שביתת הכורים בדרום אפריקה: פוטרו 12,000 כורים שסירבו לדין משמעתי

לאחר שלושה שבועות בהם שבתו בדרישה להטבה בתנאי העבודה, יצרנית הפלטינה הגדולה בעולם פיטרה אלפים במסרונים ובאימיילים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

יצרנית הפלטינה הגדולה ביותר בעולם פיטרה במסרונים ובאימיילים 12,000 עובדים במכרה הפלטינה הגדול ביותר בדרום אפריקה, לאחר שלושה שבועות שהם שבתו בדרישה להטבת משכורותיהם ותנאי עבודתם.

"אנגלו-אמריקן פלטינום" (אמפלטס), חברה-בת של תאגיד "אנגלו אמריקן", הרשום בבורסה של לונדון, הודיעה על החלטתה שלשום, לאחר יום נוסף של התנגשויות בין משטרת דרום אפריקה לבין כורים שבהן נהרג אדם אחד.

נציגי החברה מסרו כי כתוצאה מהשביתה נסגרו ארבעה מחמשת המכרות שלה באזור רוסטנבורג, כ‑200 ק"מ מיוהנסבורג, ונגרם לה הפסד של 39,000 אונקיות פלטינה בשווי 51 מיליון ליש"ט. שני מכרות נוספים בבעלותה נסגרו, מאחר שאין ביכולתה להבטיח את ביטחון העובדים שבאו לעבודה.

מה שהחל כבעיה במכרה אחד, התפשט גם לתעשיות אחרות. תאגיד "של" הודיע כי אין ביכולתו להבטיח חלוקת דלק, מאחר ש‑20,000 נהגים ממשיכים לשבות שבוע שלישי. שביתות נערכות גם במכרות זהב וברזל, ויש פיגור ביצור 2,000 מכוניות בגלל שביתה פראית במפעל של טויוטה בדרבן.

הפגנת כורים בראסטנבורג, אתמולצילום: אי-פי

אמפלטס החליטה לפטר את העובדים ארבעה ימים לאחר שמסרה אולטימטום ל‑26,000 עובדים לשוב לעבודה. רק 20% מהשובתים נענו לקריאה, וכתוצאה מכך, המכרות נותרו סגורים. אלה שבאו לעבודה קיבלו אולטימטום חדש, שלפיו עליהם להתייצב לשימוע משמעתי. 12,000 החליטו לא להתייצב ופוטרו. עובדים דורשים משכורות גבוהות יותר, בטענה שחברת לונמין היריבה קבעה תקדים. בחודש שעבר העלתה לונמין את משכורות עובדיה ב‑22%, אחרי שבועות של מהומות שבהן נהרגו 34 אנשים. החקירה על הריגתם החלה בשבוע שעבר.

הסכסוך בלונמין איים להתלקח מחדש שלשום, אחרי שבכיר מהאיגוד הלאומי של עובדי המכרות נורה למוות. ביום חמישי נהרג בתגרות אחד מעובדי אמפלטס, ככל הנראה מפגיעת כדור גומי שנורה על ידי שוטר. מנהלי אמפלטס מסרבים להעלות את המשכורות כפי שעשו בלונמין, למרות שהמנכ"ל כריס גריפין הציע שבדיקת המשכורות, שאמורה להתבצע בשנה הבאה, תתחיל מוקדם יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ