החיים שאחרי האליזה

לאחר תבוסתו בבחירות, הכריז ניקולא סרקוזי כי הוא שמח לשוב לחיים הרחק ממוקדי השררה. כחצי שנה לאחר מכן, תוהים בצרפת אם הוא אכן מרוצה מחייו הפרטיים או זומם לחזור לזירה הפוליטית. התשובה טמונה בשיעורי אנגלית

רפאל באקה ופרנסואז פרסו, לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפאל באקה ופרנסואז פרסו, לה מונד

ניקולא סרקוזי לומד שוב אנגלית. שלוש פעמים בשבוע, ממש כפי שעשה אחרי מפלתו הגדולה הראשונה בפוליטיקה ב‑1999 בבחירות לפרלמנט האירופי. בכל פעם שהוא מבקש להזניק מחדש את הקריירה שלו, האנגלית - נכות שהוא גורר אחריו עוד מימי התיכון - עומדת לו לרועץ. חבריה של אשתו, "אנשים יפים" מתחום האופנה, האמנות והתקשורת המשייטים להם בנינוחות בין לוס אנג'לס, שנחאי, מילאנו ופאריס, שמעו אותו משנן משפטים באנגלית כל הקיץ בביתה האריסטוקרטי של קרלה ברוני בקאפ נגר שבריביירה הצרפתית וגם מלגלגים על מבטאו ה"פרנצ'י".

השינון מן הסתם מוכיח את עצמו כי סרקוזי מתכוון ליישם כבר החודש את הישגיו בהרצאה שיישא באנגלית בניו יורק, בהזמנת אחד הבנקים הגדולים. זמן רב לפני תבוסתו בבחירות באביב השנה ופרישתו הרשמית מפוליטיקה, התייחס סרקוזי לא פעם ל"חיים שאחרי". עוד ב‑30 בנובמבר 2010 הצהיר: "אני כאן לשני מנדטים, לא יותר. אחר כך רק דולצ'ה ויטה"; אלפי פעמים הכריז באוזני חבריו על כוונתו "לשנות את חייו ולעשות כסף" לאחר פרישתו. וההצעות אכן החלו לזרום מיד כשעזב את ארמון האליזה: משרד עורכי דין אנגלוסקסי, לינק-לטרס, ביקש למנותו ליועץ בכיר וחבר הנהלה; אוניברסיטאות אמריקאיות וקבוצות חשיבה אירופיות שיגרו לו הזמנות. "די בהרצאות כדי להתפרנס יפה מאוד", הסביר סרקוזי לחברים כל ימי הקיץ.

כך אמר לו בין היתר ראש ממשלתה לשעבר של ספרד, חוסה מריה אסנאר, שקפץ אליו לארוחה וסיפר לו על הקריירה החדשה והמכניסה שלו כמרצה, שבה החל כשעזב את הפוליטיקה ב‑2004. קריירה שמאפשרת לו להשתכר כ‑30 אלף אירו להרצאה, לא כולל סכום הכסף שהוא מקבל עבור הוצאות.

שער המגזין לה מונד בספטמבר

גם ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, שהגיע לביקור בצרפת ביוני, זמן קצר לפני פגישתו הראשונה עם הנשיא הנבחר פרנסואה הולנד, סיפר לו על ההרצאות שהוא נותן בעבור סכום הגבוה פי שישה או שבעה מזה שמקבל אסנאר.

בלייר גם סיפר לו על תפקידו כשליח מיוחד למזרח התיכון. טיפול בעניינים עולמיים הוא אחד הפיתויים הקורצים ביותר עבור סרקוזי, שלא חדל להזכיר את חלקו בהשכנת השלום בין גיאורגיה לרוסיה וביוזמת ההתערבות הצבאית הצרפתית בלוב.

הפקדת משימה בינלאומית חשובה בידיו היא בבחינת הסבה מקצועית נאה לראש מדינה שתדמיתו בעולם נותרה חיובית בהרבה מזו שבצרפת. "לו נבחר מחדש היה נרתם לפתרון הבעיה הישראלית-פלסטינית", טוען שר הפנים שלו לשעבר, קלוד גיאן.

בסביבתו הקרובה של הנשיא לשעבר חששו זמן רב מהשלכות אי העשייה וציפו לסממני הדיכאון שהשתלטו על חלק מהמנהיגים לאחר הרחקתם ממוקדי הכוח. "לפני הבחירות לנשיאות הוא חשש בעצמו מההלם שהתבוסה עלולה לגרום לו", אומר יועצו הוותיק פייר ג'אקומטי. דומה שהיה מודע לסחרור שעלול לאחוז באדם שלוח הזמנים שלו מתחיל להידלדל והפוליטיקה ממשיכה לנוע גם בלעדיו.

ימים ספורים אחרי הבחירות סיפר אדואר בלאדױר, מנטור לשעבר ואיש סוד חדש של סרקוזי, על הצער הרב שגרמה לו התבוסה למרות שיעור תמיכה של 48.36%, שמנע ממנו השפלה.

קרלה ברוני אמנם הכריזה ש"זו הקלה לגמור עם חיי הגיהינום" בארמון האליזה, אבל האם סרקוזי ישכיל באמת לחמוק מגורל קודמיו? מבחינתו, העיקר לא להידמות לרוח הרפאים של ז'אק שיראק, הלכוד היום בהווה נטול זיכרון; לא להזכיר את ואלרי ז'יסקאר דסטן שהובס ב‑1981 בשיא אונו ובזקנתו עדיין מטפח תקוות להשמיע את המלה האחרונה.

סרקוזי לאחר סיבוב הבחירות הראשון בפאריס, באפריל. בסביבתו הקרובה חששו מהשלכות הבטלה וחיפשו סממני דיכאון

זו אולי הסיבה שסרקוזי נשמר מכל משמר לא להיקלע לאותו סחרור הפוקד צוללנים העולים מהר מדי מהמצולות. עכשיו, אחרי המאמץ המתיש של מערכת הבחירות וחמש שנות כהונה מלוות במתח בלתי פוסק, הוא רוצה לקחת קצת אוויר, לחזור לחיים, אם לא ממש "נורמליים" - מלה שתמיד ביטא בלגלוג - אז לפחות רחוקים במקצת ממוקדי השררה.

בחודש מאי, מיד לאחר העברת השלטון ליורשו פרנסואה הולנד, מצא מקלט במארקש, שם הוא ובני משפחתו היו אורחיו של המלך מוחמד השישי עשרה ימים. כעבור חודש התארח במעון הנופש של חברו איש יחסי הציבור ז'אן מישל גודאר במולז' שבפרובנס; בחודש יולי הוזמנו בני הזוג סרקוזי לאחוזתו המהודרת של המיליארדר הקנדי פול דמארה בדרום מחוז קוויבק, המוקפת פארק עצום ממדים ומלא באיילים ודובים.

כעבור שבועיים טסו בני הזוג לקאפ נגר, לאחוזה הים-תיכונית שרכשה משפחתה של ברוני באמצע שנות השבעים, לאחר שנמלטה מאיטליה מאימת החטיפות של ארגון הבריגדות האדומות. כאן החברים שבאים לסעוד כבר משתייכים לעולם אחר. במרוקו, אצל גודאר ובנחלתו של דמארה, הרגיש סרקוזי שהוא עדיין בסביבה מוכרת פחות או יותר; אבל האוכלוסייה הפוקדת באוגוסט את קאפ נגר מורכבת בעיקר מה"חברים של קרלה", אותה בוהמיינית-בורגנית שמעשנת ומתדיינת על קולנוע וספרות, פורטת עלי כלי נגינה ומצפצפת על פוליטיקה.

בקאפ נגר יוצא סרקוזי מדי בוקר לסיבוב אופניים בלוויית שניים מעשרה המאבטחים שמקצה לו משרד הפנים; אחר הצהריים הוא יורד להתרחץ בים בלוויית אחותה של קרלה, השחקנית והבמאית ולריה ברוני-טדסקי, השחקן וינסן פרז וקומץ מוזיקאים העובדים על אלבומה החדש של רעייתו, שיציאתו נדחתה לאביב 2013. לצדם, גם כמה ילדים חייכנים עם מטפלותיהם וכמובן גם ג'וליה הקטנטונת, שדמיונה לסרקוזי בולט לעין למרות פלומתה הבלונדינית. בארוחת הערב, בני הזוג סועדים בלי גינונים עם חברים ושכנים הקופצים לבקר, ובהם מנחה הטלוויזיה מישל דרוקר או השחקן והעיתונאי פיליפ ואל. כאן הנשיא לשעבר שתמיד הקפיד ללבוש מקטורן בנוכחות אורחיו מעשן בחברתם סיגרים במכנסיים קצרים ולא טורח להתגלח.

הייתכן שהוא באמת לא מתכוון לחזור לפוליטיקה? בכירים במפלגתו, דוגמת בריס הורטפו, נתלי קוסיוסקו-מוריזה, ז'אן פרנסואה קופה או גזווייה דרקוס, וידידים כגודאר או ראש ממשלת לבנון לשעבר סעד חרירי, המגיעים אליו לביקור, בוחנים בסקרנות את האווירה החדשה שממנה הם לרוב מתעלמים. כולם מודעים לתיעוב שמפגינה רעייתו של "ניקולא" כלפי הפוליטיקה ולהוקעתה את "התקשורת ההיסטרית שהכפישה אותנו ויצאה נגד בעלי בהתקפות אנטישמיות".

ברור להם שלסרקוזי חשוב לשמר את אושרו הפרטי. "קרלה היא הדבר הכי טוב שקרה לי", גילה באוזני אחד מאנשי סודו הנאמנים. גם בפאריס, שאליה שבו בני הזוג בראשית ספטמבר לחתונתה של דוגמנית הצמרת לשעבר פארידה קלפה עם התעשיין אנרי סיידו, הוא מתחכך עם חוג חבריו החדשים, ידוענים מעולם האופנה, המוזיקה והרוח.

אף על פי כן, דומה שהפוליטיקה לא נוטשת אותו. הוא רווה נחת כשמתברר לו שהודעתו בעניין סוריה מעוררת הדים רמים; הוא מתקומם באוזני חבריו על כך שאומרים שאין מה לעשות בסוגיה בגלל הווטו הרוסי. לו היה בשלטון היה הולך לדבר עם פוטין, היה רץ לדמשק!

הוא בעצם לא הופתע שקשייו הראשונים של מחליפו, פרנסואה הולנד, באו לו מהר כל כך; והוא גם לא מצר על כך. "מאז שעלו לשלטון, הם קיבלו רק החלטות גרועות; מה שהם מציעים לא יעבוד", חזר ואמר כל הקיץ לאורחיו.

על הסיבות לתבוסתו, לעומת זאת, הוא עדיין ממלא פיו מים. הוא נמנע מחשבונות נפש מסוכנים. "למען האמת, שיעור התמיכה בי היה הישג בתקופה של משבר כלכלי. שום ראש מדינה לא הצליח להיבחר מחדש", אמר. "לולא כיוונתי את מערכת הבחירות לימין, מרין לה פן היא זו שהיתה מקבלת 28% ואני 18%", טען בהתייחסו למועמדת הימין הקיצוני לנשיאות, ראש מפלגת החזית הלאומית; הוא גם הודה שברגע מסוים "כל השרים מתחו עליי ביקורת" חוץ מבריס הורטפו. "אלה החיים", אמר לא מכבר לחבר לשעבר בממשלתו בהתייחסו לתבוסה בבחירות; בלי מרירות, בלי טינה ובלי להאשים אחרים.

ברחוב מירומנסניל מספר 77, שבו קבע את משרדו החדש, שב בינתיים לשגרת הפגישות הפוליטיות. העיצוב מזכיר מעט את זה של משרדו בארמון האליזה. המדינה השאילה לו את רהיטי הסלון בקומת הקרקע שבה העדיף לעבוד; סרקוזי הוסיף חפצי נוי ותמונות רבות; כאן הוא עמל על שיקום מפלגת הימין. בשבוע שעבר אכל צהריים עם ראש ממשלתו לשעבר ומועמד לראשות ה‑UMP, פרנסואה פיון, זמן לא רב אחרי שקיבל בבית הנופש בקאפ נגר את המועמד השני, ז'אן פרנסואה קופה; אבל בשלב מסוים גם עודד את גזוויה ברטראן ונתלי קוסיוסקו-מוריזה ששקלו לרגע להתמודד על התפקיד.

הכותרת הראשית של ל'אקספרס ששאלה "ומה אם סרקוזי באמת צודק?" מילאה אותו נחת. הוא נהנה מהצל שהוא מטיל עדיין על הימין; מצד אחד הוא נותן למתנגדי פיון לומר שלא העריך נכונה את הסתייגותו של ראש ממשלתו לשעבר ב‑22 באוגוסט בשבועון לה פואן, ומצד שני הוא לא מוחה כשמתנגדי קופה מציינים שהוא "לא הולך שולל" אחר מתקפותיו של ראש עיריית מו.

הישג דחוק של ראש המפלגה החדש בבחירות עשוי דווקא להתאים לו, וכשהוא מתחיל להיחלץ פתאום שאולי כבר לא סופרים אותו, הוא מטיח: "זה לא אומר שמי שנבחר היום לראשות ה‑UMP יהיה גם מועמד המפלגה לבחירות לנשיאות ב‑2017".

בעצם, אומר אחד מעוזריו הוותיקים, "הוא פוליטיקאי שנמצא מחוץ לתמונה אבל בכל זאת פוליטיקאי". כמה ממקורביו ממשיכים לעבוד אתו, ובהם יועצת התקשורת ורוניק ואשה, אחותה החורגת של קרלה ברוני קונסואלה רמר, וגם שתיים ממזכירותיו במשרד הנשיאות.

מרבית עוזריו הקודמים כבר השתבצו במשרות חדשות. היום, כשחבריו שואלים אותו "מה אתה רוצה שנאמר על העתיד שלך?", הוא עונה: "שום דבר, אני בן אדם פרטי"; ואשתו מוסיפה בחיוך של השלמה: "בסופו של דבר ניקולא יעשה מה שהוא רוצה; אתה יודע, אי אפשר לעצור אותו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ