10,000 איש הפגינו בירדן במחאה הגדולה ביותר נגד עבדאללה

ההפגנה התקיימה יום אחד לאחר שהמלך פיזר את הפרלמנט, אף שהוא רק באמצע הקדנציה שלו, והכשיר בכך את הקרקע לבחירות חדשות

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

אלפי ירדנים הפגינו שלשום (שישי) נגד הבחירות הקרובות לפרלמנט, אף שהמלך עבדאללה השני מקדם רפורמות פרלמנטריות כדי למנוע התקוממויות בנוסח האביב הערבי בארצו. ההפגנה, שהתקיימה במרכז עמאן, היתה הגדולה ביותר בהפגנות השבועיות שמתקיימות ב-22 החודשים האחרונים בירדן. היא נועדה להוכיח כי מתנגדי המלך יכולים לפעול בעד שינויים ברחובות, במקום בבית הנבחרים, שלדברי מבקריו כפוף למלך.

ההפגנה התקיימה יום אחד לאחר שהמלך פיזר את הפרלמנט, אף שהוא רק באמצע הקדנציה שלו, והכשיר בכך את הקרקע לבחירות חדשות. עדיין לא נקבע להן תאריך, אך צופים שהן יתקיימו בסוף השנה הזאת או בתחילת 2013.

בירדן אין כרגע סכנה להתקוממות עממית גדולה, כמו זו שהפילה את המשטרים במצרים ובמדינות אחרות ב-2011. ההפגנות מתנהלות בדרך כלל בשקט וכוחות הביטחון יכולים להשתלט עליהן. רוב אנשי האופוזיציה נאמנים למלך ותובעים רפורמות, אך אינם תומכים בסילוק המלוכה.

אחד הנואמים בהפגנה, חמאם סעיד, אמר לכ-10,000 המפגינים - אנשי תנועות איסלאמיות, תנועות השמאל וחברי תנועות אחרות - שחשוב להחרים את הבחירות. המשטרה חסמה את האזור שבו התקיימה ההפגנה.

ההפגנה בעמאן, שלשוםצילום: אי-פי

"לא נשנה את דעתנו על החרמת הבחירות", צעק סעיד, והמפגינים קראו: "עבדאללה, הקשב היטב. אנחנו רוצים חירות, לא את החסדים המלכותיים שלך".

סלע המחלוקת העיקרי הוא חוק שנכנס לתוקף לפני שלושה חודשים, המאפשר לכל בעל זכות הצבעה להצביע פעמיים, פעם לרשימה מפלגתית כלל-ארצית ופעם לבחירת מועמד מחוזי. השיטה המפלגתית מסייעת להקמת גושים אידיאולוגיים, כמו האיסלאמיסטים, בעוד שהשיטה המחוזית היא למעשה חזרה למועמדים שבטיים, המצדדים בממשלה והיכולים לגייס תמיכה משבטם ומקרובי משפחתם.

הממשלה הסכימה לשיטת שתי ההצבעות כוויתור לאופוזיציה, אך האחים המוסלמים ואחרים טוענים כי ויתור זה אינו מספיק וכי תוצאות הבחירות יהיו פרלמנט לא יעיל, שיתמלא בתומכי הארמון.

"הרפורמות האלה קוסמטיות בלבד ויביאו להקמת פרלמנט צייתן, כמו פרלמנטים קודמים שהיו לנו", אמר סעיד ברמקול. האחים המוסלמים דורשים להשיב את חוק בחירות משנת 1989, שאפשר בחירות לא יחסיות. כתוצאה מהחוק הצליחו האחים המוסלמים לזכות במחצית המושבים בקירוב. הפופולריות שלהם רבה בקרב עניי ירדן שנהנים מארגוני הצדקה שלהם.

האחים המוסלמים החרימו את שתי הבחירות האחרונות, אך למרות התנגדותם לחלק ניכר ממדיניותו המלך עבדאללה, הם ממשיכים בדרך כלל להיות נאמנים לשושלת המלוכה, הטוענת שמוצאה מהנביא מוחמד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ