ממשיך לקדנציה רביעית |

הוגו צ'אבס ניצח בבחירות בוונצואלה

ועדת הבחירות הודיעה כי הנשיא, שמכהן בתפקיד כבר 14 שנה, גבר על מועמד האופוזיציה אנריקה קפרילס, לאחר שגרף יותר מ-54 אחוזים מהקולות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא ונצואלה ב-14 השנים האחרונות, הוגו צ'אבס, זכה הלילה (שני) בבחירות לנשיאות המדינה. צ'אבס גרף 54.4% מהקולות וגבר על מועמד האופוזיציה אנריקה קפרילס, שזכה רק ב-45%. הנשיא הנבחר, שהתגבר בשנה האחרונה על מחלת הסרטן, קיבל את פניהם של רבבות תומכים ליד ארמון הנשיאות. "היום הראינו שהדמוקרטיה בוונצואלה היא מהדמוקרטיות הטובות בעולם", אמר צ'אבס, שלבש חולצה אדומה, לקול תרועת הקהל וזיקוקי דינור.

מועמד האופוזיציה קפרילס, שהצליח לאחד כמה מתנועות האופוזיציה, כשל בניסיונו לנצח את המנהיג הכריזמטי, ששלט ביד רמה במדינה, ואף שינה את החוקה כדי לאפשר לעצמו להתמודד למספר בלתי מוגבל של קדנציות. קפרילס הודה בהפסדו הלילה ובירך את צ'אבס. "אני מקווה שהתוצאות הצמודות בבחירות ילמדו את הנשיא כי יש בוונצואלה גישות נוספות מעבר לסוציאליזם שלו. הוא יצטרך לפעול כדי לפתור את הבעיות של כל תושבי המדינה", אמר.

במהלך יום הבחירות הצהיר צ'אבס כי הוא יכבד את התוצאות גם במקרה של הפסד. שני המתמודדים הצהירו במהלך היום כי הם מרוצים מאחוזי ההצבעה הגבוהים, שעמדו על כ-81% לפי ועדת הבחירות. מיליוני בעלי זכות בחירה הגיעו להצביע, ותורים ארוכים השתרכו בקלפיות ברחבי המדינה. צ'אבס, שהתקבל על ידי אלפים מתומכיו כשהגיע להצביע בבית ספר בבירה קראקס, אמר: "היום הוא יום של שמחה, של דמוקרטיה, יום של מולדת אבותינו".

נצחונו של צ'אבס לא היה ודאי, וסקרים שנערכו בטרם הבחירות הראו חלוקה קיצונית בין המצביעים - יש שחזו ניצחון לצ'אבס ואחרים ציינו שהמרוץ צמוד מכדי לנבא את התוצאות בדייקנות - יש הסכמה רחבה שצ'אבס פגיע כמו שלא היה מעולם.

רבים מאזרחי ונצואלה היו מעוניינים לסלק את צ'אבס מהשלטון, הם מאסו בכלכלה המדשדשת ובעלייה העצומה בשיעור הפשיעה, אך הם חששו שהצבעה נגד הנשיא המכהן תביא לפיטוריהם ממשרותיהם הממשלתיות, לאובדן ביתם שנבנה מכספי ציבור, ולביטול קצבאות הרווחה שהם מקבלים.

"אני עובדת ממשלה, וזה מפחיד אותי", אמרה לואיסה אריסמנדי, מורה בת 33, שהריעה לאנריקה קפרילס רדונסקי, שהמתמודד נגד צ'אבס, כשעבר בעיר קומנה, שבצפון מזרח המדינה, ונופף לשלום מעל גבי טנדר. עד השנה תמיד הצביעה לצ'אבס, והיא היססה למסור את שמה, שכן היא דואגת לגורלה אם הממונים עליה יגלו שעברה לצד השני. "אם צ'אבס ינצח, עלולים לפטר אותי", אמרה לפני הבחירות.

בטרם הבחירות, תומכי אופוזיציה רבים הביעו חשש ממערכת ההצבעה האלקטרונית החדשה. אזרחים רבים פחדו שהממשלה תשתמש בה כדי לגלות מי מהם הצביעו נגד הנשיא. בעלי תפקידים בוועדת הבחירות ומנהיגי האופוזיציה יצאו להגנת המערכת ואמינותה, אולם קיים אי-אמון משמעותי, וחלק גדול ממסע הבחירות של קפרילס עסק בלהבטיח לבוחרים שהצבעתם תהיה חשאית באמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ