לחץ על חברות האיחוד האירופי לאשר הרחבת הסנקציות על איראן

בריטניה, גרמניה וצרפת דורשות משרי החוץ האירופאים לאשר פה אחד את החרפת העיצומים על התעשייה, מגזר הבנקאות והסחר הימי האיראני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

בריטניה, גרמניה וצרפת הודיעו במשותף הבוקר (שני) כי הן מצפות מהאיחוד האירופי לאשר בהמשך היום את החרפת הסנקציות על איראן, עקב סירובה להשעות את פרויקט העשרת האורניום. מדובר בהרחבת הסנקציות הקיימות על התעשייה, מגזר הבנקאות והסחר הימי של איראן. במקביל, צפוי האיחוד לאשר סנקציות נוספות על בלארוס ועל סוריה.

שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, אמר לקראת פגישה עם עמיתיו האירופיים בלוקסמבורג כי החרפת הסנקציות יהיו סימן לנחישות מצד האיחוד להגביר את הלחץ על איראן. "הלחץ הזה צפוי להמשיך ולהתגבר בחודשים הקרובים אלא אם המשא ומתן יצליח. נותרנו פתוחים לאפשרות הזו". הודעת שלוש המדינות החזקות באיחוד האירופי התפרסמה על רקע התנגדותן של שוודיה, קפריסין, יוון ומלטה להחרפה נוספת בסנקציות, שוודיה ממניעים כלכליים ואילו שלוש האחרונות תלויות בנפט האיראני.

בשלושת סבבי השיחות שהתקיימו עם איראן מאז חודש אפריל, סירבה הרפובליקה האיסלאמית להשעות את תוכנית הגרעין ודרשה שהדבר ייעשה במקביל להסרת הסנקציות. ארה"ב ובנות בריתה באירופה סירבו ואף החריפו את הלחץ על הכלכלה האיראנית. "איראן לא הראתה בחודשים האחרונים שום סימן לתזוזה בסוגיות המרכזיות, ולכן עלינו להחריף את הסנקציות", אמר שר החוץ הגרמני גידו וסטרוולה. "הצעתנו לאיראן במקומה עומדת: מגעים משמעותיים שמטרתם למנוע מאיראן לחמש את עצמה בנשק גרעיני. הגיע הזמן לפתרון פוליטי".

דגלי האיחוד האירופיצילום: אי-אף-פי

אמש נפגשו שרי החוץ האירופאים לארוחת ערב עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, ודנו עמו בסוגיית הגרעין האיראני ובתמיכה שמעניקה מוסקווה לשלטונו של בשאר אל-אסד. דיפלומט אירופאי סיפר כי המפגש, שנמשך כשלוש שעות וחצי, היה "פתוח, כן וידידותי" ובמהלכו דנו הצדדים גם בסוגיות בילטראליות הנוגעות לרוסיה ולאירופה.

הלחץ הכלכלי על איראן גורם נזק ניכר לכלכלה הרפובליקה האיסלאמית, דבר שאיננו מוכחש על ידי המשטר. מוקדם יותר החודש הובילה התמוטטות שער הריאל להפגנות בבאזאר הגדול של טהראן. דיפלומט אירופאי אמר אתמול כי החרפת הסנקציות תכלול הרחבה של האיסור לעסקות והעברות כספיות לגופים איראניים, למעט גופים העוסקים בנושאים הומניטאריים או קניית מזון ותרופות.

על פי ההנחיות החדשות, יידרשו סוחרים אירופאים לפנות לממשלותיהם כדי לקבל אישור לפני כל העברה כספית לגורמים או חברות איראניים, ולא בנוגע למוצרים מסוימים בלבד. במקביל, תיאסר לחלוטין מכירת מתכות לאיראן וייאסר יבוא גז טבעי ממנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ