האיחוד האירופי מגבש איסור על יבוא גז מאיראן

גרמניה, בריטניה וצרפת הביעו את תמיכתן בהצעה, שתצטרף לאיסור על ייבוא נפט לאירופה. המהלך צפוי לעבור בכינוס שרי החוץ של האיחוד בלוקסמבורג

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דיפלומטים ממדינות האיחוד האירופי גיבשו השבוע טיוטת הצעה שתאסור על מדינות האיחוד לייבא גז מאיראן, כחלק מהלחצים להפסקת תוכנית הגרעין שלה. לדברי הדיפלומטים, קיימת הסכמה רחבה באיחוד ביחס להצעה החדשה, כאשר שלוש המדינות הגדולות - גרמניה, בריטניה וצרפת - הביעו תמיכה בה.

הסנקציות הקיימות מגבילות את ההשקעות בקידוחי גז באיראן, אך אינן מתייחסות באופן מפורש לייבוא גז. מקורות באיחוד האירופי מסרו כי הגז האיראני מגיע לאירופה דרך טורקיה, המערבבת אותו בגז מאזרבייג'אן ומעבירה אותו למדינות אחרות. לדבריהם, קיים סיכון שהצעדים החדשים יעוררו מורת רוח באנקרה, אולם עדיין ראוי לנקוט אותם.

הצעדים החדשים יצטרפו לחרם שהטיל האיחוד השנה על יבוא נפט מאיראן, וכן לאיסור האירופי על שיתוף פעולה עסקי עם חברות איראניות הקשורות לתעשיות הנפט והגז הטבעי, שהוטל ב-2010. הצעדים אמורים לקבל אישור רשמי בכינוס שרי החוץ של האיחוד האירופי, שיתקיים בלוקסמבורג ב 15 באוקטובר.

האיחוד האירופיצילום: אי–פי

בימים האחרונים נראה כי הסנקציות העולמיות על הכלכלה האיראנית החלו להשפיע. הציבור האיראני יצא בימים האחרונים לרחובות במחאה רחבה נגד השלטון והמצב הכלכלי במדינה. הריאל, המטבע האיראני, איבד כ-40% מערכו השבוע, צניחה שהביאה להתנגשויות אלימות בין המשטרה לחלפני כספים בטהראן. מאות שוטרים פשטו אתמול על חנויות של חלפנים בלתי חוקיים במרכז הבירה, עצרו רבים מהם וסגרו בתי עסק. בימים האחרונים נהרו תושבים אל חלפני הכספים, בבקשה להמיר את הריאלים שברשותם לדולרים - שערכם יציב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ