אחרי הזעזוע, מחליפים משמרות

פרשנים טוענים שהו ג'ינטאו, הוא המנהיג הגרוע ביותר שהיה לסין מאז 1949, מאחר שבתקופתו הועצמו הבעיות החברתיות

אדוארד וונג וג'ונתן אנספילד, ניו יורק טיימס
אדוארד וונג וג'ונתן אנספילד, ניו יורק טיימס

שבועות ספורים לפני חשיפת הרכב הנהגתה החדשה של סין, עוסקים עדיין זקני המפלגה הקומוניסטית וגורמים רשמיים אחרים בגיבוש החלטה על איושם הסופי של גופי השלטון המרכזיים של המדינה ועל כיוון המדיניות שיאמצו, אומרים פרשנים ויודעי דבר במדינה.

אחרי כשנה, שבה השתבשו חילופי חברי ההנהגה בעקבות שערוריות פוליטיות, הגיעו סוף סוף ראשי המפלגה להסכמה על מועד פתיחתו של הקונגרס ה‑18 של המפלגה, 8 בנובמבר, שבו תתבצע בסין בפעם השנייה בעידן הקומוניסטי העברת סמכויות שקטה.

מרבית המשא ומתן, שעל חשאיותו ניסו גורמים רשמיים לשמור, עסק בניסיון למצוא פשרה בין הפלגים הנצים של הנשיא הו ג'ינטאו, הנאמן לקודמו בתפקיד ג'יאנג זמין. בדיונים האחרונים דומה שידם של ג'יאנג ובעלי בריתו - בהם יורשו המיועד של הו, שי ג'ינפינג, היתה על העליונה, אומרים יודעי דבר; הופעתו הפומבית של ג'יאנג בקונצרט ב‑22 בספטמבר העידה להערכת רבים שיש לו עדיין משקל רב במשחק הפוליטי הלאומי.

בכירי המפלגה הקומוניסטית בטקס היום הלאומי של סין, בתחילת החודש צילום: אי-פי

אחת המכות שספג הו הקיץ היא חשיפתה השקטה של שערורייה שאליה שורבב שמו של פוליטיקאי רב עוצמה, לינג ג'יהואה, המוציא והמביא של הו; אבל לצדה נחשפה סוגיה בעייתית נוספת: הו נדחק למגננה בעניין מורשתו בגלל הביקורת הגדלה הנמתחת על המדיניות שיישם בעשר שנות כהונתו, שגרמה לטענת רבים לגידול המופרז של כוחות הביטחון ועיכבה את הרפורמה בכלכלה הסינית, הנחוצה לשמירת חיוניותה.

"לדעתי, הו מודאג עכשיו מאוד כי אנשים רבים במפלגה ומחוצה לה מותחים עליו ביקורת", אומר אינטלקטואל המקורב להנהגת המפלגה. "יש הטוענים שהוא המנהיג הגרוע ביותר שהיה לסין מאז 1949; הסכסוכים בתוך החברה התעצמו; המגמות המונופוליסטיות ונגד השוק גברו לכאורה ולא חלה התקדמות של ממש בשאלת הרפורמה".

הלחצים במדינה גברו בשבועות האחרונים על רקע סכסוך טריטוריאלי עם יפאן ופרסום נתונים סטטיסטיים עגומים המצביעים על האטה בכלכלה. אבל הגורם המשמעותי ביותר העומד מאחורי כל הדחיות והספקות, אומרים יודעי דבר, הוא השפעתן של השערוריות הפוליטיות שפקדו לא מכבר את המפלגה שבמרכזן עמדו בכירים במפלגה.

גלי ההדף ממשיכים לתת את אותותיהם. ביום שישי, עם פרסום מועד כינוסו של קונגרס המפלגה הקומוניסטית, הודיעו מנהיגי סין שבו, שהתרסק השנה בשערורייה פוליטית אדירת ממדים, יגורש מהמפלגה ויועמד לדין בגין שורת עבירות ובהן קבלת שוחד וניצול לרעה של שררה.

"בייג'ין היתה חייבת לנקות את הסיפור הזה לפני כינוס הקונגרס ה‑18 של המפלגה", אומר לי דטונג, עורכו לשעבר של מדור ליברלי בעיתון China Youth Daily של המדינה. לצד פרשת בו, שנפילתו הואצה בעקבות האשמות שאשתו רצחה איש עסקים בריטי, התפרסמה שערוריית מותו של הבן של לינג, שהיה ראש מטה המפלגה. הבן נהרג בחודש מארס בנסיבות מפוקפקות בהתנגשות מכונית פרארי, פרשה שגם בעטיה הועבר לינג מתפקידו ב‑1 בספטמבר לתפקיד אחר.

על רקע התככים והמאבקים הפנימיים מעריכים יודעי דבר שהדיונים ביולי- אוגוסט לא הניבו תוצאות של ממש. ותיקי המפלגה וראשיה לא קיבלו עדיין החלטות סופיות על איושה של ההנהגה או של הוועדה המתמדת בפוליטביורו, המנהלת את ענייני המדינה.

ההחלטה על זהות חבריה החדשים של הוועדה המתמדת תהיה מן הסתם המסקרנת ביותר בקונגרס. שי, בנו של מנהיג גרילה קומוניסטי, צפוי להתמנות ליו"ר הוועדה והמפלגה; לי וקצ'יאנג, הצפוי להתמנות לראש ממשלה, ישובץ ככל הנראה במקום השני או השלישי בחשיבותו בוועדה. בראשית ספטמבר נעלם שי לשבועיים לערך מהזירה הציבורית, לכאורה בגלל פציעה, עובדה שהזינה את השמועות על מתיחות בדיוני ההכנה לקונגרס; הופעתו המחודשת לא השתיקה אותן.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ