רויטרס

בית משפט של הוותיקאן הרשיע אתמול את המשרת לשעבר של האפיפיור בנדיקטוס בגניבת מסמכים רגישים, ודן אותו ל‑18 חודשי מאסר, בתום אחד המשפטים הסנסציוניים ביותר של הכס הקדוש בהיסטוריה המודרנית.

דובר הוותיקאן אמר כי סביר להניח שהאפיפיור יחון את רב המשרתים פאולו גבריאלה. עד לקבלת החנינה, ירצה גבריאלה את עונשו במעצר בית בדירתו בוותיקאן, ולא בכלא איטלקי, כפי שהיה אמור לקרות, בהתאם להסכמים צדדיים בין איטליה לבין הכס הקדוש, כי בוותיקאן אין בית סוהר כזה, אמרה עורכת הדין שלו, כריסטינה ארו. לדבריה, זה אושר על ידי התובע הכללי של הוותיקאן.

גבריאלה, שלבש חליפה אפורה, ישב בפנים קפואות שעה שבית המשפט השמיע את גזר הדין אחרי שהתדיין במשך שעתיים מאחורי דלתיים סגורות. הוא הודה שהדליף מסמכים רגישים ביותר, כולל מכתבים שבהם דווח לוותיקאן על שחיתות לכאורה, וטען שפעל מתוך אהבה לכנסייה.

"אני חוזר ואומר שאינני גנב", הוסיף ביובש. התביעה ביקשה לגזור עליו שלוש שנות מאסר, ואילו ההגנה ביקשה מבית המשפט להפחית מחומרת כתב האישום ולשחררו.

השופט הבכיר מהשלושה שישבו בדיון קרא את גזר הדין, והורה לגבריאלה גם לשלם מכספו הפרטי את הוצאות המשפט. אולם, דובר הוותיקאן אמר כי אינו יודע מה היה סכום הוצאות אלה.

פאולו גבריאלה (במרכז) עם האפיפיורצילום: אי-פי

השופט ציין שבית המשפט גזר על גבריאלה עונש קל יותר מהעונש שהתביעה ביקשה, משום שלא היה לו עבר פלילי ומשום שהוא "הודה שבגד באמונו של האב הקדוש".

התביעה תיארה בבית המשפט כיצד גבריאלה, שהגיש לאפיפיור את ארוחותיו וסייע לו להתלבש, צילם בחשאי מסמכים מתחת לאפם של הממונים עליו במשרד קטן, הסמוך לדירתו הפרטית של האפיפיור בארמון האפוסטולי . לאחר מכן הוא הסתיר יותר מאלף מסמכים מועתקים ומקוריים, כולל כאלה שעליהם כתב האפיפיור "להשמדה", בין ניירות אחרים ועיתונים ישנים בתוך כורסה ענקית בדירתו בוותיקאן.

התביעה ניסתה להציג את גבריאלה כאדם הדבק במטרה וכבעל שגעון גדלות, שהושפע בקלות מאחרים, אך ציינה שלא נמצאו הוכחות למשתפי פעולה אתו. במשפט התגלו פרטים אינטימיים על ההליכים במוסד, הידוע דורות רבים בסודיות שלו.

הדלפת המסמכים על ידי גבריאלה הייתה אחד המשברים הגדולים ביותר בתקופת בנדיקטוס, משום שהם פורסמו במסגרת חשיפת שחיתויות על ידי עיתונאי איטלקי, וגרמו מבוכה רבה לכנסייה בתקופה שבה היא מנסה להתנתק משערוריות ההתעללות המינית של כמרים בילדים ברחבי העולם והניהול הכושל של הבנק שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ