חברת פוסי ריוט ששוחררה מהכלא: אמשיך להיאבק נגד פוטין

יקטרינה סמוטוביץ', שבית המשפט הורה לשחררה בשבוע שעבר, מספרת כי היתה נתונה למעקב צמוד של שומר, וכי קיבלה עשרות מכתבי תמיכה כל יום

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

יקטרינה סמוטסביץ' מלהקת הפאנק פוסי ריוט ששוחררה בשבוע שעבר מהכלא, מבטיחה להמשיך במאבק ולהשתתף במחאות נגד פוטין, אך ציינה שבעתיד תהיה "זהירה וחכמה יותר" כדי שלא תיעצר פעם נוספת.

אתמול (שבת) אמרה סמוטסביץ' כי כשנפרדה מחברותיה שממשיכות לרצות את מאסרן, הבטיחה להן להמשיך במאבק, והוסיפה שלדעתה לחץ הרשויות עליה יגבר. "הם לא ביטלו את הפסיקה ואמרו שאינני אשמה. פשוט החילו עלי מאסר על תנאי. אם אשגה במשהו, אפילו בנושא מינהלי, הם יוכלו לשלוח אותי בחזרה לכלא", אמרה. שלוש הנשים נדונו לשתי שנות מאסר בעוון "חוליגניות", לאחר שהופיעו בקתדרלה הגדולה של מוסקווה והביעו בשיריהן התנגדות לנשיא ולדימיר פוטין.

סמוטסביץ' סיפרה כיצד התכוננה עם שתי חברותיה לקבלת תוצאות ערעוריהן. "דיברנו על מה שיקרה במחנה המעצר, וכשקראו לנו בחזרה לאולם, חשבנו שזה היה דיון ממש קצר, ושככל הנראה גזר הדין לא שונה". בהמשך ניסתה סמוטסביץ' להסביר את החלטת השופטים לגביה. "אולי הם רצו להוכיח שמערכת המשפט עצמאית, אבל זו היתה סתם הצגה".

משפט פוסי ריוט היה אחד מהמשפטים הפוליטיים המסוקרים ביותר שנערכו ברוסיה מאז עלה פוטין לשלטון בפעם הראשונה, לפני 12 שנה. הנשיא גינה את חברות הלהקה ואת מעשיהן, ואילו ראש הממשלה דמיטרי מדוודב אמר כי הוא "חש בחילה" נוכח התנהלות הלהקה.

לדברי סמוטסביץ', מי שעמד מאחורי ההחלטה לתבוע את בנות הלהקה היה נשיא רוסיה. "החלטות כאלה לא מתקבלות ללא הנשיא. הסיבות לכך עשויות להיות טינה אישית או פוליטיקה". היא הוסיפה כי "הם מנסים לדחוק אותנו לשוליים. לדעתם אנחנו חריגים, ויושבים בכלא בגלל דעותינו הפוליטיות".

מאז מעצרן של שלוש בנות הפוסי ריוט בתחילת מארס העביר הפרלמנט הרוסי סדרת חוקים מגבילים הנוגעים למחאות לא חוקיות והרחיב את החוק שמטיל עונשים על אזרחים המוגדרים כ"בוגדים". סמוטסביץ' מצדה אמרה כי בכוונתה להמשיך ולהופיע במסגרת הלהקה. לדבריה, היא אינה חוששת שיזהו אותה. "בשמלה ומסיכה אני יכולה לחזור ולהיות אנונימית", אמרה.

סמוטסביץ' סיפרה כי הצעירות שנותרו בכלא, מאשה אליוחינה ונאדיה טולוקוניקובה, שיסיימו לרצות את עונשן במארס 2014, שמחו על שחרורה, אולם הוסיפה כי השתיים, אימהות לפעוטות, סובלות עקב הניתוק מילדיהן.

היא סיפרה כי חלקה את תאה בכלא עם שלוש נשים שהואשמו בפשעים כלכליים, וכי השומרים נהגו לערוך בתא חיפושים אחר פריטים לא מורשים כטלפונים ניידים, אבל "הם בעיקר קראו את המכתבים שלי", אמרה. לדבריה, קיבלה עשרות מכתבי אהדה ותמיכה ביום. היא הוסיפה כי במשך כל שעות היום ליווה אותה שומר, וכי רק פעם בשבוע קיבלה חצי שעת פרטיות, כדי להתקלח.

בין ההשכמה בשש בבוקר לכיבוי האורות בתשע בערב, נהגה סמוטסביץ' לקרוא קלאסיקות רוסיות (בעיקר הפילוסוף ניקולאי צ'רנישבסקי) ולצפות בטלוויזיה בתאה. סמוטסביץ' אמרה כי הצטערה לעזוב את אליוחינה וטולוקוניקובה, אולם הוסיפה כי הן לא הצליחו להיפגש בכלא. "היינו כלואות בקומות שונות. אתגעגע אליהן, אבל גם בכלא התגעגעתי אליהן. לא הצלחנו להיפגש או לדבר", אמרה. "שוחחנו רק בנסיעה לבית המשפט ובמהלך הדיונים. אלו היו השעות הטובות ביותר שלי בשבעה החודשים האחרונים.

היה לנו זמן לדבר על סרטים, ספרים, מאמרים וכמובן על המשפט". השלוש, שלא ידעו מה מתרחש בעולם, קיבלו מידע מעורכי דינן. "באחד מהימים הראו לנו עורכי הדין תמונות. לא הבנו במה מדובר, ואז הסבירו לנו שזו מדונה, שעל גבה כתובת תמיכה בלהקה שלנו".רק אז הבינה סמוטסביץ' שהעולם כולו עוקב אחרי המשפט, וכי מדונה, שהופיעה במוסקווה, הביעה תמיכה בצעירות הכלואות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ