נביאה בעירה

גם לאחר שבע שנות שלטון, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל היא עדיין דמות שנויה במחלוקת ומסתורית. מחוץ לארצה רואים בה בעיקר מנהיגה המסכנת את אירופה, אבל הגרמנים סבורים כי מרקל היא מנהיגה מוצלחת ובעיקר מעשית

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

זו היתה, כך מעידה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הטעות המרגיזה ביותר של ילדותה. זה לא היה שקר, בגידה, רכילות מרושעת או קרב אגרופים. זה היה הרגע שבו הנערה ממזרח גרמניה זחלה לתוך חלל שנפער בתוך עץ נוטף שרף, לבושה באימונית שנשלחה אליה מהמערב.

אנקדוטה זו חושפת רבות על האשה המצפונית והמגושמת קמעה שלמרות החשיבות הרבה שממנה היא נהנית בשבע השנים האחרונות בגרמניה, היא ממשיכה להיות תעלומה לא קטנה לבני ארצה. כשנשאלה מרקל על ידי העיתון זידדויטשה "מיהי האשה ששולטת בארצנו?", ענתה: אשה שמצטערת שהיא לא יכולה ללכת לקניות בלי שיזהו אותה. אחת שהיתה רוצה יותר מכל דבר אחר לאכול ארוחת ערב עם ויסנטה דל בוסקה, מאמן נבחרת הכדורגל של נבחרת ספרד. אשה שאוהבת לטייל ברגל, לבשל ולצחוק ושהדבר שממנו היא מפחדת יותר מכל איננו קריסת האירו, אלא האפשרות שתיתפס ללא הגנה בסופת רעמים.

אדם שמכיר את מרקל טוב יותר מאחרים, ומודה שלפעמים היא מכנה אותו "חיית המחמד הקטנה" שלה, הוא דיוויד מקאליסטר, בן 41, ראש ממשלת מדינת המחוז סקסוניה התחתונה, סקוטי למחצה שנראה כבעל עתיד מזהיר במפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU), מפלגתה של הקנצלרית. הוא מייחס את הצלחתה לפשטות שלה. "אין אצלה חוכמות. היא ישירה ומעשית מאוד. הגרמנים רואים אותה ביום שישי בבריסל עם הולנד, אובמה, קמרון וכל האחרים, ולמחרת היום הם רואים בעיתון כי מיד כשחזרה הלכה לקנות מצרכים בסופרמרקט, והם אוהבים לראות את זה. התמונה לא היתה מבוימת. כולם יודעים שהיא כזו".

אנגלה מרקל עולה לשאת נאום בשם האיחוד האירופי לאחר זכייתו בפרס נובל לשלום השבוע בברליןצילום: אי-אף-פי

הוא גם זוקף לזכותה את התחדשות CDU, מפלגה שחבריה היו בדרך כלל קתולים, גברים, ממערב גרמניה לשעבר, הדוגלים בערכי המשפחה, ואילו כעת עומדת בראשה אשה לותרנית, חשוכת ילדים וילידת מזרח גרמניה לשעבר. "אני חושב שמאות אלפי אנשים במדינה מצביעים כעת בעד CDU אף על פי שלא הצביעו בעד המפלגה הזו בעבר", הוסיף מקאליסטר. הוא ציין כי אף על פי שידוע היטב כי הגרמנים נוטים להצביע בעד מפלגה ולא בעד אדם מסוים, CDU מנסה כעת נואשות לשכנע את הבוחרים כי "אם אתם רוצים את אנגלה מרקל, אתם מוכרחים להצביע CDU", מתוך הכרה בעוצמה שמייחסים למנהיגותה.

ואולם, לא רק אוהדים יש למרקל. גרטרוד הוהלר, אקדמאית ויועצת לשעבר של הקנצלר הלמוט קוהל, כתבה עליה את הספר "הסנדקית: כיצד אנגלה מרקל מעצבת מחדש את גרמניה", שבו תיארה אותה כערמומית המסכנת את אירופה. בספר טבעה את המונח "שיטת M" לתיאור דרך הפעולה של מרקל. "במשך שנים מתרכזת התקשורת בשאלה אם מרקל שולטת טוב או רע, או אם היא בכלל שולטת", אומרת הוהלר. "למעשה, מרקל פיתחה שיטה אוטוקרטית וכבר כוננה משטר אוטוקרטי".

היא מאשימה את מרקל בהריסת האירו ובחתירה תחת הקריירה הפוליטית של רבים מראשי CDU. היא מרחיקה לכת ומזכירה את שמה של מרקל לצד אחדים מהרודנים הגרמנים של המאה הקודמת. הוהלר אפילו טוענת כי החלטת אביה של מרקל, הכומר הלותרני, לגדל אותה במזרח גרמניה הקומוניסטית והרודנית, לשם עבר עם משפחתו כשבתו היתה בת שבועות ספורים, שיקפה בעצם את שאיפתו הסמויה לשלוט בה.

ואולם, ספרה של הוהלר מנוגד לדעה הכללית שעדיין מצדדת במרקל. בהתאם לסקר דעת הקהל האחרון, מרוצים ממנה 61 אחוז מהנשאלים ועקב כך היא הפוליטיקאית הפופולרית ביותר בגרמניה. וולפגנג נובאק, מנהל אגודת "אלפרד הרהאוזן" של דויטשה בנק ויועצו לשעבר של הקנצלר גרהארד שרדר מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אומר כי הסיבה שרבים, כולל הוהלר, מתייחסים בחשדנות אל מרקל היא בדיוק משום שהיא שומרת דברים רבים לעצמה. "זו הפעם הראשונה בפוליטיקה הגרמנית שמשרד של קנצלר מלוכד עד כדי כך ששום דבר לא דולף החוצה. מרקל מדברת עם קבוצה קטנה מאוד, הדוקה ואמינה, ואלה שאינם נכללים בחוג הזה מקנאים או נעלבים", הוסיף.

"קיימת גם תיאוריה", אומרת קונסטנזה שטלצנמילר מ"קרן מרשל הגרמנית", כי "מרקל היא אדם מהסוג שמחליט כי ככל שאתה מדבר יותר וכותב יותר, אפשר יהיה לזקוף את הדברים שלך לחובתך ולכן עדיף לדבר פחות ולעשות יותר. אני מניח שהסיסמה שלה היא: בואו נעשה יותר, וזה נשמע לי הגיוני לגמרי. בעידן התקשורת במיוחד זה סימן לעוצמה".

נובאק ציין כי אכן, נכון שרבים מאלה שהחזיקו בעמדות בכירות במפלגה נעלמו, כפי שכותבת הוהלר, אך "זה לא מכיוון שמרקל הרגה אותם אלא פשוט כיוון שפרצופם האמיתי נחשף. ­הם פוליטיקאים מקצועיים, בובות על חוט או נוכלים".

ד"ר גונאר בק, מומחה למשפט אירופי מבית הספר ללימודים מזרחיים ואפריקאיים באוניברסיטת לונדון, ספקן יותר ואומר כי מרקל זוכה להערכה רבה כל כך משום שרמתם של הסובבים אותה אינה גבוהה במיוחד. הוא מותח ביקורת על כישוריה הדיפלומטיים ועל חוסר יכולתה לשפוט אנשים.

"בהשוואה לפוליטיקאים שנחשפו בכל עליבותם בגלל אי סדרים למיניהם (כולל הנשיא לשעבר ושר ההגנה לשעבר), היא נראית מופת לערכים וטוהר מידות והבוחרים רואים את זה, על אף שקנה המידה הוא שפל מוסרי כללי. היא מעל לכל ביקורת בחייה האישיים ובאתיקה המקצועית שלה, אבל צריך לראות את הכל בפרספקטיבה הנכונה. היא אמנם פוליטיקאית מעולה בכל הנוגע למדיניות פנים, אך היא חסרת ישע בחו"ל ובנוסף לכך השיפוט שלה גרוע במיוחד בכל הנוגע לאנשים", אומר בק ונותן כדוגמה רבים מהפוליטיקאים שקידמה ובסופו של דבר נפלו (כולל הנשיא, שר ההגנה ונשיא צרפת לשעבר ניקולא סרקוזי) ואחרים שעדיין מכהנים בתפקידם כמו נשיא הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי ויורג אסמוסן, מראשי חבר המנהלים של הבנק האירופי.

בק גם מתייחס בחשדנות לרעיון שלמרקל יש תוכנית מתוחכמת. "היא פוליטיקאית ממולחת מאוד בתחומים מפלגתיים ופנים-ארציים, אבל אנשים כמו דראגי, מונטי, הולנד ואחרים הצליחו להערים עליה. ואין כל סימן שיש לה תוכנית-על לגבי האירו".

גרד לנגות, פרשן מדיני וביוגרף של מרקל, אומר שזה בדיוק מה שהגרמנים אוהבים אצלה, כי כמו רובם, "היא מעשית מאוד ואין לה אידיאולוגיות". לדבריו, היא מחוזקת מהידיעה כי למרות הביקורת מבחוץ על גרמניה, בגלל מדיניות האירו שלה, התמיכה מבית חזקה יותר מתמיד. "היא רואה כי ככל שתוקפים אותה בחו"ל, גוברת הסולידריות איתה בגרמניה עצמה. הגרמנים לא יודעים מה היא רוצה, אבל הם נותנים בה אמון רב, ואם הספינה מתנדנדת בין הגלים, הם רוצים שהיא תחזיק בהגה".

כיום, כשנה לפני הבחירות הכלליות, הסיכויים שמרקל תיבחר מחדש גבוהים, אך הרבה מאוד מונח על כף המאזניים, ובעיקר האפשרות שהכלכלה הגרמנית תיקלע למיתון או שערך האירו יצנח עוד יותר. במקרה כזה, דעת הקהל עלולה לפנות נגדה. ולמרות התסכול הגובר בקרב הנוצרים דמוקרטים, לנגות אומר כי הוא מתקשה לדמיין "ממשלה של CDU ללא מרקל, אם המפלגה תזכה להישגים נאים בבחירות".

ואולם, לנגות בטוח כי אם מרקל לא תיבחר מחדש, "היא תיעלם לגמרי מהזירה הפוליטית". בתשובה לשאלה מה לדעתו היא עלולה לעשות, ענה כי בניגוד לקודמה גרהארד שרדר, ידידו הטוב של פוטין, "היא לא תלך לעבוד בגזפרום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ