שוטרים יוונים התעללו בפעילים למען זכויות מהגרים

המפלגה הניאו-נאצית ממשיכה לצבור כוח אך ההפגנות באתונה נגד הפאשיזם נתקלות ביד קשה. המפגינים: לא מדובר באלימות אקראית

מריה מרגרוניס, גרידאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אתונה. 15 בני אדם שהפגינו ביום ראשון באתונה נגד הפאשיזם, ונעצרו בעקבות עימות עם תומכי המפלגה הניאו-נאצית "השחר הזהוב", העידו שנלקחו למטה משטרת אתונה, שם היו נתונים לעינויים שתוארו בידי עורך דינם כהשפלות בסגנון אבו-גרייב (הכלא שבו התעללו חיילים אמריקאים בשבויים עיראקים). 25 פעילים יוונים שערכו למחרת היום הפגנת תמיכה בעמיתיהם ונעצרו אף הם העידו כי נלקחו לאותה תחנת משטרה, שם ספגו מכות ואולצו להתפשט ולהתכופף לעיניהם של שוטרים ומפגינים אחרים.

כמה מהפעילים שנעצרו בהפגנה הראשונה, סיפרו ששוטר סטר להם, חבט בהם, ירק עליהם ו"השתמש בהם כמאפרות", בתואנה שהם "מסריחים", כל זאת לעיני מפגינים אחרים. הם הוסיפו וסיפרו כי לאורך כל שעות הלילה כיוונו השוטרים אל תוך עיניהם פנסי לייזר, שמנעו מהם לישון. כמו כן נצרבו כוויות בבשרם באמצעות מציתי סיגריות. לדבריהם, השוטרים צילמו אותם בטלפונים סלולריים ואיימו שיעלו את הסרטונים לאינטרנט וימסרו את כתובותיהם לאנשי השחר הזהוב, הידועים באלימות פוליטית.

הפופולריות של מפלגת השחר הזהוב עלתה בחדות מאז זכתה ב-18 מושבים בפרלמנט בבחירות שנערכו ביוני. בסקרי דעת קהל שנערכו באחרונה הגיעה המפלגה למקום השלישי, אחרי מפלגת השלטון "דמוקרטיה חדשה" השמרנית ומפלגת השמאל סיריזה.

" לא עוד פאשיזם". הפגנה בפיראוס בתחילת השבוע צילום: אי-פי

אחת המפגינות העידה כי השוטרים הטיחו בה עלבונות בעלי אופי מיני ומשכו בשערה בכוח כדי להטות את ראשה לאחור כאשר ניסתה להימנע מלהצטלם. למפגינים לא ניתנו מים לשתייה ונמנע מהם קשר עם עורכי דינם במשך 19 שעות. "היינו כל כך צמאים שנאלצנו לשתות מהאסלה", סיפרה המפגינה.

אחד המפגינים שאת ראשו עיטר פצע פתוח ומדמם העיד שידו נשברה בידי השוטרים במעצר, וכי הם המשיכו להכות אותו בעת ששהה במטה המשטרה וסירבו לספק לו טיפול רפואי עד אור הבוקר. מפגין אחר סיפר ששוטר פישק את רגליו ובעט בכוח באשכיו בעת המעצר. "הם ירקו עליי והודיעו לי שכולנו נמות כמו סבינו במלחמת האזרחים", אמר. המפגינים ביקשו ששמותיהם לא יפורסמו מחשש לנקמה מידי המשטרה או מידי חברי השחר הזהוב. "זה היה יום שכאילו נלקח מהעבר הרחוק, מימי משטר הקולונלים"", אמר אחד המפגינים העצורים.

ההפגנה החלה בעקבות השחתה של מרכז קהילתי של מהגרים מטנזניה בשכונה באתונה הנחשבת למעוז תומכי השחר הזהוב, שבה הותקפו מהגרים כמה פעמים. לדברי המפגינים, כ‑150 רוכבי אופנוע עברו בשכונה וחילקו עלונים. הם נתקלו בכמה אנשי השחר הזהוב והחלה תגרה. למקום הגיע כוח משטרתי גדול וכיתר את המפגינים.

פרקליטו של אחד המפגינים, דימיטריס קאטסאריס, הוסיף: "לא מדובר באלימות משטרתית אקראית אלא בהתרחשות יומיומית. בידינו תצלומים וראיות ליחס שלו זוכים צעירים שמפגינים נגד עליית המפלגה הניאו-נאצית ביוון. אלה פניה החדשות של המשטרה, הזוכה לשיתוף פעולה של המערכת המשפטית". אחד העצורים פנה לנציגי התקשורת הזרה ואמר: "העיתונים המקומיים לא מדווחים על הדברים האלה. עליכם לספר לכולם מה קורה כאן, במדינה שסבלה כל כך מהנאציזם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ