אחרי 15 שנות מגעים

נחתם הסכם מסגרת לכינון אוטונומיה מוסלמית בדרום הפליפינים

הממשלה וארגון "החזית לשחרור מורו האיסלאמית" חתמו על הסכם שיעניק ב-2015 סמכויות נרחבות להקמת ממשלה מוסלמית אוטונומית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
לוגו רויטרס
רויטרס

ממשלת הפיליפינים וארגון המורדים המוסלמי הגדול במדינה חתמו הבוקר (שני) על הסכם המניח את הבסיס לכינון אזור אוטנומי חדש בדרום המדינה. בכך, עשו הצדדים צעד משמעותי לסיום 40 שנות סכסוך אלים בפיליפינים בין הרוב הנוצרי לבין המיעוט המוסלמי.

לפני טקס החתימה קיימו נשיא הפיליפינים, בניגנו אקינו, ומנהיג "החזית לשחרור מורו האיסלאמית" (MILF), לשחר איברהים מוראד, שיחה בארבע עיניים. היתה זו פגישתם השנייה של השניים מאז אוגוסט שעבר, אז החליטו לפתוח בשיחות חשאיות בטוקיו ואלה הצליחו להביא תפנית במגעים המקוטעים שהתנהלו במשך קרוב ל-15 שנה.

"נותרה לפנינו עוד עבודה רבה לפני שנוכל לקטוף את כל הפירות של הסכם המסגרת
הזה", אמר אקינו לפני טקס החתימה בארמון מלקנאנג. "יש לנו התחייבויות למלא
וחלומות להגשים. אנו מחויבים לאפשר לשותפינו להפוך לגוף פוליטי אמיתי שיסייע בהפיכת האזור למקום של שלום וקדמה", ציין.

כחלק מהסכם המסגרת צפוי אקינו לפרסם בקרוב צו לכינון ועדה שתניח את היסודות להקמת ממשלה מוסלמית מקומית ב-2015 בבנגאסמורו, השם של שבטי מחוז מורו למולדתם. בוועדה יכהנו 15 חברים. אופיו וגודלו של מחוז בנגאסמורו החדש ייקבעו במשאל עם שייערך בשלב מאוחר יותר באזורים בעלי רוב מוסלמי בדרום המדינה.

עוד נקבע בהסכם כי הממשלה האוטונומית בבנגאסמורו תקבל לידיה יותר כוח פוליטי ויותר שליטה על המשאבים המקומיים כנפט וגז טבעי, מזה שיש כיום ליישות המוסלמית השלטת באזור. ואולם, תחומים אחרים כשירותי דואר, הגנה ומדיניות חוץ, יישארו בידי מנילה.

למרות השמחה הגדולה בפיליפינים, לא כולם מרוצים מההסכם. נור מיסוארי, מייסדו ומנהיגו של ארגון מורדים מוסלמי אחר, "חזית השחרור הלאומית של מורו", שהגיע ב-1996 להסכם שלום עם הממשלה, טוען שבהסכם זה חותם MILF את גזר הדין של עצמו. "אלפי חברי MILF עוזבים את הארגון כי הם לא מוכנים להניח את נשקם", אמר מיסוארי בראיון רדיופוני. בנוסף, קיים חשש שפלג שפרש מ-MILF, כנופיות פשע, חמולות יריבות ומיליציות איסלאמיות קיצוניות הקשורות לאל-קאעדה, ישבשו את ביצוע הסכם בניסיון להזכיר למשקיעים פוטנציאלים עד כמה נזיל המצב הביטחוני בדרום הפיליפינים.

אקינו (בלבן) מגיש את ידו למוחאג'ר איקבאל, ראש צוות המו"מ של הארגון לשחרור מחוז מורו צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ