נאמני פוטין ניצחו בכל המחוזות בבחירות המקומיות

מתוצאות שפרסמה ועדת הבחירות המרכזית עולה כי מושלים ומועמדים שנתמכו על ידי הקרמלין זכו בכל חמשת המחוזות בהם נערכו בחירות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

נאמניו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין זכו לניצחון סוחף ברוב המחוזות שבהם נערכו בחירות מקומיות, כך עולה מתוצאות ראשוניות שהתפרסמו אתמול. ואולם, משקיפים עצמאיים אמרו שבבחירות היו זיופים גלויים. ארגון המשקיפים גולוס העריך כי כמחצית מהקולות למען מפלגת הקרמלין באחת מערי סיביר היו מזויפים.

מהתוצאות שפרסמה ועדת הבחירות המרכזית עולה, כי מושלים ומועמדים שנתמכו על ידי הקרמלין זכו בכל חמשת המחוזות שבהם נערכו שלשום בחירות. מפלגתו של פוטין, "רוסיה המאוחדת", ניצחה גם בבחירות לראשי העיריות ולמועצות המקומיות ב‑77 מ‑83 מחוזות רוסיה. המשקיפים מגולוס תיעדו בכל המדינה יותר מאלף זיופים והונאות, כולל אי סדרים וריבוי הצבעות וכן מעשי בריונות רבים.

"אף אחד לא מתבייש יותר בשום דבר", אמר גריגורי מלקוניאנץ, סגן מנהל גולוס. "היו כאן הפרות בוטות ושקופות של החוק ואף ממשל מקומי אינו עושה דבר בנדון". בפגישה עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית אמר פוטין כי הבחירות היו "צעד משמעותי לחיזוק רוסיה וליצירת תנאים להתפתחות נמרצת ויעילה".

פוטין בפגישתו עם יו"ר ועדת הבחירות, אתמולצילום: אי-פי

הוכחות להונאות בבחירות לפרלמנט, שהתקיימו בדצמבר אשתקד, עוררו הפגנות ענק במוסקווה נגד פוטין. אך אחוז ההצבעה העלוב בבחירות של שלשום מצביע על בוחרים אדישים שאין להם עניין בבחירות, שממילא רוב הרוסים סבורים שיהיו בהן מניפולציות.

לדברי גולוס, מספר ההונאות הגדול ביותר היה בערים סאראטוב וקראסנודר. הן כללו הצבעה במקומם של נעדרים ו"קרוסלות" שאפשרו לאנשים להצביע פעמים רבות. ניקולאי לוויצ'ב, יו"ר מפלגת "רוסיה הצודקת" האופוזיציונית בפרלמנט, אמר כי משקיפים ממפלגתו תפסו מורה שתחבה פתקי הצבעה לקלפי וניסתה להצטדק באומרה כי "אלה היו רק חמישה פתקים". בעיר ברנאול שבסיביר תיעדו משקיפים מגולוס יותר מ‑300 כלי רכב שהסיעו ארבעה או חמישה מצביעים לכמה תחנות הצבעה -­ דוגמה אופיינית להצבעת "קרוסלה". בגולוס מעריכים כי לפחות מחצית מהקולות שניתנו ל"רוסיה המאוחדת" היו מזויפים.

לאחר ההפגנות נגד פוטין הבטיח הקרמלין להקל במידת מה את ההגבלות בחוקי ההצבעה ולחדש את הבחירות הישירות ל‑83 מושלי המחוזות. אך לאחר שההפגנות שככו, נחקקו הגבלות חדשות כגון דרישה מהמועמדים למשרת המושל לייצג מפלגה ולקבל תמיכה מ-5% לפחות מחברי בית המחוקקים באותו המחוז, ­שרובם בשליטת הקרמלין.

הפרשן הפוליטי אלכסנדר קינב אמר שאחוז המצביעים הנמוך הוא כתב אישום נגד המשטר, המתעלם משאיפות המצביעים זמן רב כל כך עד שהם איבדו עניין. "החברה דורשת מנהיגים חדשים", הוסיף.

ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדוודב, שהוא גם יו"ר מפלגת רוסיה המאוחדת, שיבח את תוצאות הבחירות. "כולם ציפו לכישלון המפלגה אחרי הבחירות של דצמבר", אמר מדוודב, "אבל זה לא קרה וקיבלנו את התוצאות האלה באווירה שונה לגמרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ