נשארים או מתפצלים?

סקוטלנד תצביע אם להכריז על עצמאות

אחרי 305 שנה של שותפות ועוינות, הסכימו דיוויד קמרון ואלכס סלמונד לאפשר לתושבי סקוטלנד לקבוע את עתידם בסתיו 2014. גם בני 16 ו-17 יורשו להצביע

אנשיל פפר
גלאזגו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
גלאזגו

ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, וראש ממשלת סקוטלנד, אלכס סלמונד, חתמו בצהריים (שני) על הסכם הסולל את הדרך לקיומו של משאל עם על עצמאות סקוטלנד בסתיו 2014 וייתכן שיוביל לפירוק האיחוד בין השתיים ב-305 השנים האחרונות. ההסכם, שנחתם בפרלמנט באדינבורו, קובע כי לתושבי סקוטלנד תוצג שאלה אחת בלבד: האם הם מעוניינים או לא מעוניינים בהיפרדות סקוטלנד מהממלכה המאוחדת. עוד הוחלט שבני נוער שמלאו להם 16 יוכלו להשתתף בהצבעה, וזאת למרות שבבחירות בבריטניה זכאים להצביע רק בני 18 ומעלה. הלאומנים מעריכים שהדור הצעיר נחוש יותר להשיג עצמאות והדבר יוסיף להם קולות.

בהסכם, שהושג אחרי חודשים ארוכים של דיונים, נקבע כי ממשלת בריטניה, האחראית לטיפול בעניינים חוקתיים, תיצור מנגנון המכונה "סעיף 30" המעניק לפרלמנט הסקוטי סמכות לקיים את המשאל. עוד קובע ההסכם כי שתי הממשלות "יפעלו יחד למטרת הבטחת האינטרסים של תושבי סקוטלנד ללא קשר לתוצאות המשאל".

ההחלטה לקדם את עניין משאל העם בסקוטלנד התקבלה בעקבות ניצחונה הגדול של המפלגה הלאומית הסקוטית (SNP), התומכת בהיפרדות, בבחירות בשנה שעברה. שאיפתה לריבונות של סקוטלנד בהנהגת סלמונד הלאומן היא הד נוסף לשאיפותיהם של מחוזות אירופיים אחרים, כקטלוניה ופלנדריה, לנהל את ענייניהם באופן ריבוני שעה שאירופה מוכת המשברים עוברת שינויי זהות עמוקים. המשאל מתוזמן כך שיתקיים בשנה ה-700 לקרב באנוקברן, שבו הביסו הסקוטים בפיקודו של רוברט דה ברוס את הפולשים האנגלים. 

נוסח ההסכם לביצוע משאל העם בסקוטלנדצילום: רויטרס

קמרון, המתנגד להיפרדות סקוטלנד, הסביר אחרי טקס החתימה כי מטרתו העיקרית בהסכמה למשאל היא לשמור על אחדות בין האזרחים. "הייתי רוצה שהממשלה הזאת תשיג דברים רבים, אבל מה חשוב יותר מאשר הצלת הממלכה המאוחדת? אנחנו טובים יותר ביחד", אמר. סלמונד ציין כי המשאל ייערך על ידי הסקוטים ללא התערבות חיצונית. "ההסכם יוביל את סקוטלנד לעבר העצמאות והיכולת לכונן מדינה הוגנת ומשגשגת יותר", אמר.

בינתיים, משיחות ברחובות גלאזגו, העיר הגדולה בסקוטלנד, לא נראה שתושבים רבים הפנימו את העובדה שהם עומדים לקבל הכרעה חד-פעמית על עתידם ורובם עוד לא מבינים בדיוק על מה הם אמורים להצביע. איימי ג'ייקובזון, סטודנטית, אומרת ש"אני מרגישה סקוטית ראשונה, לפני היותי בריטית. אבל אני לא יודעת כיצד אצביע כי אף אחד עוד לטרח להסביר לנו על מה בכלל משאל העם".

קמרון וראש מפלגת SNP מסכמים על משאל העם, אוקטובר 2012צילום: רויטרס

סקוטלנד היא חלק מבריטניה מאז הסכם האיחוד משנת 1707 (היא נשלטה מלונדון כבר מ-1603) שכוננה את הממלכה המאוחדת של בריטניה ואירלנד ועד היום לא הסכימה אף ממשלה בלונדון לשקול את ניתוקה של סקוטלנד ובטח שלא לקיים משאל עם על הנושא. המצב השתנה בשנה שעברה כשה-SNP זכתה לראשונה לרוב בפרלמנט הסקוטית ודרשה משאל לעצמאות. הממשלה בלונדון לא הייתה חייבת להסכים לדרישה אבל קמרון העדיף למנוע משבר חוקתי ולקחת את הסיכון מתוך תקווה שהלאומנים יפסידו ותביעת העצמאות תרד מהפרק.

סקוטלנד משתרעת על כשליש משטחה של בריטניה אבל אוכלוסייתה, כחמישה ורבע מיליון איש, מהווה פחות מעשרה אחוז מתושבי הממלכה. בניגוד לאירלנד, שם הדרישה לעצמאות התבטאה במאבק אלים ועקוב מדם, במאה העשרים לא הייתה תנועה לאומית חזקה בסקוטלנד ומלבד קומץ ארגוני מחתרת זערוריים, לא היה ניסיון להשיג עצמאות בכוח. הקריאות לעצמאות החלו להתחזק בשנות השבעים לאחר מציאת נפט בים הצפוני, מול חופי סקוטלנד, עם טענת הלאומנים שמדובר במשאבים שצריכים לעמוד לרשות העם הסקוטי.

בדורות האחרונים סקוטלנד הפכה לחברה עם תודעה פוליטית שמאלית וסוציאליסטית, והשנים הארוכות של ממשלת תאצ'ר ולאחר מכן ממשלת המרכז-שמאל של טוני בלייר גרמו לניכור מתמשך של הסקוטים מהמרכז האנגלי. כהונתו הקצרה של גורדון בראון, בנו של מטיף סקוטי, כראש ממשלה, לא שינתה את הפער ההולך ומעמיק.

סקוטלנד מתנהלת לפי מערכת משפט שונה ונפרדת מיתר בריטניה וב-1999, הסכימה הממשלה בלונדון להקמת פרלמנט סקוטי שימנה ממשלה מקומית שתקבל סמכויות נרחבות בנושאי פנים. בין השאר, מנהלת סקוטלנד מערכת חינוך נפרדת ובניגוד ליתר בריטניה, צעירים סקוטים נהנים מלימודי אקדמיים ללא תשלום. עם זאת, נושאי החוץ, מקרו-כלכלה והביטחון עדיין מתנהלים מלונדון.

בשנים האחרונות מאז כוננו לראשונה ממשלת מיעוט ב-2007, מנסה ה-SNP לעודד זהות לאומית סקוטית מוצקה יותר, בין היתר באמצעות הדגשת ההיסטוריה הייחודית של הסקוטים, הוספת שמות בשפה הגאלית לשלטים והעלמה כמעט מוחלטת של דגלי בריטניה והחלפתם בדגל סקוטלנד הכחול-לבן. עם זאת מדגישים כל הצדדים שהמאבק למען עצמאות סקוטלנד לא יגלוש לאלימות ושנאת-זרים. ג'ים מרפי, חבר פרלמנט מ"הספסל הקדמי" של מפלגת הלייבור המתנגדת לעצמאות סקוטלנד ששימש בעבר ששר לענייני סקוטלנד אמר ל"הארץ" כי"ניהול אגרסיבי מדי של הדיון עלול ליצור תחושה של 'אחר' אבל אני משוכנע שזה לא יקרה. מי שחושב שניתן ליצור קמפיין שמבוסס על הדרת האחר ייענש על ידי הרוב הגדול של הסקוטים. הם יגידו שאם זה החזון של סקוטלנד העצמאית, אנחנו לא רוצים אותו".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ