האו"ם: רואנדה ואוגנדה מחמשות ומספקות חיילים למיליציה שטובחת בקונגו

פאנל מומחים שמינתה מועצת הביטחון קובע כי שר ההגנה הרואנדי מפקד בפועל על מיליציה, שמעשיה הובילו לבריחתם של חצי מיליון מאז חודש אפריל

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

שר ההגנה של רואנדה, הגנרל ג'יימס קברבה, מפקד בפועל על המרד שפרץ לפני כחצי שנה במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו - כך עולה מדו"ח של האו"ם שהודלף היום (רביעי) לכלי התקשורת. הדו"ח מאשים את רואנדה ואוגנדה בחימוש המיליציה שעומדת בראש המרד, בגיוס לוחמים עבורה ובסדרת מתקפות קטלניות על כוחות משקיפים של האו"ם. 

הדו"ח, שנכתב על ידי פאנל מומחים שמינתה מועצת הביטחון ומתפרש על פני 44 עמודים, מתאר בפרטי פרטים את יחסי הכוחות במחוזות צפון ודרום קיבו, בהם מתנהלת מאז חודש אפריל לחימה בין צבא קונגו לבין מיליציה בשם M23 וקבוצות חמושות אחרות. 

מהדו"ח עולה כי רואנדה ואוגנדה סייעו ל-M23 במאמציה להגדיל את השטחים שבשליטתה ולגייס עוד ועוד "ילדים-חיילים", וזאת בניגוד לאמברגו הנשק שהטיל האו"ם. במקביל לאספקת אמצעי לחימה ולוחמים, מעניקות שתי המדינות מקלט לזרוע הפוליטית של המיליציה, דבר המאפשר לה לחזק את קשריה עם גורמים וארגונים חיצוניים. רואנדה ואוגנדה מכחישות את ההאשמות מכל וכל.

ילד קונגולזי במחנה פליטים סמוך לעיר גומה, לפני כחודשייםצילום: אי-אף-פי

בשני העשורים האחרונים מגבה רואנדה קבוצות חמושות שונות הפועלות במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, כחלק ממלחמה במורדים משבט ההוטו שנמלטו מרואנדה במהלך רצח העם שהתרחש במדינה בשנות ה-90. סיבה אחרת המציתה באזור פעם אחר פעם מעשי טבח והתעללות היא היותו רווי במחצבים יקרים.

על פי הדו"ח, מיליציית M23 "מקבלת הוראות ישירות" מרמטכ"ל צבא רואנדה, הגנרל צ'ארלס קיונגה, וזה כפוף לשר ההגנה קברבה. גורם משמעותי אחר בנעשה באזור הוא דיפלומט רואנדי שלוקח חלק במשימת הפיקוח של האו"ם במזרח קונגו, אך לפי הדו"ח "מחזיק באג'נדה פוליטית שבינה לבין השגת פתרון אמיתי לסכסוך באזור - אין כל קשר".

שר החוץ של אוגנדה, הנרי אוקלו אוריים, התייחס לדו"ח בראיון ל-BBC ואמר כי האו"ם "מחפש להאשים אחרים בכישלון משימת הפקחים במזרח קונגו". לעומתו, אמר שגריר הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בלונדון כי לנוכח הממצאים - על מועצת הביטחון לפעול מיד. "כשרמטכ"ל ושר הגנה של מדינה יוזמים מרד, מספקים נשק ושולחים חיילים להילחם מעבר לגבול נגד מדינה לגיטימית, אני חושב שזה חמור", אמר.

לוחם במיליציית M23 ברחובותיה של אחת העיירות במחוז צפון קיבו, לפני כחודשייםצילום: רויטרס

מהדו"ח עולה כי בראש M23 עומד בוסקו טגנדה, שכיר חרב ששימש בעבר כגנרל בצבא קונגו. דמות מרכזית אחרת הוא הקולונל סולטני מקנגה, שאחראי לתיאום לפעילות המיליציה עם קבוצות אחרות. שניהם סרים למרותו של שר ההגנה של רואנדה. טגנדה, שזכה בעבר לכינוי "המחסל", מבוקש זה שנים על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בגין פשעי מלחמה.

על פי הערכות, מאז החל המרד הנוכחי במזרח קונגו נמלטו מבתיהם יותר מחצי מיליון בני אדם. המרד החל אחרי שמיליציה שסופחה לצבא קונגו התחמשה מחדש ויצאה לסדרה של מעשי טבח בצפון ודרום קיבו. ארה"ב והאיחוד האירופי גינו את האלימות במזרח קונגו ועצרו את הסיוע שהן מגישות לרואנדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ