אמנות יבשה |

ללכת בין הטיפות מבלי להירטב

אמנים הקימו בגלריה לונדונית חדר שיורד בו גשם זלעפות אך טכנולוגיה מתוחכמת מותירה את המבקרים בו יבשים לחלוטין - גם בלי מטריה

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

גשם שוטף מרעיש בימים אלה את גלריית The Curve במרכז ברביקן בלונדון. הגשם נוטף מהתקרה על פני שטח של עשרה מטרים רבועים. המבקרים מוזמנים לפסוע מתחת לענן המלאכותי העוצמתי, שממטיר אלף ליטרים בדקה: מובטח להם שייצאו יבשים לחלוטין, בלי שטיפה אחת נגעה בהם. קשה להאמין, אבל ברגע שהגוף מתחיל לנוע תחת הגשם, הטיפות נסוגות ממנו, כלומר נופלות בעוז מסביבו אבל חסות על השדה הצר שמקיף את גופו.

"חדר הגשם" הוא עבודה חדשה של קבוצת האמנות הניסויית רנדום אינטרנשיונל, שמוצגת בברביקן עד 3 במארס 2013 (הכניסה חינם). "המבקר שומע את צליל המים וחש את הרטיבות באוויר לפני שנגלות לפניו אלפי טיפות גשם שמגיבות לנוכחותו ולתנועתו", נכתב באתר הגלריה. המבקר לא מבחין במצלמות חכמות שתלויות סביב, ממפות בתלת-ממד את מיקומו של הגוף, ושולחות פקודה לפאנל שמעליו להפסיק להמטיר. "העבודה מזמינה אותנו לחקור את תפקיד המדע, הטכנולוגיה וכושר ההמצאה האנושי בייצוב הסביבה שלנו", הסבירה מנהלת האמנות בברביקן, קייט בוש.

פלוריאן אורטקראס, שהקים את רנדום אינטרנשיונל ב-2005 יחד עם האנס קוך וסטויארט ווד, סיפר לגרדיאן שפיתוח מכונת הגשם התחיל "לפני שלוש שנים בניסוי ב"הדפסת" מים שכללה התזת טיפות מלמעלה בטכניקה של מדפסת דיו". אבל הם פיתחו עניין בעיקר בתגובות של אנשים. "זה אותו הדבר בכל העבודות שלנו - הן חסרות משמעות בלי אנשים".

בעבודה "קהל" מ-2008, המבקר נע בין עשרות מראות מיניאטוריות שעומדות משני צדיו כמו קהל ליליפוטי ומפנות אליו מבט משתאה בכל אשר ינוע. "מכונת הדפסה זמנית" (2011) הוא קנווס גדול וריק שמדפיס - ומוחק - בזמן אמת את פני העומד מולה. "החלק הכי טוב זה לראות מה אנשים יעשו", אמר אורטקרס לגרדיאן. "או שזה מטורף לגמרי, או שזה בנאלי לחלוטין, אבל זה אף פעם לא מה שאנחנו מצפים".

צפו בחדר הגשם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ