הרפורמות של ראול קסטרו |

קובה ביטלה את האשרה שנדרשה כדי לצאת מהמדינה

הליך בקשת האשרה ארך זמן רב, ונחשב לשנוא במיוחד במדינה הקומוניסטית.ומתנגדי משטר רבים לא הצליחו לקבל אותה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

ממשלת הודיעה היום (שלישי) שאזרחיה לא יידרשו יותר להגיש בקשה לאשרת יציאה מהמדינה; בכך שמה קובה קץ להליך בירוקרטי שנוא, ששם מכשול בדרכם של רבים שביקשו לבקר במדינות אחרות. בהודעה שפורסמה בעיתון הקומוניסטי גרנמה גם הובהר שהחל ב 13 בינואר הקרוב תושבי קובה לא יידרשו עוד להציג מכתב הזמנה למדינה שאליה הם מבקשים לנסוע. החל ממועד זה, אזרח המבקש לנסוע למדינה אחרת יתבקש להציג רק דרכון ואשרה כניסה לארץ שאליה הוא מתעתד לנסוע.

"במסגרת העדכונים הנעשים במדיניות ההגירה הנוכחית, והתאמתם לתנאי ההווה והעתיד הנראה לעין, החליטה ממשלת קובה לבטל את הצורך באשרת יציאה מהמדינה", נאמר בהודעה.

התקנות החדשות גם מאריכות ל-24 חודשים את משך הזמן שאזרחים קובנים רשאים להישאר מחוץ למדינה, ואף מאפשרות להם להגיש בקשה להארכת תקופה זו. נכון להיום, אזרחי קובה הנעדרים מהמדינה יותר מ-11 חודשים מאבדים את אזרחותם ואת זכויותיהם בביטוח לאומי ובתחומי הבריאות והחינוך. ואולם ההודעה מבהירה שההקלות לא יחולו על מגזרים מסוימים, שלא צוינו.

ראול קסטרוצילום: רויטרס

קובה מטילה היום מגבלות מסע על רופאים, מדענים, אנשי צבא ועובדים במגזרים אחרים הנחשבים חשובים לחברה, כדי למנוע זליגת מוחות. "יוזמת העדכון הנוכחית של מדיניות ההגירה מביאה בחשבון את זכותה של המדינה המהפכנית להגן על עצמה מפני תוכניות ההתערבות והחתרנות של ממשלת ארה"ב ובעלות בריתה", נאמר בהודעה. "אי לכך, יישארו על כנם הצעדים שנועדו לשמר את ההון האנושי שיצרה המהפכה מפני גניבת הכשרונות בידי החזקים. בקובה ומחוצה לה, ההגירה היא סוגייה פוליטית מאוד".

לצד ההודעה על ההקלות, פרסם העיתון גרנמה מאמר מערכת שבו ייחס את שינוי המדיניות לצורך להתחשב בצרכי הפזורה הקובנית בעולם. יותר ממיליון איש ממוצא קובני חיים היום בארה"ב, ואלפים רבים נוספים במדינות אירופה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ