הון-שלטון-ארמון |

המשבר הכלכלי מאיים לבטל את מוסד המלוכה הוותיק של ספרד

זו היתה שנה איומה למלך ספרד. במשך עשרות שנים זכה חואן קרלוס לאהדת האזרחים, אך עתה, על רקע המשבר הכלכלי, דיווחים על ציד באפריקה והון אישי של מיליארדים, מתגברים הקולות הקוראים לבטל את מוסד המלוכה

דורין קרווחאל ורפאל מינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורין קרווחאל ורפאל מינדר

בשעה שספרד שקועה בבוץ כלכלי עמוק, רבים מהספרדים מעלים השגות על התנהגות מלכם, שזמן רב היה נערץ עליהם בזכות תפקידו בהשבת הדמוקרטיה למדינה. אך כעת מופנות לעברו טענות המתמקדות בחיי המותרות שלו ובמקור הלא ברור של הונו האישי.

התאונה שאירעה למלך באביב - הוא שבר את ירכו בזמן ציד פילים בבוצואנה - חשפה עולם של קשרים עסקיים בין מקורביו ועוררה מחאה ציבורית נדירה: כיצד קורה שמלך ספרד, חואן קרלוס הראשון, צד פילים בספארי יוקרתי באפריקה בזמן שארצו שרויה במצוקה כלכלית קשה.

המלך בן ה-74 התנצל בעקבות האירוע, מעשה נדיר ביותר, אולם הנזק התדמיתי החמור גרם לו לשנות ו"לכייל מחדש" את אורחות מלכותו. הוא הגביר את הופעותיו הפומביות והתמסר לתפקידו כגורם המניע עסקים בינלאומיים וכבורר מול הזעם הגדל כלפי גזירות הצנע שהטילה הממשלה כדי להגביר את הביטחון בכלכלת המדינה.

"המונרכיה תמשיך להתקיים כל עוד העם חפץ בה", אמר המלך בביקור בזק בניו יורק בשבוע שעבר. נסיעה זו נערכה במסגרת האסטרטגיה שנקט הארמון, הכוללת פגישות עם גדולי המשפיעים על דעת הקהל בעולם, כדי לעודד את הביטחון הבינלאומי בספרד.

בשל המשבר הכלכלי באירופה, פוליטיקאים מבלגיה ועד בריטניה, כמו משלמי מסים הנאבקים על פרנסתם, בוחנים בגלוי את עלותן של משפחות המלוכה למדינותיהן. שלא כמו מלכים אירופים אחרים, כשעלה חואן קרלוס לכס המלוכה, לאחר מותו של הרודן פרנסיסקו פרנקו ב-1975, הוא היה למעשה חסר כול. המלך עבד קשה כדי להרוויח כסף, מעבר לתקציב השנתי העומד לרשותו הנאמד ב-8.3 מיליון אירו, שמקציבה ממשלת ספרד לארמון.

המלך זוכה להערכה רבה בחוגים עסקיים בזכות יכולתו לסגור עסקאות והצלחתו כשגריר כלכלי של ארצו, אך השאלה כיצד צבר את הונו האישי הגדול נותרה בגדר תעלומה. הונה של משפחת המלוכה הספרדית מוערך בכ-2.3 מיליארד דולר. תומכי המלך טוענים שסכום זה מנופח, שכן הוא כולל נכסים ממלכתיים.

כדי לעודד את היצוא של ספרד ולסייע לתיקון תדמיתו, אחז החודש חואן קרלוס בהגאים של מסוק חדשני 90NH, בזמן ביקור במפעל לייצור מסוקים באלבסטה. בסוף השבוע שעבר חנך מסוף חדש למכולות בברצלונה.

כל זה במסעו לקידום "תוצרת ספרד", כפי שכתב המלך בתשובה לשאלות שהוגשו לו בכתב - עוד צעד שנקט הארמון כדי להוכיח את פתיחותו. המסר שלו לעסקים בספרד הוא ברור לגמרי: "יצוא, יצוא ויצוא".

תפקידו כשגריר משוטט לענייני עסקים וכסוגר עסקאות הובא לידיעת הציבור לאחר הספארי, שמומן על ידי איל בנייה סורי, מוחמד איאד כאיאלי.

שני החברים הוותיקים שיתפו פעולה בחוזה על סך 9.9 מיליארד דולר להקמת רכבת מהירה בסעודיה. המלך תיווך בין קונסורציום ספרדי לסעודיה. בזכות ידידותו עם מלך סעודיה ועם מלכים אחרים הצליח חואן קרלוס לגבור על הצעה צרפתית מתחרה. תומכים בארמון המלוכה ויועצים שלו חוזרים ואומרים שהמלך אינו מקבל דמי תיווך על העסקאות.

"כיום מנסים להגיע לשקיפות רבה יותר ועל כן נחשף תקציבה השנתי של משפחת המלוכה", אומר הרמן מטהויז, מרצה לכלכה באוניברסיטת בריסל הבוחן כמה מוציאות ממשלות אירופה על משפחות המלוכה שלהן; מאמציו לקבל מידע על הונו האישי של המלך נתקלו בקיר אטום. "לדעתי הוא לפחות מיליונר. השאלה היא אם הוא בעצם מיליארדר, כמה כסף יש לו באמת?".

ספרד התקיימה בלא מלך במשך 38 שנים לאחר שמשפחת בורבון הספרדית הוגלתה ב-1931 ונכסיה הוחרמו. פרנקו, ששלט כעריץ מסוף מלחמת האזרחים בספרד ב-1939 ועד מותו ב-1975, בחר ב-1969 בחואן קרלוס לשלוט אחריו.

על פי החוקה הספרדית, סמכותו של המלך נתונה כמעט אך ורק לענייני טקסים. המלך למעשה אינו שליט.

לפני הכתרתו ולקראת כלולותיו ב-1962, קיבל המלך סיוע של יועצים פיננסים, שיזמו מסע התרמה בין בנקאים ואנשי עסקים מקורבים לפרנקו שנועד לשפר את מצבו הכלכלי. באותה תקופה כל מה שעניין את המלך המיועד "היה לעשות כסף למען עצמו", מספר חוסה גרסיה אבאד, שחיבר שני ספרים על המלך.

שנת 2012 נחשבת ל-annus horribilis (שנה איומה) למשפחת המלוכה הספרדית. המלך ביקש להתרחק מהאשמת השחיתות שדבקה בחתנו איניאקי אורדנגרין שבעטיה הוא עומד לדין. אורדנגרין מואשם שניצל קרן ללא מטרות רווח ומעל בכספי ציבור באמצעות אירועי ספורט וניצל את קשריו עם בית המלוכה כדי לזכות במכרזים בדרכים לא כשרות.

בביקוריו בנכר רשאי המלך לקבל מתנות בשם ממשלת ספרד, אולם אין כל רשימה של מתנות אלו. במשך השנים קיבל יאכטות, בית על אי ומכוניות יוקרה שצורפו לאוסף המכוניות הגדול שלו. הדבר חולל גל של תגובות ארסיות בטוויטר כגון: "הספרדים הולכים יחפים והמלך נוסע ב-70 מכוניות".

בשל המשבר הכלכלי בספרד ניאותו המלך ובנו, נסיך הכתר פליפה, לקצץ שבעה אחוזים מתקציבו השנתי של בית המלוכה. אולם כמה מחברי הפרלמנט מהאופוזיציה רואים בהידרדרות הכלכלית של ספרד עוד סיבה לקרוא תיגר על המלוכה.

"אין שום בקרה על פעילות המלך ובני ביתו", סבור ג'ואן טרדה, חבר פרלמנט מטעם אסקרה רפובליקנה, מפלגה קטלונית הקוראת למשאל עם על קיום המלוכה בספרד.

משאלי דעת קהל שנערכו לאחר התאונה שעבר המלך במסע הציד באפריל הוכיחו כי הספרדים סלחו לו, אבל רובם מבקשים שקיפות רבה יותר בהתנהלותו.

תומכי בית המלוכה ויועציו מתארים את המלך כמשאב שאין דומה לו בשל קשריו המעולים עם מנהיגי העולם. הם טוענים שהמלך הצליח להפיג את המתחים בין הממשלה הסוציאליסטית הקודמת לבין ממשלו של ג'ורג' וו. בוש וגם סייע לפתור סכסוכים באמריקה הלטינית.

"מנקודת המבט התאגידית הוא השגריר מספר אחת של ספרד", גורס ססר אליירטה, יו"ר טלפוניקה, ענק התקשורת הספרדי.

כמה מבעלי בריתו רואים בו גורם מכריע בקידום האינטרסים הכלכליים של ספרד מחוץ למדינה. הם מביאים כדוגמה את הרכבת המהירה הסעודית כדי להוכיח את טענתם.

"בלי המלך החוזה הזה לא היה יוצא לפועל", טוען שר החוץ לשעבר מיגל אנחל מורטינוס. "חוזים כאלו נקבעים באופן עקרוני בהחלטה אישית של המלך עבדאללה הסעודי".

את המסע לבוצואנה מימן בחלקו כאיאלי, המשמש גם יועץ חשוב לנסיך סלמן בן עבד אל עזיז אל סעוד, נסיך הכתר הסעודי, שמילא תפקיד חשוב בקבלת ההחלטה לבחור בהצעה הספרדית לרכבת המהירה. כאיאלי סירב להגיב.

במסע הציד השתתפו האריסטוקרטית הגרמנייה קורינה צו זיין-ויטגנשטיין בת ה-47, בנה הצעיר ובעלה לשעבר. העיתונות הצהובה בספרד טוענת כי היא פילגשו של המלך זמן רב, אולם היא הכחישה זאת בראיון. היא גם מכחישה שהפיקה טובות הנאה מקשריה עם חואן קרלוס באמצעות קרן השקעות ספרדית-סעודית שנסגרה בינתיים. לאחר שהתפוצצה פרשת הציד של המלך בספרד ברחה צו זיין-ויטגנשטיין מספרד.

לדבריה, המלך הוא ידיד משפחה והיא ממלאת תפקיד של יועצת אסטרטגית בנסיעות של המלך באמצעות החברה שלה אפולוניה אסושייטס, שמייעצת בענייני עסקאות גדולות במזרח התיכון. "המלך הוא אוצר לאומי", היא אומרת. "כאשר הוא נכנס לחדר הוא מקרין חום וכריזמה והוא מתקשר עם כולם. איש אינו נותר אדיש לו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ