העולם ציין לראשונה את "יום הילדה הבינלאומי"

מנתוני האו"ם עולה עד 2015 יהוו נשים 64% מאוכלוסיית הבוגרים שאינה יודעת קרוא וכתוב. רק 30% מהילדות ימשיכו מעבר לבית ספר יסודי

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

יום הילדה הבינלאומי, למען קידום זכויות ושוויון הזדמנויות של ילדות מתחת לגיל 18, מצוין היום (חמישי) לראשונה בהתאם להחלטת האו"ם. ההחלטה התקבלה בדצמבר שעבר בעקבות קמפיין של ארגון "סקול גירלז יונייט".

"ההכרה שהעצמת ילדות והשקעה בהן חיוניים לצמיחה כלכלית ולהשגת כל יעדי הפיתוח של המילניום, כולל חיסול העוני והעוני הקיצוני והשתתפות משמעותית של בנות בדיונים על נושאים שמשפיעים עליהן, הם המפתח לשבירת מעגל האפליה והאלימות, ולקידום ההגנה על מימוש מלא ויעיל של זכויות האדם שלהן", נכתב בהחלטה.

"ה-11 באוקטובר הוא לא רק יום, אלא תנועה", מוסבר באתר "יום הילדה", שמזמין בנות להשתתף בכתיבת הצהרות משותפות ואירועים מקומיים. "ההיסטוריה מראה שאף פעם לא היה קל להיות ילדה ולמרות שינויים בתפישה של נשים וילדות, 'ההיסטוריה של האשה' (herstory) היא עדיין סבוכה ומאתגרת", נכתב. בין הסיבות לקיום היום הזה מציינת התנועה שעד שנת 2015, יהוו נשים 64% מאוכלוסיית הבוגרים שאינה יודעת קרוא וכתוב ורק 30% מהן ימשיכו ללימודים מעבר לבית ספר יסודי. עוד נאמר כי ילדה אחת מתוך שבע במדינות מתפתחות נישאת לפני גיל 15. גם שיעור האלימות כלפי נשים גבוה בהרבה: בארה"ב, לדוגמה, אחת מכל חמש תיכוניסטיות מדווחת כי הותקפה גופנית או מינית בדייט, ואילו ב-57% מהקליפים מוצגות נשים כ"חפץ קישוטי ומיני בלבד". במקביל, מספרות 54% מהבנות בכיתות ג' עד ה' כי הן מוטרדות מהמראה החיצוני שלהן, 37% מוטרדות ממשקלן.

ליסה, נשיאת פרלמנט הילדים של קמרון, סמוך לכרזה של "יום הילדה" בפאריסצילום: אי-אף-פי

הנוכחות הדלה של נשים בעמדות מפתח בארה"ב מדגישה אף היא את היעדר השוויון ואת הצורך לייחד יום למאבק על זכויות נשים כבר מגיל צעיר. מנתוני יום הילדה עולה כי רק 3% ממנכ"לי 500 החברות ברשימת מגזין Fortune הן נשים. אחוז דומה של נשים מכהן בתפקידים בכירים בעולם התקשורת. מבין יוצרי הסרטים המובילים בהוליווד, רק 5% הן נשים ואילו בסנאט האמריקאי, שבו 100 סנאטורים, מכהנות רק 17 נשים. בבית הנבחרים רק 90 מתוך 435 מכהנות כצירות. בארה"ב ישנן שש מושלות ורק שמונה נשים עומדות בראש 100 הערים הגדולות. אם לא די בכך, במערכת החינוך האמריקאית רק 24% הן מנהלות, וזאת למרות שרובן המכריע של המורים הן נשים.

תנועת יום הילדה חיברה בסיוע בנות בגילאי 16-20 רשימה של עשר סוגיות מרכזיות, ובהן: דימוי שלילי בתקשורת, שוויון בספורט ובחינוך, נשירת תלמידות מבני ספר, בני זוג מתעללים, סחר למטרות מין, אפשרויות תעסוקה מוגבלות, מניעת השכלה, אלימות על רקע מגדרי, נישואי קטינות ומילת נשים.

תלמידות בבית ספר בבירת תימן צנעא, היוםצילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ