הטליבאן ירה בבת 14 הלוחמת למען זכויות נערות בפקיסטאן

מלאלה טוסופזאי התפרסמה בזכות פעילותה למען השכלת נערות ופרסום מעשי זוועה של הטליבאן. חרף פציעתה הקשה אין סכנה לחייה

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

גבר חמוש, חבר בטליבאן, ניגש אתמול (שני) לאוטובוס שהיה אמור להסיע ילדים מבית ספרם לביתם בעמק סוואת שבפקיסטאן, וירה בנערה בת 14, הידועה בפעילותה למען השכלה לנערות ובפרסום מעשי זוועה של הטליבאן.

בפיגוע בעיר מינגורה נפצעה הנערה מלאלה טוסופזאי, הזוכה להערכה נרחבת בשל פעילותה שהיתה לצנינים בעיני הטליבאן. בשנה שעברה היא היתה אחת המועמדות ל"פרס השלום הבינלאומי לילדים".

הטליבאן פרסם הודעה, בה נטל על עצמו את האחריות בפיגוע וכינה את מלאלה "תיעוב". "זה היה פרק חדש של תיעוב, ועלינו לסיים אותו", אמר דובר הטליבאן אחסאנוללה אחסאן. "אנחנו אחראים להתקפה הזו".

מלאלה טוסופזאי. בשנה שעברה היתה מועמדת ל"פרס השלום הבינלאומי לילדים".צילום: אי–פי

מלאלה ובני משפחתה אוימו על ידי הטליבאן גם לפני כן בגלל פעילותה. אוטובוס ההסעות התכונן לצאת מתחום בית הספר כשגבר מזוקן התקרב אליו ושאל אם אחת הנערות היא מילאלה, מסר ראסול שאה, מפקד המשטרה במינגורה. אחת הנערות הצביעה על מילאלה, שהכחישה שהיא המבוקשת, והאיש ירה בשתיהן.

מלאלה נורתה פעמיים, בראש ובצוואר, אך אין היא בסכנת חיים, אמר טאריק מוחמד, רופא בבית החולים המרכזי במינגורה. גם מצב הנערה השניה שנורתה יציב, הוסיף.

מצוקתן של נערות בפקיסטאן היא גם הנושא המרכזי בתיק שנידון עתה בפני בית הדין העליון. מדובר בעסקת חליפין בשבע נערות שנעשתה לכאורה כדי לשים קץ לנקמת דם באזור נידח בדרום-מערב המדינה. החוק בפקיסטאן אוסר את המנהג לפיו משפחות מחליפות ביניהן נערות לא נשואות כדי לשים קץ למאבקי נקמת דם. ואולם, מנהג זה עדיין קיים באזורי השבטים השמרניים במדינה.

נשיא בית המשפט העליון, איפתיחאר מוחמד צ'אודרי, הורה לבדוק את הידיעה שהתפרסמה בתחילה בתקשורת המקומית. עסקאות החליפין המדוברות התרחשו במחוז בלוצ'יסטאן בין שתי חמולות משבט בוגטי, אחד השבטים בעלי ההשפעה הרבה ביותר במחוז.

מועצה שבטית הורתה בתחילת ספטמבר לבצע את העסקה, אמר סעיד פייסל, סגן מפקד המשטרה האזורית, בבית המשפט. הוא לא ידע את גילן של הילדות, אך בתקשורת המקומית נמסר שהן בגילאי 13-4. מאחר שהתובע הכללי במחוז לא אישר שהתקרית אכן אירעה, הורה צ'אודרי לפייסל לוודא שכל בני השבט יופיעו היום בבית המשפט עם חבר מועצה מקומי, שהוא בן של אחת החמולות היריבות.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ