לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

זה היה שבוע בלתי רגיל לשני גברים המרותקים לכיסא גלגלים ולאשה שאותה כינו בעבר "הנערה". אחד מהם הוא הלמוט קוהל בן ה‑82, שנבחר לקנצלר גרמניה ב‑1 באוקטובר לפני 30 שנה ואשתו השנייה, בת 48, הסיעה אותו מטקס הנצחה אחד לשני. השני הוא וולפגנג שויבלה, שיהיה בן 70 ב‑18 באוקטובר והיה במשך שנים בעל בריתו העיקרי של קוהל ויורשו הפוטנציאלי, עד ששניהם הודחו אחרי שערוריית כספים שפרצה ב‑1999‑2000 ושמה קץ לקריירה של קוהל ופגעה בעקיפין גם בזו של שויבלה.

"הנערה" היא אנגלה מרקל, שקוהל הוציא אותה מחיי אלמוניות במזרח גרמניה זמן קצר אחרי איחוד שתי הגרמניות, והיא התקדמה במפלגתו הנוצרית-דמוקרטית. כשפרצה השערורייה ב‑1999 היא נפרדה מקוהל, הפכה ליו"ר המפלגה אחרי שגברה על שויבלה ובסופו של דבר נבחרה לקנצלרית.

חייהם של שלושתם מלאים אירועים "היסטוריים" בכל קנה מידה, והם עוד לא הסתיימו. לכן, טבעי היה שמרקל נשאה את הנאום המרכזי לכבוד קוהל במוזיאון ההיסטורי של ברלין ותיארה אותו "קנצלר של אחדות ואזרח כבוד של אירופה".

הקנצלר לשעבר קוהל, בן 82, בטקס השקת בול לכבודו, בברלין לפני חודש צילום: רויטרס

קוהל היה ילד מלחמה שגדל כשפצצות נפלו על עיר הולדתו בפאלאטינאט. הוא מעולם לא איבד את הדיאלקט הכפרי שלו, ורבים מראשי הארצות שנפגשו אתו נאלצו לאכול מטעמים שמקורם באזור הולדתו, כגון קיבת פרה. האינסטינקט שלו לכוח היה מדהים והוא התקדם מהשלטון המקומי לשלטון הארצי, וב‑1982 הצליח להיבחר לקנצלר בעזרת תמרון פרלמנטרי נועז.

בשבע השנים הראשונות לשלטונו לא נראה היה שיחולל מהפך היסטורי. אך ב‑1989 נפלה חומת ברלין וקוהל הוכיח שהוא מתאים לרגע הגדול. הוא התעלם מחרדותיהם של מנהיגי שלוש המעצמות - ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר, נשיא צרפת פרנסואה מיטראן ומנהיג ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב - ונעזר ברביעי, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש האב. כך איחד את גרמניה בתוך פחות משנה. ל"אוסים" (מזרח גרמנים) הוא הביא את הדויטשה מארק, המארק הגרמני, כלומר: שגשוג כלכלי.

שויבלה, שהיה שר הפנים שלו, עיצב את פרטי איחוד גרמניה באוקטובר 1990. באותו חודש ירה בו אדם תימהוני כדור שחדר לעמוד השדרה שלו. הוא לקה בשיתוק אך נשאר בפוליטיקה במחשבה שתורו יגיע, ויחד עם קוהל עבד על איחוד אירופה, הפרויקט ההיסטורי השני שלו.

האירו היה אולי רעיון צרפתי (מיטראן זיהה בדויטשה מארק "פצצת אטום גרמנית" ורצה להעלים אותו במטבע משותף), אך קוהל הפך את המטבע האירופי לפרויקט המועדף עליו. קוהל רצה באירו מסיבות פוליטיות: הוא האמין בעוצמה בפיוס בין גרמניה וצרפת ובתוך אירופה בכלל והתעלם מהחששות הכלכליים של הספקנים, כשם שעשה כשנתן למזרח גרמנים את הדויטשה מארק. יש כאלה האומרים כי כאן תחילתו של המשבר הנוכחי. כיום מוטל על כתפיה של מרקל, כקנצלרית גרמניה, לנסות להציל את האירו והאידיאלים שמאחוריו. שויבלה, שאותו יכלה להציע לתפקיד הנשיא אך לא עשתה זאת, הוא שר הכלכלה שלה במשימה הזאת.

קוהל נאלץ לצפות בכל אלה בשקט, בדרך כלל. ב‑2001 התאבדה אשתו הראשונה. שני בניו ניתקו את יחסיהם אתו ואחד מהם כתב ספר שבו תיאר את אביו כבעל אגו מנופח. ב‑2008 מצאו אותו בתוך שלולית דם על רצפת מטבחו לאחר נפילה קשה. הוא עדיין צלול, אך בקושי מדבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ