האם רצונותיו של המלך צ'ארלס יישארו רק על הנייר?

נגד יורש העצר הבריטי מושמעות זה שנים האשמות שהוא מתערב בענייני ממשלה. 27 מכתבים ששלח עומדים כעת במרכז ויכוח על חופש המידע

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

התובע הכללי הבריטי, דומיניק גריב, הוציא אתמול (שלישי) צו האוסר לפרסם תכתובת שניהל הנסיך צ'רלס עם שרי ממשלה במשך כשבעה חודשים העוסקת בהתנהלותו העתידית כמלך. גריב אמר כי מדובר ב-27 מכתבים כתובים "בגילוי לב רב" וכי הם מכילים "דעות ואמונות אישיות ביותר" שבהן מחזיק הנסיך.

החלטת גריב התקבלה לאחר ששבעה משרדי ממשלה הפסידו במשפט ממושך בסוגיית חופש המידע בהקשר לחשיפת תוכן המכתבים. האיסור מבטל פסק דין מהחודש שעבר, לפיה לציבור הבריטי יש זכות לדעת כיצד הנסיך שואף לשנות את מדיניות הממשלה.

החלטת גריב התקבלה בעקבות התנגדות הממשלה במשך שבע שנים לבקשת הגרדיאן לראות העתקים ממכתבים שהנסיך שלח לשרים בשנים ב-2004 ו-2005. לאחר הוצאת הצו הודיע גרדיאן כי הוא עשוי לערער על החלטה בבית המשפט העליון בטענה שהיא בלתי הגיונית. יצוין כי נגד הנסיך מושמעות זה שנים האשמות שהוא מתערב בענייני הממשלה ומנסה להשפיע על שרים לשנות את מדיניותם.

הנסיך צ'ארלס ורעייתו קמילה בטקס בכנסיית ווסטמינסטר לפני כחודשצילום: אי–פי

"חלק גדול מהתכתובת אכן משקף את דעותיו ואמונותיו האישיות של הנסיך, ובמקרים רבים המכתבים אכן גלויי לב במיוחד", כתב גריב. "הם מכילים גם הערות על אודות ענייני ציבור שאם ייחשפו הם עלולים, לדעתי, להשפיע על נכונות הממשלה להתכתב עם הנסיך, דבר שעלול לפגוע בניטרליות הפוליטית שלו. לסיכום, החלטתי מבוססת על דעתי, שהתכתובת נעשתה כחלק מההכנות שהנסיך עושה לקראת היותו מלך ובציפייה שתישאר סודית. חשיפתה עלולה לפגוע ביכולתו למלא את חובותיו כשיהיה מלך. יש חשיבות עליונה שהמלך יהיה דמות ניטרלית, שיוכל לתקשר בסודיות עם כל ממשלה, יהיו נטיותיה הפוליטיות אשר יהיו".

באופוזיציה הבריטית הגיעו בזעם להחלטת התובע הכללי. קייטי קלארק, חברת פרלמנט מהלייבור, השואפת לביטול המלוכה בבריטניה, תקפה בחריפות את ההחלטה ואמרה כי היא מזועזעת ממנה. "ככל שאנחנו שומעים יותר על השתדלנות של צ'רלס שנמשכת עשרות שנים, היא נראית יותר ויותר לא נאותה. אני חוששת שמדיניות הממשלה השתנתה, ונראה לי שאסור שלנסיך תהיה השפעה לא ראויה על היבטים במדיניות שבהם יש לו מעט מאוד ניסיון".

"או שזו דמוקרטיה או שלא", הוסיף הלורד רוג'רס, חבר בית הלורדים מהלייבור שתוכניותיו טורפדו בעבר בשל התערבות הנסיך מוויילס, אמר כי החלטת הממשלה תאפשר לו "לגרום נזקים ולהיעלם בלי להותיר עקבות. אני לא חושב שלאדם כלשהו, בין אם הוא מלך, נסיך או אדם עני, מותר להביא לביטול החלטות שיש להן השפעה ציבורית. צ'רלס יוכל להיות דמות ציבורית רק אם יפעל באופן גלוי. אין זה דמוקרטי להסתיר את התערבויותיו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ