היום בחירות בוונצואלה: צ'אבס מקווה שהפחד ישאיר אותו בשלטון

אזרחי ונצואלה חוששים כי תמיכתם ביריבו של צ'אבס תתגלה, והמנהיג הסוציאליסט השולט כבר 14 שנים במדינה יתנקם בהם ביום שאחרי הבחירות

ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ויליאם ניומן, ניו יורק טיימס

לרשות הוגו צ'אבס, הנשיא שמנהיג את ונצואלה ב-14 השנים האחרונות, עומדים שלל יתרונות על פני מועמד האופוזיציה אנריקה קפרילס רדונסקי, שינסה להדיח אותו מהשלטון, בבחירות הנערכות היום (ראשון). אבל הנשק החזק ביותר שברשותו הוא גורם הפחד.

רבים מאזרחי ונצואלה כמהים לסלק את צ'אבס מהשלטון, הם מאסו בכלכלה המדשדשת ובעלייה העצומה בשיעור הפשיעה, אך הם חוששים שהצבעה נגד הנשיא המכהן תביא לפיטוריהם ממשרותיהם הממשלתיות, לאובדן ביתם שנבנה מכספי ציבור, ולביטול קצבאות הרווחה שהם מקבלים.

אף על פי שתוצאות הסקרים חלוקות באופן קיצוני - יש החוזים ניצחון לצ'אבס ואחרים מציינים שהמרוץ צמוד מכדי לנבא את התוצאות בדייקנות - יש הסכמה רחבה שצ'אבס פגיע כמו שלא היה מעולם. בבחירות האחרונות לנשיאות, ב-2006, זכה צ'אבס ביותר מ-62% מהקולות. הוא קיבל אז 7.3 מיליון קולות.

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס צילום: רויטרס

לדבריו, בבחירות השנה הוא עתיד לקבל 10 מיליון קולות מתוך 19 מיליון האזרחים בעלי זכות הצבעה. הקושי לחזות את התוצאות נובע מהחשש של רבים בקרב אזרחי ונצואלה, שהצבעה לנציג האופוזיציה עלולה להתנקם בהם.

"אני עובדת ממשלה, וזה מפחיד אותי", אומרת לואיסה אריסמנדי, מורה בת 33, שהריעה לאנריקה קפרילס רדונסקי, המתמודד נגד צ'אבס, כשעבר בעיר קומנה, שבצפון מזרח המדינה, ונופף לשלום מעל גבי טנדר. עד השנה תמיד הצביעה לצ'אבס, והיא היססה למסור את שמה, שכן היא דואגת לגורלה אם הממונים עליה יגלו שעברה לצד השני. "אם צ'אבס ינצח, עלולים לפטר אותי".

בנוסף על חשש זה, בבחירות האלה תיכנס לשימוש מערכת הצבעה אלקטרונית חדשה, ואזרחים רבים פוחדים שהממשלה תשתמש בה כדי לגלות מי מהם הצביעו נגד הנשיא. בעלי תפקידים בוועדת הבחירות ומנהיגי האופוזיציה יצאו להגנת המערכת ואמינותה, אולם קיים אי-אמון משמעותי, וחלק גדול ממסע הבחירות של קפרילס עוסק בלהבטיח לבוחרים שהצבעתם תהיה חשאית באמת.

"הממשלה זרעה את הפחד הזה", אמר קפרילס בראיון, והוסיף כי האנשים מהססים לגלות את דעתם בסקרים, מה שמטה אותם לטובת צ'אבס. "אם נצליח להתגבר על הפחד, אני סבור שננצח בבחירות האלה בפער של מיליון קולות".

לפחד שורשים עמוקים. אזרחי ונצואלה זוכרים כיצד שמותיהם של מיליוני מצביעים נחשפו, לאחר שחתמו על עצומה ב-2004 שביקשה לקיים משאל עם להדחת צ'אבס. רבים מעובדי ממשלה ששמותיהם הופיעו ברשימה פוטרו מעבודתם.

צ'אבס מפעיל מערכת כלל-ארצית משומנת היטב המעניקה הטבות לתומכיו. עובדי המדינה נדרשים לא-אחת להשתתף בעצרות למען צ'אבס ומופעלים עליהם לחצים אחרים.

"אמרו לי שאני צריכה להצביע לצ'אבס", מספרת דיודימר סלסאר, בת ה-37, העובדת במעון יום ממשלתי באזור כפרי בקרבת קומנה. "לא מפסיקים לאיים בפיטורים". סלאסר אומרת שחברותיה לעבודה, התומכות בצ'אבס, טוענות שהממשלה תדע למי הצביעה. אולם הניסיון דווקא מלמד אותה שזה לא בדיוק כך. היא פשוט הצביעה לאופוזיציה, אבל אמרה לחברותיה שהצביעה לצ'אבס.

"אני לא מתכוונת להסתכן", אומרת פביאנה אוסטייקואצ'אה, סטודנטית למשפטים בת 22 מקרקס, שבכוונתה להצביע לצ'אבס, אף על פי שהיא תומכת נלהבת של קפרילס. היא בטוחה שצ'אבס ינצח בבחירות וחוששת שלא יאפשרו לה להגשים את חלומה לקריירה בפרקליטות המדינה, אם תצביע לא נכון.

"אחרי הבחירות יהיה לו עוד הרבה יותר כוח ממה שיש לו עכשיו, ולדעתי יש לו דרך לדעת מי הצביע למי. אני רוצה לקבל עבודה במגזר הציבורי, לכן אני מוכרחה להצביע לצ'אבס".

מסע הבחירות של קפרילס נתקל בקשיים רבים. צ'אבס משתמש בכל המנגנון הממשלתי כדי לקדם את ניצחונו שיוביל אותו לקדנציה רביעית בת שש שנים בשלטון. השפעתו גדולה משל ועדת הבחירות ושל בתי המשפט. הוא הנהיג כלכלת בחירות, הגדיל מאוד את ההוצאה הממשלתית על תוכניות חברתיות השנה במטרה למשוך מצביעים, ויש לו צבא נאמן של תומכים נלהבים שמוכנים לחבל בסיכוייו של מועמד האופוזיציה כדי להבטיח את מקומו של השליט הסוציאליסט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ