לוגו רויטרס
רויטרס

הישג מרשים למפלגה הבדלנית הפלמית (VA-N) בבחירות המקומיות שהתקיימו אתמול (ראשון) ברחבי בלגיה. מתוצאות חלקיות עולה כי המפלגה, הדוגלת בפיצולה של בלגיה הדו-לאומית למדינה פלמית ומדינה וואלונית, הצליחה לרשום את ההישג הפוליטי הגדול ביותר שלה בזירה הפנים-פלנדרית.

מנהיג מפלגת "החזית הפלנדרית החדשה", בארט דה וובר, רשם את ההישג המשמעותי ביותר כשניצח במירוץ לראשות העיר השנייה בגודלה בבלגיה, אנטוורפן. מדובר בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שהמפלגה הסוציאליסטית הפלנדרית מאבדת את השליטה בעיר, למעט פרק זמן קצר ב-1976. מספירה של יותר 80% מפתקי ההצבעה עולה כי דה וובר, בן 41, זכה ל-37% בעוד שמנהיג הקואליציה הסוציאליסטית-נוצרית דמוקרטית, פטריק ינסנס, זכה ל-28% בלבד.

התחזקות הבדלנים בפלנדריה מצטרפת לשורה של הישגים שרושמות מפלגות בדלניות באירופה בשנים האחרונות, על רקע העמקת המשבר באירופה בכלל ובגוש האירו בפרט. בין היתר התחזק מאוד כוחם של הקוראים לעצמאות קאטלוניה וסקוטלנד. ה-VA-N מאמינה שחבל פלנדריה העשיר, שבו מתגוררים 6 מיליון מתוך 11 מיליון אזרחי בלגיה, אינו צריך לשאת בעול תקצוב החבל הוואלוני דובר הצרפתית, ששיעורי האבטלה בו כפולים.

בארט דה וובר מנופף לתומכיו בפתח בניין העירייה באנטוורפ, אמשצילום: אי–פי

בבחירות הכלליות ב-2010 זכו הפלנדרים הבדלנים ב-27 מתוך 150 המושבים בפרלמנט, דבר שהוביל לקיפאון פוליטי בבלגיה ומנע מהמפלגות הפלמיות והוואלוניות המתונות להקים ממשלה משותפת במשך יותר משנה. בבריסל מעריכים כעת כי דה ובר ינסה לרכב על גל ההצלחה בבחירות המקומיות כדי לחזק את מעמד המפלגה בבחירות שיתקיימו ב-2014. 

בממשלת בלגיה, בראשותו של אליו די רופו, לוקחות חלק שלוש מפלגות פלנדריות מתונות, שבניגוד לעמדת הבדלנים אינן רוצות בפירוקה של בלגיה למדינה דוברת הולנדית ולמדינה דוברת צרפתית. די רופו עומד בימים אלה בפני העברת תקציב קשה בניסיון לצמצם את הגירעון הלאומי של בלגיה מ-3.7% ל-2.8% מהתוצר. לשם כך נדרשת ממשלת בלגיה לקיצוצים הנאמדים ב-4-5 מיליארד אירו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ