הולל חסר עכבות

שטראוס-קאהן: "הייתי מנותק מהחברה"

יו"ר קרן המטבע הבינלאומית לשעבר מספר כי הוא השתתף באורגיות ובמסיבות חשק וטוען כי זו תופעה שכיחה בפאריס. הוא לא מצטער, אך מודה כי אולי הגזים

דורין קרווחאל ומיה לה בום, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורין קרווחאל ומיה לה בום, ניו יורק טיימס

יותר משנה אחרי שהתפטר בבושת פנים מתפקידו כיו"ר קרן המטבע הבינלאומית, בעקבות מעצרו בניו יורק בחשד לניסיון אונס של חדרנית במלון, מבקש דומיניק שטראוס-קאהן לטהר את שמו באמצעות חברת ייעוץ חדשה. החברה מנסה להביא לסגירת התיק הפלילי נגדו, שחשף פרטים על חיי המין ההוללים שלו.

שטראוס-קאהן, כלכלן בן 63, מנסה לקעקע את החקירה על חלקו בהפעלת רשת זנות בצפון המדינה, בטענה שהשלטונות מנסים, שלא בצדק, לשוות פן פלילי להוללות מינית. קו הגנה זה והחקירה עצמה, אפשרו לציבור להציץ באורחותיהם הסמויות של אישים מחוגים רבי השפעה בחברה הצרפתית: הילולות מין בהשתתפות עורכי דין, שופטים, קציני משטרה, עיתונאים ומוסיקאים, המתחילות בארוחה אנינת טעם ומסתיימות בעירום ובקיום יחסי מין בפרהסיה עם כמה בני זוג.

בצרפת יש למתירנות המינית, הידועה בשם ליברטינאז', היסטוריה ארוכת שנים, שהחלה במאה ה-16 עם ייסוד כת הליברטינים הסודית, שדגלה במתירנות מינית והנאות גוף אחרות; ואולם השאלה התמוהה ביותר בפרשת שטראוס-קאהן היא כיצד ייתכן שפוליטיקאי רם דרג ששאף להנהיג את אחת המדינות החשובות באירופה, לא השכיל להבין שלהיטותו להילולות מין עלולה להיות לו לרועץ, או להוות מקור לסחטנות.

דומיניק שטראוס-קאהן צילום: בלומברג

האורגיות, שכל אחת מהן עלתה כ-13 אלף דולר, אורגנו בידי אנשי עסקים שביקשו לשאת חן בעיני יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, וניהלו רשת בינלאומית של הוללות מין שהתפרשה מפאריס ועד וושינגטון. חלק מהכסף, טען אחד מעורכי הדין, מימן את שירותיהן של זונות במסיבות החשק, שבהן שטראוס-קאהן קיים לעתים יחסי מין עם שלוש או ארבע נשים בזו אחר זו.

בשבוע שעבר הפר שטראוס-קאהן את שתיקתו הארוכה, והודה בחייו הכפולים כהולל חסר עכבות ואמר שהיו ככל הנראה קצת מוגזמים. "זמן רב חשבתי שאני יכול לנהל את חיי כפי שאני רוצה", אמר בריאיון לשבועון הצרפתי לה פואן, "ובכלל זה גם יחסים בין אנשים בוגרים המתרועעים בהסכמה; בפאריס יש מסיבות רבות כאלה, ותופתעו לגלות בהן אנשים מסוימים. הייתי נאיבי, הייתי מנותק מדי מהחברה הצרפתית", הוסיף, "טעיתי".

החודש הוא ניצח במאבק משפטי חשוב, אחרי שהתביעה בצרפת החליטה לגנוז חלק מהחקירה בפרשת תקיפה מינית שהיתה לכאורה במלון בוושינגטון. זונה בלגית חזרה בה מהאשמותיה הקודמות, ואמרה שהמפגש המיני עמו לא היה אלא משחק מין כוחני; שטראוס-קאהן חשוד עדיין בקשריו עם רשת הזנות.

פרקליטיו של שטראוס-קאהן, המעודדים מניצחון משפטי ראשון זה, מעריכים שמרשם יזוכה גם בשאר הסעיפים שבהם הוא מואשם בצרפת, שבה קיום יחסי מין עם זונה אינו בגדר עבירה. בעקרון, הם טוענים, אין שום דבר פלילי בחיי ההוללות שלו, מציין אנרי לקלר, ראש צוות עורכי דינו.

בפאריס, חשיפת הפרטים על חייו הכפולים לא הפתיעה רבים. "הוא לא הולל המין הראשון בעולם הפוליטיקה", אומרת אוליוויה קטן, העומדת בראש ארגון אנטי-סקסיסטי "מילים של נשים", הטוענת שהפרשה חשפה את קשר השתיקה בעניין. "זה קשור לכוח, ונשים משתפות עם זה פעולה כשמובטח להן ג'וב", היא מוסיפה.

הביוגרף של שטראוס-קאהן, מישל טאובמן, מגדיר אותו כ"אדם בעל כוח נפשי מדהים". לדבריו, מעולם לא ראה אותו מיואש. "הוא יודע שהוא חף מפשע ורוצה להמשיך קדימה". עד שישים מאחוריו את משפטי המין וימשיך הלאה, יוכל שטראוס-קאהן לצפות בסרט המתוכנן על פרשת החדרנית בניו יורק, שבה יגלם ז'ראר דפרדייה את דמותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ