נשיא מאוריטניה נורה והוטס לטיפול בצרפת

בטרם הוטס לפאריס פנה אולד עבד אל-עזיז לאזרחי ארצו, הידועה בהפיכות שלטוניות, וביקש מהם לשמור על השקט. מצבו וחומרת פציעתו אינם ברורים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא מאוריטניה, אולד עבד אל-עזיז, הוטס אתמול (ראשון) לצרפת לניתוח, אחרי שנורה על ידי חיילים במה שתואר כתאונה. הירי, שנסיבותיו טרם התבררו, גרם לדריכות רבה במדינה הצפון אפריקאית, שנודעה בהפיכות שלטוניות.

בהודעה שנשא ממיטתו בבית החולים קרא הנשיא לאזרחי ארצו לשמור על רגיעה. "אני רוצה להרגיע את כולם לגבי מצבי הבריאותי בעקבות התקרית, שאירעה בשגגה. תודה לאל, אני בסדר", אמר עבד אל-עזיז כשהוא מכוסה בסדין עד לצווארו. מקורות רפואיים מסרו כי הנשיא נורה בבטנו אך לא ברור מה חומרת פציעתו.

עבד אל-עזיז נפצע שלשום בלילה כשחיילי סיור צבאי פתחו באש על השיירה שלו, כ 40 קילומטרים מהעיר טואיילה, שם נמצאת חווה שבבעלותו. גורמים רשמיים לא מסרו פרטים על השתלשלות האירועים שהובילו לירי על שיירת הנשיא.

אולד עבד אל-עזיז בבית החולים. חומרת פציעתו אינה ברורהצילום: אי–פי

אף על פי שבמאוריטניה שוררת יציבות פוליטית מאז תפס עבד אל-עזיז את השלטון ב 2008 בהפיכה צבאית, בשנים האחרונות גוברת בה ההשפעה של גורמים איסלאמים קיצונים ומזוינים. בתגובה, ביצעה מאוריטניה אין ספור פעולות צבאיות נגד בסיסים של גורמים איסלאמים במאלי השכנה, בטרם זאת התפלגה בחודש מארס בעקבות התקוממות שהותירה את רוב שטחה בידי ארגונים חמושים המזוהים עם אל-קאעדה.

כשנה אחרי ההפיכה, ערך אל-עזיז לראשונה בחירות דמוקרטיות במאוריטניה בהסכמת האופוזיציה וניצח ברוב גדול. מיד לאחר מכן הושיט יד לאיסלאמיסטים. מאוריטניה, המתחלקת בין אוכלוסייה שחורה לאוכלוסייה ערבית, גדולה בשטחה מטורקיה, אבל יש בה רק 3.5 מיליון בני אדם. רוב שטחה הוא מדבר והיא מפיקה נפט מבארות בים. תעשיות מרכזיות אחרות שלה המכוונות לייצוא הן כריית מחצבים ודייג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ