אוניברסיטת אמורי בארה"ב התנצלה על עברה האנטישמי

בעקבות תחקיר שביצע סטודנט שהוכשל, עלו ראיות למדיניותו האנטישמית של הדיקן שכיהן בשנים 1961-1948, שחשפו כי 65% מהיהודים הוכשלו

סמיואל פרידמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמיואל פרידמן, ניו יורק טיימס

בצעד מפתיע, נשיא אוניברסיטת אמורי בארה"ב, התנצל בשבוע שעבר בפני תלמידים יהודים שלמדו במקום וסבלו מאנטישמיות לפני למעלה מ-50 שנה. הפרשה, שנמשכה כ-15 שנה, יצאה לאור בעזרת פרי בריקמן, שהוכשל אחרי שנת לימודיו הראשונה בבית הספר לרפואת שיניים.

בתחילת קיץ 1952, התבשר בריקמן במכתב מהדיקן שהוא נכשל ולא יוכל להמשיך לשנה השנייה. בריקמן התקשה להאמין. ממוצע ציוניו כסטודנט לתואר ראשון בביולוגיה היה גבוה, ולכן התקבל ללימודי תואר שני במסלול מזורז. בכל ימי חייו לא קיבל בריקמן ציון "נכשל".

בחופשת הקיץ גילה בריקמן ששלושה מבני כיתתו נכשלו אף הם. כולם היו יהודים. ואולם, במקום להיאבק על מקומם, העדיפו בריקמן וחבריו לבלוע את העלבון ולחפש מקום אחד ללמוד בו. תחושת הבושה הצורבת לא הרפתה מהם במשך עשרות השנים שחלפו מאז.

נשיא אוניברסיטת אמורי ג'יימס וגנר צילום: טלוויזיה

רק עכשיו, כעבור 60 שנה, יוצא הצדק לאור, בסיועו של בריקמן. בעקבות תחקיר מקיף שביצע, ובו חשף את פעולותיהם האנטישמיות של ראשי בית הספר לרפואת שיניים, הזמין נשיא האוניברסיטה, ג'יימס וגנר, מספר גדול של תלמידים לשעבר, כולם יהודים, לפגישה ולהקרנת בכורה של סרט דוקומנטרי שעוסק בשערורייה.

הראיות למדיניותו האנטישמית של ג'ון ביולר, דיקן בית הספר בין השנים 1948-1961, גלויות וידועות זה עשרות שנים. ואולם עד כה לא הודתה האוניברסיטה באפליה ולא פרסמה כל התנצלות.

"עלינו להתמודד עם עברנו ללא מורא, גם כאינדיבידואלים וגם כמוסד", אמר גארי האוק, סגן נשיא אמורי. האירוע שיתקיים באמורי ביום רביעי הוא רק חלק ממחקר נרחב בעניין המדיניות האנטישמית שנקטו מספר אוניברסיטאות יוקרתיות בארה"ב במשך חלק ניכר מהמאה ה‑20, וביוזמה לכפר על מה שנעשה בשנים ההם.

פרטים רבים על מכסות קבלה של סטודנטים יהודים מופיעים בשני ספרים חשובים: "הנבחרים" מאת ג'רום קרבל, ו"להצטרף למועדון" מאת דן אורן. ג'יימס פרידמן, נשיא דארטמות' קולג' בשנות ה‑90, לא חשש לדבר על האפליה שננקטה באוניברסיטה בעבר.

בדומה לאוניברסיטאות היוקרתיות בארה"ב, גם אמורי אינה אותה אוניברסיטה שהייתה בשנות ה‑60. לדברי האוק, 20% מהלומדים בה יהודים והסגל כולל כמה אנשי אקדמיה יהודים בולטים, ובהם חוקרת השואה דבורה ליפסטאד.

פרי בריקמן החליט להתעמק בנושא אחרי שנחשפו פרטים על מדיניות בית הספר לרפואת שיניים, בספר שעסק באנטישמיות בארה"ב. הוא גילה כי בשנות כהונתו של ביולר, 65% מהסטודנטים היהודים נכשלו בלימודיהם. זאת ועוד, בטופס ההרשמה לאוניברסיטה התבקשו הפונים לציין אם הם יהודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ