העתקות בצמרת |

קריאות להדחת שרת החינוך של גרמניה בעקבות פלגיאט

הקנצלרית מרקל יצאה להגנתה של חברת מפלגתה אנט שבאן, כמה חודשים לאחר ששר ההגנה לשעבר קרל תיאודור גוטנברג התפטר בגלל סיבה דומה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הביעה אתמול (שני) תמיכה מסויגת באנט שבאן, שרת החינוך בקבינט שלה, שנקראה לפרוש מתפקידה על רקע האשמות בפלגיאט. מרקל הביעה אמון בשבאן, אף שאוניברסיטת דיסלדורף המליצה לשלול ממנה את תואר הדוקטור, לאחר שהתגלה כי חלקים בעבודת הדוקטורט שהגישה בשנת 1980 נגנבו ממקור אחר, כך דיווח שבועון דר שפיגל.

שבאן, חברת מפלגתה של מרקל, המפלגה הנוצרית דמוקרטית (CDU), הכחישה את ההאשמות. היא היתה בין הראשונים שגינו את שר ההגנה לשעבר קרל תיאודור צו גוטנברג אחרי שנודע כי גנב חלקים מעבודת הדוקטורט שלו, וכינתה את מעשהו "מביש". גוטנברג פרש מתפקידו, וגרם נזק תדמיתי לממשלתה של מרקל.

מרקל הודיעה במסיבת עיתונאים כי היא רוחשת אמון מלא לשרה, ואולם היא לא יצאה להגן על שבאן בלהט, כשם שהתגייסה לטובתו של גוטנברג בשעתו. "היא תגיש הצהרה לאוניברסיטה, והאוניברסיטה תחליט כיצד לפעול", אמרה מרקל. ההאשמות בפלגיאט מלוות את שבאן, האחראית על האוניברסיטאות במסגרת תפקידה, מאז חודש מאי.

היא ביקשה מאוניברסיטת דיסלדורף, שבה למדה, לבחון את ההאשמות. בבדיקה שנערכה בפקולטה לפילוסופיה, התגלתה "גישה פלגיאריסטית" ב-60 מתוך 351 עמודי התזה."אני מכחישה את ההאשמות מכל וכל", אמרה שבאן והוסיפה כי נחרדה מכך שהדו"ח הודלף לתקשורת לפני שנמסר לידיה, "לא אסכים לכך, אלחם ואפריך את הטענות האלה".

מפלגות האופוזיציה, המפלגה הסוציאל דמוקרטית (SPD) ומפלגת הירוקים, קראו להדחתה של שבאן. שתי המפלגות מקוות להפיל את ממשלת המרכז-ימין של מרקל ב-2013 ולהקים קואליציית מרכז-שמאל. גם במאמרי מערכת בעיתונות נמתחה ביקורת חריפה על שבאן. "היא איבדה את האמינות הנחוצה להמשך כהונה בתפקיד", אמרה רנטה קינאסט, מנהיגת הירוקים בפרלמנט, "היא נצמדת לתפקידה באופן מביש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ