פחות ממחצית מהאמריקאים מגדירים עצמם פרוטסטנטים

סקר מקיף שערך מכון פיו על אמונה בארה"ב קובע כי יותר משליש מהצעירים במדינה, בני 18 עד 22, אינם משייכים את עצמם לדת כלשהי

לורי גודסטיין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורי גודסטיין, ניו יורק טיימס

בפעם הראשונה מאז החל המעקב אחר השתייכותם הדתית בארה"ב, הגדירו עצמם פחות ממחצית מהאמריקאים כפרוטסטנטים - ירידה חדה בהשוואה לנתונים שנרשמו לפני כ-40 שנים, אז היוו הפרוטסטנטים יותר משני שלישים מכלל האוכלוסייה. מחקר חדש של מכון פיו לדת וחיים ציבוריים שהתפרסם אתמול (שלישי), מלמד שלא רק פרוטסטנטים מהזרם המרכזי, כמתודיסטים או אפיסקופלים נטשו את אמונתם, אלא גם אוונגליסטים שמרנים ופרוטסטנטים "שנולדו מחדש".

המחקר, שנערך בחודשי הקיץ, קובע שהנטישה בולטת יותר בקרב פרוטסטנטים לבנים מאשר בקרב המיעוט הפרוטסטנטי השחור. על פי רוב, הנוטשים אינם מחליפים כנסייה אלא מצטרפים לשורות הגדלות והולכות של בני אדם שמכריזים כי אינם משתייכים לשום דת. כמעט על אמריקאי חמישי אומר שהוא אתאיסט, אגנוסטי, חסר דת או בוחר שלא להגדיר את עצמו. 

מדובר בעלייה משמעותית בהשוואה לממצאים שנרשמו לפני חמש שנים, אז טענו רק 15% מכלל אוכלוסיית הבגירים שהם חסרי דת, ובתמורה של ממש בהשוואה למצב לפני 40 שנים, אז אמרו 7% מהאמריקאים הבוגרים שאין להם כל שיוך דתי. כיום, יותר משליש מבני 18 עד 22 אומרים שאינם משויכים דתית.

צילום: כנסיה בוויסקונסין

"לא ראינו דבר כזה עד כה", אומר גרגורי סמית, חוקר בכיר במכון פיו, "אפילו בראשית שנות השבעים, כשדור הבייבי-בום הגיע לפרקו, שיעור הצעירים הבלתי משויכים דתית היה נמוך בהרבה משיעורם היום". קבוצת ה"לא משויכים דתית", כפי שהם מכונים, מהווה היום את הקבוצה הדתית השנייה בגודלה באוכלוסייה אחרי הקתולים, שמהווים 22% מכלל האוכלוסייה. סמית מסביר כי מספרם של האחרונים נותר יציב לאורך השנים, בעיקר משום שזרם מהגרים החליף את הקתולים הרבים שגדלו בכנסייה ונטשו אותה בחמש השנים האחרונות.

לעלייה במספר האזרחים הטוענים שאינם משייכים את עצמם לדת כלשהי צפויות להיות השלכות פוליטיות, מעריך פיל צוקרמן, מרצה לסוציולוגיה בפיצר קולג' שבדרום קליפורניה. "הרוב המכריע של בני אדם שלא משייכים עצמם לקבוצה דתית, נוטה פוליטית לשמאל, נוטה לתמוך במפלגה הדמוקרטית, לצדד בנישאי הומוסקסואלים ובסוגיות איכות סביבה", הוא אומר.

דו"ח פיו מספק כמה הסברים לתופעה של עליית שיעור הבלתי משויכים דתית. על פי אחד מהם, המגמה משקפת תמורה מקיפה יותר של התרחקות ממעורבות חברתית וקהילתית מכונה "bowling alone" (בתרגום חופשי: לשחק לבד) בפיו של רוברט פוטמן, מרצה באוניברסיטת הרווארד. על פי הסבר אחר, ארה"ב פשוט צועדת בעקבות מגמת ההתרחקות מהדת שכבר נרשמה במדינות מפותחות רבות, כאוסטרליה, קנדה וכמה מדינות אירופיות.

ארה"ב היתה מאז ומתמיד המדינה החריגה במגמה זו, וכלל לא ברור אם האמריקאים אמנם מתקרבים עתה לדגם האירופי. דו"ח פיו מגלה שאפילו בקרב אמריקאים הטוענים שאינם משתייכים לשום דת, רק מעטים מזהים עצמם כחילונים. שני שלישים אומרים שהם עדיין מאמינים באלוהים, וחמישית אומרים שהם מתפללים מדי יום. רק 12% מקבוצת הבלתי משויכים דתית אומרים שהם אתאיסטים ו-17% מעידים על עצמם שהם אגנוסטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ