לוגו רויטרס
רויטרס

דבורים בכוורות בצפון מזרח צרפת מייצרות דבש בגוונים מסתוריים של כחול וירוק. הגילוי מעורר דאגה רבה בקרב מגדלים, המטילים את האשמה על שיירים מסוכריות M&M, הנמצאים במיכלים לייצור גז טבעי בקרבת מקום.

מאז חודש אוגוסט הבחינו מגדלי דבורים ליד ריבוביל בחבל אלזס בדבורים החוזרות לכוורותיהן מכוסות בחומר צבעוני, המעניק לדבש שלהן גוונים לא טבעיים. הכוורנים המופתעים ערכו בדיקות וגילו שמקורו של הצבע במפעל להפקת גז טבעי הממוקם במרחק 4 ק"מ מהכוורות, בו מעובדת פסולת תעשייתית של מפעל "מארס", המייצר סוכריות M&M אדומות, כחולות, ירוקות, צהובות וחומות.

בעלי הכוורות בסביבה מתמודדים השנה עם תוצאותיו של החורף הקשה, שגרם לשיעור תמותה גבוה בקרב הדבורים. כתריסר מהם מחזיקים עתה במלאי של דבש צבעוני שאינו ניתן לשיווק, אמר אלן פרי, נשיא איגוד מגדלי הדבורים. חברת אגריוואלור, שאחראית למפעל הגז הטבעי, הודיעה כי היא מנסה לפתור את המצב. "גילינו את הבעיה באותו זמן שהם גילו אותה, ונקטנו מיד צעדים לפתור אותה", אמר פיליפ מנרד, מנהל אגריוואלור. הוא הוסיף כי המיכלים נוקו, והפסולת תאוחסן מעתה באולם מקורה.

כוורת צבעוניתצילום: רויטרס

חברת מארס מחזיקה בבית חרושת לשוקולד ליד שטרסבורג, במרחק 100 ק"מ מהכוורות הנגועות. אוכלוסיית הדבורים העולמית הולכת וקטנה בשנים האחרונות. בניסיון להילחם בתופעה המדאיגה אסרה ממשלת צרפת על שימוש בחומר הדברה הקשור, כפי הנראה, לשיעור התמותה הגבוה.

צרפת היא אחת מיצרניות הדבש הגדולות באיחוד האירופי, ומפיקה כ-18,330 טונות דבש בשנה. העיר ריבוביל, הממוקמת מדרום מערב לשטרסבורג, ידועה בעיקר בזכות הכרמים המקיפים אותה. ואולם, לצד היקבים פועלות כ-2,400 מכוורות, המפיקות כ-1,000 טונות דבש בשנה, כך מסרה לשכת החקלאות האזורית.

באשר לדבש הרווי M&M, אלן פרי אמר כי אף שטעמו טעם דבש, בעיניו, "הוא לא דבש, ולא ניתן לשווק אותו ככזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ