בצל ההפגנות והתמיכה הצונחת, פוטין חוגג את יום הולדתו ה-60

החגיגות כוללות קריאת שירה ברחובות מוסקווה, והנפת שלטים המהללים את הנשיא. תומכיו יוכלו לשגר אליו ברכות

גרדיאן וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וסוכנויות הידיעות

לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ימלאו היום (ראשון) 60 שנה, אך מה אפשר להעניק לאדם שיש לו הכל? בעבר קיבל פוטין במתנה גורי נמרים ולוחות שנה עם תמונות של נשים עירומות למחצה, וחגג עם ידידיו הוותיקים: ראש ממשלת איטליה לשעבר סילוויו ברלוסקוני וקאנצלר גרמניה לשעבר גרהרד שרדר.

השנה, כשעשרות אלפי מפגינים מתנגדים לשלטונו, ציפו רבים שהחגיגות יהיו קצת יותר דיסקרטיות. אך זה לא מה שצפוי לקרות. ארגוני נוער רבים, ובראשם זה של מפלגת "רוסיה המאוחדת" השלטת, יערכו היום אירועים בכל רחבי רוסיה תחת הכותרת "אנחנו רוסיה, רוסיה היא פוטין".

שירים יוקראו באראבאט, רחוב התיירים הראשי של מוסקווה, שלטים המהללים את פוטין נתלו על גשר ברוסטוב, וכרטיס יום הולדת ענקי ייפתח בצ'ליאבינסק שבסיביר, כדי שמעריציו של פוטין יוכלו לכתוב לו איחולים אישיים. בעיר טגנרוג שבדרום רוסיה, בה נולד המחזאי אנטון צ'כוב, הטיל "המשמר הצעיר" משימה מיוחדת על אחד מבתי הספר.

מסמך שדלף לאינטרנט מגלה כי המחנכים נדרשו לאסוף לא פחות ממאה ציורים מהתלמידים המעריצים את פוטין. בסנט פטרבורג יתקיימו מיצגים וקונצרטים מיוחדים.

גם ערוצי הטלוויזיה הממלכתית יצטרפו לשמחה. שתי תוכניות על פוטין מתוכננות להערב, אחת מהן בערוץ NTV, השייך למונופול הגז הלאומי "גזפרום", המנוהל על ידי הקרמלין. קדימון לסרטון שישודר ביום חמישי באתר האינטרנט של התחנה נקרא "פוטין בבריכה - כתבה בלעדית של NTV". בקדימון נראה מראיין שהסתחרר כנראה מגודל המעמד, כשהוא עומד ליד בריכה שעה שפוטין, הלובש רק בגד ים שחור זעיר, מדבר מהמים בהתלהבות על לוח זמני השחייה שלו. לאחר מכן הוא מסתלק מהמקום בשחייה מהירה.

נשיא רוסיה פוטין במוסקווה, בשבוע שעבר צילום: אי–פי

בסרט יוצגו כמה ימים בחייו של הנשיא, שחזר לקרמלין במאי אחרי ארבע שנים שבהן שימש כראש ממשלה. פוטין שולט דה פקטו ברוסיה מאז 1999, כלומר, הוא מחזיק בהגה השלטון יותר מחמישית חייו. עובדה זו לא נעלמה מעיני האופוזיציה, שכוחה הלך והתגבר בשנה שעברה אחרי שפוטין הכריז כי אין לו תוכניות לפרוש מהשלטון.

את יום ההולדת החגיגי, שבו יוצאים מרבית הגברים הרוסים לפנסיה, מתכוונים מתנגדי הנשיא לנצל כדי להתייצב ליד מינהל הנשיאות, סמוך לכיכר האדומה, ולערוך מופע תחת הכותרת "סבא, צא לפנסיה!". אביזרי הבמה במיצג יכללו נעלי בית, נרתיקי משקפיים וציוד לגננות מהסוג שפנסיונרים עשויים למצוא שימושי.

הקרמלין מנסה להרחיק את עצמו מהחגיגות. דמיטרי פסקוב, דוברו של פוטין, אמר כי לנשיא תיערך "מסיבה צנועה מאוד עם חבריו הטובים ביותר ובני משפחתו. הוא לא אוהב חגיגות גדולות". פסקוב לא ענה לשאלה אם ברלוסקוני או שרדר הוזמנו גם הפעם והוסיף: "לא ראיתי את הרשימה, אבל אני בטוח שתהיה מוגבלת מאוד. פוטין מעריך מאוד את הרגשות החמים שרוחשים לו אבל הוא מעדיף שהם יבוטאו בצורה שונה: בתמיכה ברעיונות שלו ובפעולותיו".

בגיל 60 וחרף ההפגנות, פוטין נראה כמי שנמצא בשיא כוחו. לאחרונה צולם טס עם עגורים, מתאמן בג'ודו ומביע ביטחון רב באופן שבו הוא מנווט את רוסיה. ואולם, מאחורי התמונה הפסטורלית, מסתתר מנהיג פגיע שגורלו תלוי רבות במחירים ובמידת צייתנותו של הציבור. ב-13 שנות שלטונו העמיד פוטין כלכלה הנשענת כמעט לחלוטין על רווחי משק הנפט והגז ומערכת פוליטית נוקשה, שהפכה את הפרלמנט לחותמת גומי והכפיפה את בתי המשפט לממשלה. אך האם גם אזרחי רוסיה עייפים ממנהיגם חובב ההרפתקאות המצ'ואיסטיות? ככל הנראה שעדיין לא.

לדברי מומחים, תומכי פוטין נשארים נאמנים לו יותר מתוך אפתיה ופחד משינוי ופחות מתוך התלהבות מהתנהלותו. תומכים אלה עשויים להסיר את תמיכתם במהירות אם מחירי האנרגיה יזנקו, דבר שישפיע לרעה על כל המשק הרוסי, במיוחד בחורף ההולך ומתקרב. לפגיעה ברווחי משק האנרגיה תשבש מאוד גם את יכולתה של הממשלה לעמוד בתשלום משכורות לעובדי הציבור ופנסיה לגמלאיו.

פוטין מצדו מנסה להקטין את תלותה של רוסיה בייצוא אנרגיה באמצעות עידוד תעשיית ההייטק והענקת תמריצים לעסקים קטנים ובינוניים. זירה אחרת שבה הוא מתנהל הוא המאבק הסיזיפי לביעור השחיתות ברוסיה. בשניהם הוא מתקשה לרשום הישגים משמעותיים.

"במשך 13 שנים פוטין לא נקף אצבע כדי לשנות את המודל הכלכלי של רוסיה", אומר סטיניסלב בלקובסקי, יועץ פוליטי ומי שהחזיק בעבר בקשרים עם הקרמלין, "יהיה זה לא ריאלי לצפות שהוא יעשה איזה שהוא שינוי כעת". לעומתו, יש גם מי שסבור שפוטין שינה והשתנה מאוד לאורך שנות כהונתו. "כשאדם נמצא בשלטון הוא משתנה מאוד, במיוחד אם הוא רוצה לשלוט לעד", אומר בוריס נמצוב, אחד ממנהיגי האופוזיציה. "פוטין מקצץ המסים, פוטין שניסה להמשיך בדרכו של בוריס ילצין וכעת - פוטין העצבני, תאב הבצע, המושחת והמנהיג האוטוריטארי. אלו הם פשוט שני אנשים שונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ