מכתב של איינשטיין נגד הדת יוצע למכירה פומבית

המכתב שכתב המדען המפורסם לפילוסוף ב-1954, ובו טען כי אלוהים הוא התוצר של החולשות האנושיות, יוצע למכירה ב-3 מיליון דולר

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מכתב שכתב אלברט איינשטיין כשנה לפני מותו, ושבו הביע את דעתו השלילית על הדת, יוצע החודש למכירה באי-ביי, במחיר התחלתי של שלושה מיליון דולר. "מכתב האלוהים" מעניק הצצה לדעותיו האישיות בנושאים כדת, אלוהים ושבטיות של אחד מהמוחות המבריקים ביותר שידע העולם.

"המכתב הוא בעל משמעות היסטורית ותרבותית, בעיקר משום שהוא מכיל את הגיגיו הפרטיים של האדם החכם ביותר שחי במאה ה 20", אמר אריק גאזין, מנהל בית המכירות הפומביות בלוס אנג'לס שמטפל במכירת המכתב. "המכתב נכתב לקראת מותו, לאחר תקופת חיים של לימוד ומחשבה", אמר גאזין.

איינשטיין כתב בגרמנית את מכתבו לפילוסוף אריק גוטקינד ב 3 בינואר 1954, לאחר שקרא את ספרו "הבחירה בחיים: קריאת המקרא למרד". "עבורי, המילה אלוהים מהווה רק ביטוי ותוצר של החולשות האנושיות. התנ"ך הוא אסופת אגדות ראויות להערכה, גם אם פרימיטיביות וילדותיות למדי. מבחינתי, אין דבר שישנה זאת", כתב המדען יליד גרמניה שזכה בפרס נובל לפיזיקה ב 1921.

המכתב של אינשטייןצילום: רויטרס

המוכר האנונימי, שהציע את המכתב במעטפה המקורית שלו, רכש אותו במכירה פומבית ב 2008 תמורת 404 אלף דולר. על אף שהמחיר ההתחלתי עבור המכתב נקבע לשלושה מיליון דולר, אמר גאזין כי הוא מצפה למכירה בסכום כפול או משולש. גאזין הוסיף כי "לדעתי זה מחיר התחלתי סביר בהתחשב בחשיבות ההיסטורית ובהתעניינות באלברט איינשטיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ