לה מונד

מלך קמבודיה לשעבר, נורודום סיהאנוק, מת הלילה (שני) בגיל 89 בבית חולים בסין. סיהאנוק, שהיה בחייו מלך, עוצר, נשיא, ראש ממשלה, מנהיג ומנהיג גולה, סבל בשנים האחרונות מסרטן וממחלות נוספות והגיע כמה פעמים לבייג'ין לצורך טיפולים ממושכים.

סיהאנוק, יליד 1922, הוכתר לראשונה ב-1941. הוא הנהיג את קמבודיה במשך שישה עשורים עד שב-2004 הודיע כי הוא מוותר על כס המלוכה בשל בריאות הלקויה ומעביר את הכתר לבנו, נורודום סיהאמוני.

כשהוכתר בפעם הראשונה סברו רבים שסיהאנוק ישמש מלך-בובה תחת שרביטה של צרפת, אולם השליט הצעיר הפתיע, ולאחר מלחמת העולם השנייה יצא נגד אדוניו ודרש עצמאות לקמבודיה. כשדרישתו לא נענתה הודיע סיהאנוק כי הוא יוצא לגלות וכי לא ישוב למולדתו עד שתזכה בריבונות. ב-1953, לאחר הפגנות ומחאות, זכתה קמבודה בעצמאותה וסיהאנוק שב.

המלך הקמבודי שרד את המלחמות הקולוניאליות, את מלחמת וייטנאם, את הקמר רוז' ואת המלחמה הקרה. בתקופת המלחמה בווייטנאם הצליח לשמור על מדיניות נטרלית, אולם כשצפון וייטנאם החלה להשתמש בנמל סיהאנוקוויל להעברת ציוד צבאי, החליט ליישר קו עם המדיניות האמריקאית וב-1969 הוא התעלם מתוכניתו החשאית של נשיא ארה"ב דאז, ריצ'רד ניקסון, להפציץ את אזור הגבול בין קמבודיה לווייטנאם.

ואולם, הפצצות האמריקאיות ערערו את יציבות קמבודיה והובילו להדחתו של סיהאנוק ב-1971. מכיוון שהאמין שהאמריקאים תמכו בהדחתו, פנה סיהאנוק לקמר רוז' והעניק לקומוניסטים הקמבודים מהמוניטין ומההפופולריות העצומה שלו. בתקופת שלטון קמר רוז' תחת פול פוט שימש סיהאנוק כשליט ייצוגי במשך כשנה. לאחר מכן הושם במעצר בית ושקע בדיכאון עמוק על רקע הטבח שביצעו הקומוניסטים במדינה. על פי ההערכות, בארבע שנות שלטון הקמר רוז' נרצחו בקמבודיה כ-1.7 מיליון איש.

סיהאנוק במהלך ביקור בסין ב-2006. התעלם מההפצצות של ניקסוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ