עלייה של 45% במספר התקריות האנטישמיות בצרפת ב-2012

משטרת צרפת פירקה בסוף השבוע תא טרור, אולם שורשי השנאה נטועים עמוק בשכונות המצוקה. בקהילה היהודית חוששים מסכנות השנאה יותר מתמיד

שירלי סיטבון, פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון, פאריס

משטרת צרפת פירקה בסוף השבוע תא טרור איסלאמי, במבצע מעצרים שנערך בשטרסבורג, קאן וטורסי (אחד מפרברי פאריס). במהלך המבצע נהרג מפקד ההתארגנות, ג'רמי לואי-סידני, צרפתי בן 33 שהתאסלם, וכעשרה מחבריו נעצרו. כשהתפזר האבק מעל הפעולה, הקהילה היהודית נותרה עם התחושה שהיום, יותר מתמיד, היא חשופה לסכנות השנאה. בעשורים האחרונים גדל מספר הפיגועים האנטישמיים בצרפת, ומאז מסע הרצח של מוחמד מראח בטולוז, יהודים ברחבי צרפת נאלצים להתמודד עם תקיפות ואיומים רבים מבעבר.

בניגוד לפיגועים קודמים, מסע הרצח של מראח נהנה מתמיכה גלויה של מאות אנשים בפייסבוק, ובכתובות גרפיטי בחוצות הערים. לפני שבועיים, אחרי הפיגוע נגד מכולת כשרה בעיר סרסל, קיצונים העלו לרשת מסרים בהם הם קוראים להרוג יהודים וצרפתים. לאחר גל המעצרים בשבת, ירו אלמונים כדורי דמה על בית כנסת בארז'נטיי. אחד המנהלים לשעבר של שירותי המודיעין הצרפתיים (DGSE), מעריך כי מספר תאי טרור דומים עוד פועלים במדינה, והם עלולים להוציא אל הפועל פעולות אלימות נוספות.

"אנחנו עוקבים אחרי ארגונים דומים, קיימת סכנה אמיתית", אמר שר הפנים מנואל ואלס לאחר חשיפת תא הטרור, "האיסלאם הקיצוני ניזון מפנטזיות, משנאה לצרפת וליהודים הצרפתים". ואלס הזהיר כי הסכנה אף מוחשית יותר בהתמודדות מול תאי טרור מקומיים קטנים. "הרבה יותר קשה להיאבק בקבוצות האלה כשהן מקומיות", אמר, "אלה לא רשתות טרור שמקורן מחוץ למדינה, אלא רשתות שצמחו במדינה שלנו, בשכונות שלנו. אלה לא זרים, אלא צרפתים שהמירו את דתם, צרפתים מוסלמים".

במסגרת מבצע המעצרים בסוף השבוע מצאו השוטרים ראיות שקושרות את הקבוצה לפיגוע מ‑19 בספטמבר נגד מרכול "נאורי" בסרסל. אז, שני גברים לובשי שחורים שראשיהם מכוסים בברדסים השליכו רימון דמה לתוך המרכול ופצעו אדם אחד. שישה ימים לאחר מכן מצאו עובדי המעבדה הפלילית את טביעות אצבעותיו של מפקד התא על הרימון. החוקרים גילו גם מסמכים שמהם עולה כי התא תכנן פיגועים נוספים נגד הקהילה, 27 אלף אירו במזומן, רשימת מטרות יהודיות באזור פאריס, תחמושת וספרי דת קיצוניים.

במסמכים שנתפסו על ידי השוטרים היו גם חמש צוואות, ובהן זו של לואי-סידני המוכיחה שהוא "רצה למות מות קדושים", לדברי פטריק פוארה, התובע הכללי של שטרסבורג. לואי-סידני נחשב כבר לפני כן ל"סיכון ביטחוני" ולאחר שטביעות אצבעותיו התגלו, המשטרה שמה עליו מעקב צמוד. נסיעותיו לקאן שבדרום צרפת, לטורסי ולשטרסבורג חשפו את שאר חברי התא, גם כמה מהם היו ידועים למשטרה ונחשבו לגורמים מסוכנים. כמחצית מחברי התא מתגוררים בקאן, ונוהגים לפקוד את אותו המסגד.

ביום ראשון קראו שוב ראשי הקהילה היהודית למנהיגים מוסלמים לפעול נגד הפונדמנטליזם האיסלאמי ונגד האימאמים הקיצוניים. "הסלפיזם הוא סוג של נאציזם", אמר רישאר פראסקייה, יו"ר הקרי"ף, ארגון הגג של הקהילות בצרפת. לדבריו הצטרף ד"ר יואל מרגי, ראש ה"קונסיסטואר" (מועצת הקהילות היהודיות הדתיות) של צרפת: "איננו רוצים בשום אופן לומר שיש קשר בין האיסלאם המתון לבין הקיצונים הסלפים, אך הייתי רוצה שמנהיגים מוסלמים לא רק יאמרו שיש להיאבק באנטישמיות, אלא אף יפעלו ברצינות נגדה", אמר.

ראש המועצה המוסלמית בצרפת, מוחמד מוסאווי, אמר שהקהילה שלו אינה אחראית לקיצוניות הגוברת. "יותר ממיליון מוסלמים מתפללים במסגדים בצרפת אך אין הם פונים לאלימות, ולמטיפים קיצוניים אין שום השפעה עליהם. אלה שפונים לאלימות אינם מוסלמים מן השורה אלא עבריינים לשעבר, שלמדו בבתי ספר ציבוריים ושהו בבתי מעצר לנוער. החברה בכללותה צריכה לשאול אם אין היא אחראית לכך".

קרדיט: צילום רויטרס

ואכן, לפי גרסת השלטונות, בתי הכלא והאינטרנט הם שני הכרים הפוריים שמאפשרים לקיצוניות לשגשג. ב-2008 נכתב בדו"ח ממשלתי כי יותר ממאה אסירים מטיפים לאיסלאם הקיצוני בין כתלי בתי הסוהר של הרפובליקה.

דרכו של לואי-סידני גם היא עברה שם. עד לפני חודשים אחדים שירותי המודיעין הפנימי של צרפת כלל לא הכירו את שמו. הוא היה פושע קטן שהועמד למשפט ב‑2008 על סחר בסמים. במארס 2012, החודש שבו יצא מוחמד מראח למסע הרצח שלו בטולוז, הוא עלה על הכוונת של שירותי המודיעין כשנסע למדינות צפון אפריקה כדי לפגוש בהן אימאמים מקומיים ובשובו, התחיל להטיף למוסלמים צעירים. המודיעין הפנימי הוסיף את שמו לרשימת ג'יהאדיסטים מסוכנים, למרות שבניגוד למראח, הוא לא התאמן במחנה ג'יהאדיסטי בחו"ל.

לפי המשטרה, לואי-סידני הקצין במהירות רבה, תוך חודשים ספורים בלבד. ביום שישי האחרון, כששוטרים הבחינו שגילח את זקנו הם החליטו לפעול במהירות. "עד אז היה לו זקן עבות. גילוח הזקן עלול להראות שלוחם ג'יהאד מתכונן לפעולה", ציין פוארה.

כוחות הביטחון החלו בפעולתם בשבת ב‑6 בבוקר, בתקווה להפתיע את לואי-סידני בביתה של אחת מנשותיו. אף על פי כן, הוא היה נחוש בדעתו לא ליפול בידי השוטרים וירה עליהם באקדח מגנום 0.357 שהיה ברשותו. הם השיבו אש והרגו אותו. חבר אחר בתא, שנעצר בטורסי, ניסה לירות על השוטרים ברובה 0.22. שר הפנים ואלס אמר כי המשטרה מחפשת חשודים נוספים.

לאחדים מחברי התא יש רקע דומה לזה של לואי-סידני. שלושה מהם היו נערים-עבריינים, חלקם התאסלמו לאחרונה ונמשכו לאיסלאם הרדיקלי, בדיוק כמו מוחמד מראח ולפניו חברי הכנופיה שחטפו ורצחו את אילן חלימי, והטרוריסט האלג'ירי חאלד קלקאל, שביצע פיגועי טרור בצרפת ב‑1995. לדברי השלטונות, קיצונים כאלה הם סכנת הטרור הגדולה ביותר של צרפת. הם לא משתמשים בטלפונים ניידים, ומקצינים את דעותיהם במהירות כתוצאה מגלישה לאתרי אינטרנט סלפים בבית.

שלטונות צרפת אוסרים עריכת סטטיסטיקות גזעיות או דתיות, אך מתברר שרוב הפיגועים האנטישמיים בשנים האחרונות בוצעו על ידי מוסלמים צעירים. שר הפנים ואלס הודה ביולי כי האנטישמיות גוברת בשכונות עניות. "סוג מסוים של אנטישמיות נוצר בשכונות ובפרברים האלה. לאחדים מהתושבים שם, היהודים נראים כאויבים", ציין ואלס.

נשיא צרפת פרנסואה הולנד אירח ביום ראשון את ראשי הקהילה היהודית. באחרונה, ולראשונה מאז שנבחר לנשיא, הוא התייחס לנושא הביטחון כאל נושא בעל חשיבות מרכזית וכמו קודמו ניקולא סרקוזי, הבטיח להיאבק באלימות ובטרור. יש פרשנים הסבורים כי הולנד, שהפופולריות שלו צונחת, החליט להתקרב יותר לשר הפנים הפופולרי, ואלס, כדי לזכות מחדש באהדת הציבור.

"נוצר הרושם שהנשיא עושה הצגה", אמר ביום שני ז'אן-לוק מלאנשון, אחד ממנהיגי השמאל הקיצוני, "שר הפנים לקח על עצמו את תפקיד סגן הנשיא, והוא מדבר בלי סוף בטלוויזיה". ואולם, ארמון האליזה הדגיש כי הולנד אירח את מנהיגי הקהילה היהודית משום שהם ביקשו לפגוש אותו. הולנד הבטיח להגן על הקהילה היהודית, אך ברור לכולם שבלתי אפשרי להציב שוטרים לפני כל בית כנסת, כל בית ספר וכל בית עסק יהודיים בצרפת.

שוטרים שהשתתפו בפשיטה על תא הטרור במהלך חיפוש בטורסיצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ