הארץ

אחת מנקודות השיא של כל ביקור ברומא היא התענגות על גביע גלידה איטלקית על המדרגות הספרדיות. אך החל מתחילת החודש, החוויה התיירותית עלולה לעלות ביוקר. על פי החלטה של ראש העיר, על המבקרים בעיר ייאסר לאכול מזון מהיר כגון פיצות, כריכים וגלידה באתרים ההיסטוריים שבמרכז העיר. "אין להקים סככות ומבנים ארעיים, לאכול ולשתות באתרים בעלי ערך היסטורי או ארכיטקטוני", נקבע בתקנה החדשה. גם בפירנצה, ונציה ובולוניה כבר אימצו בעבר תקנות דומות, במטרה להגן על האתרים ההיסטוריים השונים.

לפי התקנה, מותר עדיין לאכול תוך שיטוט ברחובות העיר, אך מבקרים שיעצרו במקומם כשפיהם מלא בצ'יפס או חלילה יתיישבו לרגע תוך לעיסת פאניני, יסתכנו בקבלת קנס בגובה 500-25 אירו. העיתון האיטלקי "לה רפובליקה" כינה את הצעד החדש "המלחמה בסנדוויץ'".

הפקחים העירוניים אלסיו ולנטיני ומג'די אדיב, פטרלו ביום חמישי ברחובות העיר, איתרו פורעי חוק והטילו קנסות על שבעה תיירים, מרביתם בסך 50 אירו. "יכולנו לרשום דו"חות לעוד רבים", אמרו לכתב רשת אן.בי.סי, "אבל צריך לפעול בהיגיון". "לשתות מים מבקבוק זה בסדר, אבל מי שעושה פיקניק בשטח חוטף קנס", אמר אדיב.

קבוצת צעירים הולנדים, שהתיישבה ליד הקולוסיאום עם פיצות, תהתה איזה פשע ביצעה כשהתבקשה להתפנות על ידי הפקחים. "האכילה באתרים היסטוריים לעתים קרובות עוברת את הגבול", הוסיף אדיב. "פעם תפסתי קבוצת תיירים שהציבה שולחן פיקניק על המדרגות הספרדיות, פרשה מפה והניחה צלחות וסכו"ם! זה חייב להיפסק", אמר. ולנטיני אישר את דברי עמיתו: "פעם תפסתי תייר שחתך אבטיח על שפת המזרקה בפיאצה נאבונה", אמר לאן.בי.סי, "עכשיו אפשר לפעול נגד זה".

תיירת עם גלידה ברומא. "אסור ללכלך אתר היסטורי בטפטופי גלידה ובפירורי אוכל", אמר אחד הפקחיםצילום: גטי אימג'ס

רבים מתושבי העיר סבורים כי בדרך זו ילמדו את התיירים לכבד את המקום. "זו שיטה לחנך אותם וללמד אותם כיצד מתנהגים בעיר", אמרה תושבת העיר ויויאנה די קאפואה לעיתון דיילי טלגרף. "עד כה לא הקפדנו על התנהגות ראויה, ואנשים נהגו ככל העולה על רוחם. צריך להחזיר את הכבוד לעיר, וזה רק הצעד הראשון".

תייר גרמני צעיר שישב בקרבת מקום ולעס כריך הגיב בחוסר אמון כשסופר לו על הצו החדש: "יש פה דוכני אוכל בכל פינה. איפה אני אמור לאכול?", השתומם. גם תיירים שישבו על המדרגות בפיאצה התקשו להאמין. תיירים מסין ומרומניה, שהתענגו על מראה השקיעה מעל ויה קונדוטי, ציינו שהתקנה החדשה אינה מופיעה באף שלט, ולכן אין לצפות שינהגו לפיה.

שלושה פקחים שסיירו באזור הגיבו לדבריהם בטענה שאין צורך בשלטים. "צריך לחשוב בהיגיון", אמר אחד מהם, "אסור ללכלך אתר היסטורי יפהפה שכזה בטפטופי גלידות ובפירורי אוכל, סתם כי מתחשק להתיישב כאן". גם הם רשמו דו"חות רבים באותו בוקר, אך הביעו חשש כי הקנסות לא ישולמו. "מרבית העבריינים הם תיירים מחו"ל, וקשה להאמין שישלמו את הקנסות לפני שיחזרו למדינותיהם", אמר אחד הפקחים, "יש להניח שישמרו את הדו"ח למזכרת מהטיול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ