ממשלת בריטניה והבי-בי-סי על המוקד בשערוריית התעללות מינית

עשרות נשים מאשימות את השחקן ג'ימי סאוויל, שמת בשנה שעברה, בהתעללות מינית כשהתנדב בבתי חולים. עורכת הדין: "הממשלה גם אחראית"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ממשלת בריטניה מוצאת את עצמה מעורבת בעל כורחה בשערורייה הצומחת סביב השחקן ג'ימי סאוויל. זאת לאחר שהתברר כי ייתכן שתוגש תביעה נגד משרד הבריאות, בשל הטענות כי הכוכב התעלל מינית במטופלות, כשעבד כמתנדב בבית חולים פסיכיאטרי בברודמור בשנות ה‑70 וה‑80.

סאוויל היה תקליטן, מנחה תוכניות טלוויזיה ואישיות תקשורתית מוכרת בבריטניה. הוא היה המגיש הראשון והאחרון של מצעד הפזמונים הבריטי. לאחר מותו בשנה שעברה נפתחה נגדו חקירה משטרתית בגין האשמות שביצע תקיפות מיניות רבות.

עורכת דין, הפועלת מטעם הנפגעות, מכינה תביעה משפטית נגד בית החולים סטוק מנדוויל, והודיעה כי ייתכן שתוגש תביעה אזרחית נגד הממשלה, מאחר שהיא הייתה אחראית לניהול בית החולים.

השחקן והדיג'י ג'ימי סאוויל צילום: אי-פי

סאוויל עבד בבית החולים כמתנדב יותר מ‑40 שנה. היו לו מפתחות למחלקה הסגורה ובשלב מסוים, ב‑1988, אף התמנה לעמוד בראש כוח משימה, שתפקידו היה לפקח על ניהול בית החולים, לאחר שההנהלה פוטרה על ידי שר האוצר דאז קנת קלארק. קלארק התמנה לשר הבריאות ביולי 1988 והנהלת בית החולים פוטרה חודש לאחר מכן. לדבריו, "אינני זוכר שפגשתי אי-פעם את ג'ימי סאוויל".

משרד הבריאות אישר שפתח בחקירה פנימית על ניהול בית החולים לפני שהועבר לניהול המחלקה לבריאות נפשית של וסט לונדון. המשבר התעצם עד כדי כך, שמנכ"ל הבי-בי-סי ערך אתמול מסיבת עיתונאים, והכריז על פתיחת שתי חקירות עצמאיות בפרשה. הוא התנצל מעומק הלב בפני קורבנותיו של סאוויל. משטרת לונדון מסרה כי החקירה מסתעפת, וכעת יש 340 כיווני חקירה שונים הקשורים ל‑40 נפגעות פוטנציאליות.

עורכת הדין ליז דוקס הודיעה שלשום שהיא פועלת בשמן של נשים רבות, הרוצות להגיש תביעה נגד הבי-בי-סי ונגד בית החולים סטוק מנדוויל בגין אחריות עקיפה. מאחר שיש 340 כיווני חקירה, איום התביעה המשפטית יתרחב כנראה למוסדות נוספים שבהם נהג סאוויל לבקר כחלק מעבודת הצדקה שלו.

"התביעה תוגש נגד הבי-בי-סי או בית החולים, משום שהם אחראים בעקיפין להתנהגותו של מישהו כמו סאוויל, שפעל בשמם. אך גם הממשלה איננה חסינה מפני תביעה משפטית והיא לא תהיה שונה מהאחרות.", הוסיפה דוקס.

ריצ'רד סקורר, עורך דין ממנצ'סטר המייצג את נפגעות ההתעללות המינית ברוצ'דייל, אמר שהן יתבעו פיצויים גם מרכושו של סאוויל "גם אם נכסיו חולקו בין אחרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ