מחזה על אובמה ושותפו המפוקפק עולה בלונדון

ההצגה "הנשיא והפקיסטאני" מגוללת את סיפור חברותו של אובמה עם שותפו לדירה במהלך לימודיו: סובל סידיקי, מהגר מפקיסטאן חובב מסיבות וסמים

נושין איקבל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נושין איקבל, גרדיאן

כאשר יבחנו ההיסטוריונים את שני מסעות הבחירות של ברק אובמה, הם יראו כמה דברים החוזרים על עצמם. לפני ארבע שנים, הוכפש המועמד השחור הראשון לבית הלבן והועלו נגדו טענות שונות: הנשיא המיועד לא נולד בארה"ב; הוא חפרפרת; הוא סוציאליסט, לא, בעצם הוא קומוניסט; ברק הומו; ברק מרקסיסט. וכמובן, הוא מוסלמי.
כיום אותם מיתוסים שוב נשמעים בברים ברחבי המדינה, בפורומים באינטרנט ולמרבה הדאגה גם בערוצי חדשות חשובים. הפעם נוספה עליהם רשימה של הבטחות שלא קוימו דוגמת ההבטחה לסגור את גואנטנמו וביטוח רפואי לכול. אך עדיין ההשמצות האישיות מעניינות בהרבה, והדובדבן שבקצפת היא השמצה לפיה "אימא של אובמה היתה כוכבת פורנו".

על רקע שלל הטענות וההשמצות, מעלה ראשיד רזאק את מחזהו הראשון המבוסס על חיי אובמה בתקופת לימודיו באוניברסיטת קולומביה בניו יורק. המחזה נושא את השם הפרובוקטיבי "הנשיא והפקסיטאני" והוא מגולל את סיפורו של "ברי" אובמה בעת שהתגורר בהארלם ב-1981 עם חברו סוהל סידיקי, מהגר בלתי חוקי מפקיסטאן, שמוצג כחובב מסיבות וסמים.

"הם ניהלו מערכת יחסים זוגית מוזרה" טוען רזאק, כתב ה"לונדון איבנינג סטנדרד", והציג לפני תצלום של הזוג מתרווח על ספה בצבע חרדל ובו נראים אובמה, הלבוש חולצת גולף ומעיל עור, ופקיסטאני כחוש בעל שפם מרשים. במחזה, סידיקי קרוי סאלים "סאל" מקבול. באוטוביוגרפיה של אובמה מ-1995 "חלומות מאבי" שמו סאדיק. הוא מתואר כדמות מורכבת ומוזכר רק בעמודים ספורים.

אובמה וסידיקי בדירתם המשותפת בניו יורקצילום: ויקיפדיה

"סאל מכור לקוקאין", מספר רזאק, המודה שמעולם לא דיבר עם האדם שעליו ביסס את הדמות. "הוא סובל מהתפרצויות של חיוניות ודיכאון, בעוד שברי הוא הבחור היציב, הבטוח והרגיש. עם זאת, שוררת ביניהם קרבה אמיתית ואני מקווה שזה עובר". מחזהו של רזאק עוסק למעשה במערכת יחסים קרובה, אך לא מינית בין שני גברים.

אבל מה דעתו של סידיקי על כך? את שותפו לחדר של אובמה מצאתי בסיאטל, שבה הוא מתגורר, הוא עובד ב"גטי אימג'ס" והוא היסס לדבר. לדבריו, הדיווחים על השימוש שלו בסמים מוגזמים ביותר. "מעולם לא הייתי בגמילה", כתב לי בהודעת דוא"ל, "פשוט קיצצתי את השימוש שלי בסמים". סידיקי אכן אישר שבשלהי שנות ה-90, כשכיהן אובמה כסנאטור במדינת אילינוי, נתן לו "מכתב המלצה אישי ובו כתב שהכיר אותי", כשביקש להתקבל לעבודה בהייטק. באופן טבעי פנו חייהם לכיוונים שונים, אולם הקשר ביניהם נותר חזק.

סידיקי עדיין מסרב להצעות הזורמות אליו בלא הפסק להתראיין בתקשורת על ידידו הוותיק ורק לפני כמה שבועות דחה הצעה של 50 אלף דולר לשוחח עם במאי קולנוע המתנגד לאובמה. שלחתי לסידיק עותק של המחזה ושאלתי אותו לדעתו. הוא ענה שהוא חש כדבריו "חסר אונים" בעניין זה. "הצגתו של 'סאל' כטיפוס דביק ולא ישר רחוקה מאוד מהאמת וממש מעוררת בי רתיעה", כתב. "אובמה גילה טוב לב אדיר והתחשבות עצומה בזולת, מה שלדעתי פגע בו. בעניין זה המחזה דווקא מדייק".

סידיקי היה שוהה בלתי חוקי, שכן ויזת התייר שלו פגה, והוא שיקר כדי לשכור את הדירה ברחוב 94 מזרח שבה ג'וקים בגודל של "תמרים שמנים" טיילו בלא הפרעה. סידיקי מאשר שאובמה הצעיר נהג לעשן חשיש כמו כל תיכוניסט מצוי ושהיה "טיפוס עליז וחובב מסיבות בחלק הראשון של חיינו יחד בדירה, אבל בהמשך נעשה אדם רציני". בתקופה ההיא מספר סדיקי שכל דאגתו היתה "להסתגל לסביבה החדשה, לארה"ב, להתעשר באופן חוקי, להכיר חברים ולפגוש נשים. החיים המשותפים שלנו היו על בסיס זמני, אני קיוויתי לעבור למקום נוח יותר והוא רצה לגור קרוב יותר לאוניברסיטה".

האם זה משנה אם המחזה אינו מדייק? "המחזה לא נועד לזעזע ולהראות את אובמה לוקח סמים", עונה רזאק. "הוא פשוט היה צעיר שאפתני מאוד, מכוון מטרה, ואנחנו רואים את ההתחלה של כל זה במחזה". אני מעלה בפני רזאק את תהייתי אם להציג נשיא מכהן בתקופת מסע בחירות איננה פוליטית. "כל תיאטרון הוא במידה מסוימת מעשה פוליטי. יצא במקרה שהכל קורה באותו זמן ואנחנו מנצלים את זה". רזאק מדגיש את זכותו לחופש אמנותי, אך טוען כי את השראתו קיבל מספרו של אובמה ומהביוגרפיה שכתב דיוויד מרניס - "ברק אובמה: הסיפור" שהתפרסמה השנה.

בספרו "חלומות מאבי" אובמה פוגש את "סאדיק" לראשונה בדירה כשבחורה בתחתונים מסדרת שורות קוקאין על שולחן המטבח. בספרו של מרניס, הפגישה הראשונה של סידיקי ואובמה מתרחשבת במסיבה לכבוד השנה החדשה בסן פרנסיסקו. ושם, הצעיר הגבוה והצנום שעתיד להיות נשיא, מקבל את פניו במשפט באורדו מושלמת. את המשפט למד מחבריו הטובים ביותר שלמדו אתו בקולג' בקליפורניה, הסטודנטים הפקיסטאנים עימאד חוסיין, וואהיד חמיד וחסן צ'נדו, שבדומה לסדיקי הם בניה של אליטת קראצ'י. לדברי מרניס הקבוצה התרחקה מאובמה מחשש שהדבר יפגע בנשיאותו, אך הם עדייין חברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ