מועדון הקולנוע הסודי של סעודיה

במאים מקומיים מפרים איסור הקרנה ציבורית של 30 שנה ובמסגרת קבוצה מחתרתית מציגים את סרטיהם העוסקים בנושאים פוליטיים חברתיים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

ביום חמישי שעבר, אחרי תפילות הערבית, נאספו יותר מ‑60 בני אדם במחסן גדול בעיר אבחא שבדרום מערב סעודיה. הנוכחים שבאו למקום לאחר שקיבלו מסרון סודי עם פרטיו, הצטופפו כשהם יושבים על כיסאות פלסטיק זולים - שסודרו לפני מסך מאולתר, שהיה רק סדין לבן גדול.

בסעודיה אין בתי קולנוע ציבוריים ורק קומץ סרטים הוקרנו לציבור הרחב ביותר מ‑30 שנה. אולם באחרונה התחולל במדינה אירוע מהפכני: מספר במאי סרטים הקימו קבוצת קולנוע חשאית "השעווה האדומה" שבמסגרתה הם מציגים את סרטיהם, העוסקים בנושאים פוליטיים וחברתיים.

הקהל, שבא להקרנה הראשונה של השעווה האדומה, היה רב מציפיות המארגנים, ולחלק מהנוכחים לא נותרו מקומות ישיבה והם נאלצו לעמוד. כשכולם נכנסו, דאגו המארגנים לסגור את הדלת ולנעול אותה. כשהאורות כבו, פינתה העצבנות את מקומה לציפייה שקטה וכולם צפו בשקט בסרט על חייהם של פועלים נודדים העובדים באחד ממיזמי הבנייה הגדולים במדינה. בתום ההקרנה הם דנו בנושאים שהועלו בסרט ובאיסור המוטל על הקרנת סרטי קולנוע.

קצין סעודי על רקע פוסטרים של הסרט "מנאחי" בהקרנה חריגה בריאד

"הייתי לחוץ מאוד. כולם היו לחוצים", אמר במאי הסרט, אחד ממקימי הקבוצה. "לא היתה לנו תוכנית למקרה שהמשטרה תבוא. כולם חנו הרחק מהמקום. שלחנו הוראות כיוון במסרון לטלפונים הניידים של המוזמנים או התקשרנו אליהם. פחדנו שאם יתפסו אותנו, ישליכו אותנו לכלא".

בתי הקולנוע בסעודיה נסגרו בשנות ה‑70 אחרי רצח המלך פייסל, שעליו נמתחה ביקורת בשל הכנסת הטלוויזיה לממלכה. השמרנים הדתיים אומרים כי פעולות תרבותיות, כמו הקרנת סרטים וקונצרטים, מנוגדות לערכים האיסלאמיים ואינן מוסריות.

ב‑2006 נראו סימנים לתחילת ליברליזציה עם פתיחתו של פסטיבל הקולנוע האירופי בג'דה, שבו הוצגו סרטים בפני קהל נבחר שהורכב מדיפלומטים זרים ועובדי שגרירויות. פסטיבל הסרטים הסעודי הרשמי הראשון נערך ב‑2008 בעיר דמאן, שבדרום המדינה, אם כי זו גם הייתה הפעם האחרונה שבה התקיים.

בשנה שעברה הוצג לקהל הרחב הסרט הראשון זה 30 שנה "מנאחי", קומדיה שמומנה והופקה על ידי תאגיד "רותאנה מדיה" השייך לנסיך ואליד בן טלאל. הוא הוקרן בג'דה ובטאיף הסמוכה פחות משבוע.

אולם, לאחר שהסרט הוקרן בבירה ריאד, הגיבו השמרנים ביד קשה והוציאו פתווה (פסק הלכה) נגד בתי הקולנוע. בעקבות זאת, אסרה הממשלה לבנות עוד מבנים שכאלה במדינה.

ראשי הקבוצה אמרו כי השם "שעווה אדומה" מרמז לחותמות הרשמיות המשמשות לאיסור החירויות במדינה. האירוע היה פתוח רק לגברים וכלל סטודנטים, סופרים ואמנים בגילים 20‑40. אולם באירועים עתידיים, שייערכו בערים אחרות, מתכוונים בקבוצה לשתף גם נשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ