אחת מבנות "פוסי ריוט" שוחררה; ערעור חברותיה נדחה

בית משפט ברוסיה קבע כי יקתרינה סמוצוויץ' לא השתתפה במופע שקיימה הלהקה בקתדרלה של מוסקווה בפברואר. שתי חברותיה ירצו שנתיים מאסר

לוגו רויטרס
רויטרס
לוגו רויטרס
רויטרס

בית משפט במוסקווה קיבל בצהריים (רביעי) את ערעורה של יקתרינה סמוצוויץ', אחת מחברות להקת "פוסי ריוט", והורה על שחרורה. גזר דינן של נזדה טולונקוניקובה ומריה אליוקינה, שתי חברות הלהקה הנוספות שנשלחו למאסר של שנתיים, הותר על כנו.

כזכור, בחודש פברואר פרצו חברות הלהקה לקתדרלה הגדולה בבירת רוסיה וקיימו הופעת מחאה נגד המשטר הרוסי ונגד חזרתו של ולדימיר פוטין לקרמלין. שלוש הבנות נתפסו והועמדו לדין ובחודש אוגוסט הורשעו ב"חוליגניות שמקורה בשנאה דתית". הפרשה עוררה זעם רב באופוזיציה הרוסית וגל הזדהות ברחבי העולם עם חברות הלהקה. 

בדיון שבו הבנות על עמדתן, לפיה מטרת ההופעה בקתדרלה היתה מחאה פוליטית ולא מחאה נגד הכנסייה האורתודוקסית הרוסית. "כולנו חפות מפשע", אמרה אליוקינה, "בוודאי שלא התכוונו לפגוע במאמינים. צריך להפוך את גזר הדין. מערכת המשפט הרוסית נתפסה במערומיה. איבדתי אמון בהליך הזה".

שלושת השופטים קיבלו את ההסבר שהציג פרקליטה של סמוצוויץ' בת ה-30, ולפיו  סולקה מהקתדרלה על ידי השומרים "עוד לפני שהוציאה את הגיטרה ועוד לפני שהלהקה החלה לנגן". כפועל יוצא מכך, החליטו השופטים להמיר את עונש המאסר בפועל בעונש מאסר על תנאי.

ההחלטה התקבלה בתשואות מצד הנוכחים. אליוקינה וטולונקוניקובה חיבקו ובירכו את חברתם בעת שישבו בכלוב הנאשמים. "ההתנצלות שלנו נדחתה, אך אין סיכוי שנכה על חטא. זה סוג של סחיטה", הוסיפה אליוקינה וציינה כי הכאה על חטא היא עניין אישי שאינו קשור לדיון המשפטי. היא הוסיפה כי קולה של הלהקה ימשיך להישמע גם אם הבנות יישלחו למושבת עונשין בסיביר.

לפני כחודש אמר ראש ממשלת רוסיה, דימיטרי מדוודב, כי הגיעה העת לשחרר מהכלא את בנות פוסי ריוט. "מאסר על תנאי המביא בחשבון את התקופה שכבר ישבו בכלא יהיה די והותר", אמר מדוודב בטלוויזיה. הוא הוסיף כי רוסים רבים נפגעו ממחאתה של פוסי ריוט והדגיש שהוא מביע את דעתו האישית בלבד ואינו מבקש להשפיע על בית המשפט. לעומתו, הגן פוטין על העונש שקיבלה הלהקה בראיון שהעניק בשבוע שעבר לרשת NTV. "זה היה נכון לעצור אותן וגם ההחלטה שקיבל בית המשפט היתה נכונה. אסור לחתור תחת יסודות המוסר שלנו ולהרוס את המדינה. עם מה נישאר אז?".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ