המצוד של פוטין נמשך

אחד מראשי האופוזיציה ברוסיה מואשם בתכנון פעולות טרור

סרגיי אודלצוב, שצולם בסרט מבקש סיוע כספי מבכיר גיאורגי ומעלה את האפשרות להפיל את הממשלה, עלול להישלח למאסר עולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחד מראשי האופוזיציה ברוסיה נעצר אתמול (ד'), והואשם בקשירת קשר לארגון מהומות וככל הנראה תכנון פעולות טרור. מעצרו של סרגיי אודלצוב, איש "חזית השמאל" המוכרת כתנועה סוציאליסטית-רדיקלית, הגביר משמעותית את נסיונות הממשלה להעמיד למשפט פלילי ולגזור עונשי מאסר ארוכים על מבקרי הנשיא ולדימיר פוטין.

אודלצוב נעצר פעמים רבות, וריצה מספר עונשי מאסר קצרים, בעיקר בגין עברות מינהליות, כגון אי ציות להוראות המשטרה. אולם, כתב האישום האחרון נראה חמור יותר, זאת על פי סרט תיעודי ששודר בערוץ הטלוויזיה הפרו ממשלתי NTV, שבו נראה אודלצוב משוחח עם בכיר גיאורגי, מבקש ממנו סיוע כספי ומעלה את האפשרות לפעול להפלת ממשלת רוסיה.

אלכסנדר בסטריקין, איש התביעה הפדרלית של רוסיה, אמר כי ייתכן שעל אודלצוב ייגזר מאסר עולם. דובר התביעה ולדימיר מרקין אמר כי "אין בארצנו חסינות למי שאחראים להפרת הסדר הציבורי, או למתכנני ומארגני פעולות המאיימות על חייהם וביטחונם של אזרחי רוסיה". הוא הוסיף כי, "אין מעריכים מספיק את המקצועיות של השירותים החשאיים של רוסיה", והטעים ש"החוק הרוסי עשוי להחיל במקרים כאלו עונש של מאסר עולם".

סרגיי אודלצוב אתמול במוסקוובה לאחר שחרורו מהמצער והחקירהצילום: אי–פי

על אף שרוב מנהיגי האופוזיציה ברוסיה, בהם גם הלוחם בשחיתות אלכסיי נוואלני ואשת הטלוויזיה קסניה סובצ'ק נחקרו בגין עברות פליליות בחודשים האחרונים, עד כה לא הוגשו נגד אף אחד כתבי אישום חמורים. נראה שכעת המצב עומד להשתנות.

אודלצוב מהווה איום על הקרמלין משום שדעותיו פופולריות בקרב חברי המפלגה הקומוניסטית, שבבחירות נמצאת בדרך כלל במקום השני אחרי מפלגת השלטון "רוסיה המאוחדת".

גנאדי זיוגנוב יו"ר המפלגה הקומוניסטית, דרש אתמול מהרשויות להוכיח שחקירת אודלצוב אינה נקמה פוליטית המבוססת על סרט תעודה שערורייתי, ורמז בכך לפופולריות הגדולה של אודלצוב בשמאל. "הייתי רוצה שהתביעה והגופים החוקרים לא יציגו את הזיוף ששודר בטלוויזיה, אלא יראו עובדות אמיתיות", אמר. לאחר שידור הסרט (בתחילת החודש) הכחיש אודלצוב את הטענות נגדו בטוויטר, והגדיר אותן כ"פרובוקציה שמטרתה היחידה היא הצדקת מעצרי".

מעצרו של אודלצוב היה דרמטי במיוחד. הוא הוצא מביתו מלווה באנשי קומנדו עוטי מסכות שחורות, שמשום מה לא טרחו לאזוק אותו. בסרטון וידאו נראה אודלצוב יוצא מביתו כשהוא מרים אצבעות בסימן ה"וי", וחולף ליד שתי קשישות שפניהן לא הביעו כל הפתעה נוכח המחזה הלא רגיל.

בדרך כלל שיתף אודלצוב פעולה עם השלטונות והופיע לכל החקירות כשנדרש לכך, (להוציא פעם אחת בה התנצל על אי יכולתו לבוא כיוון שהוא מארגן הפגנת מחאה...). המעצר הדרמטי לא היה נחוץ במיוחד, אך נראה שרוסיה רוצה להדגיש את רצינות השלטונות באכיפת החוק הפלילי החדש.

אודלצוב שוחרר אתמול ונאסר עליו לצאת מגבולות רוסיה. מהמשטרה נמסר כי בימים הקרובים יוחלט אם יוגש כתב אישום, ואם כן בעוון מה. יחד עם אודלצוב נעצר אחד מעוזריו, שהופיע לצדו בסרט התיעודי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ