פנים אל מול פנים |

המושתל שעבר את השתלת הפנים הנרחבת בהיסטוריה יוצא לאור

ריצ'רד לי נוריס עבר לפני 15 שנה תאונת ירי שריסקה את פניו. במארס הושתלו בו פני אדם אחר, ומאז הוא שב לחייו וכבר אינו חושש להיראות ברבים

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

שבעה חודשים אחרי שעבר את ניתוח השתלת הפנים המקיף ביותר בהיסטוריה, ריצ'רד לי נוריס נראה מצוין. נוריס, בן 37 מווירג'יניה, נפצע בתאונת ירי ב-1997 שריסקה את לסתותיו, את הפה ואת האף. ב-20 במארס השנה הוא נותח במשך 36 שעות בידי צוות רפואי וסיעודי רב-תחומי שמנה יותר מ-150 איש. הפנים נתרמו על ידי משפחתו של אדם אנונימי, שאיבריו הצילו את חייהם של חמישה חולים נוספים.

"ב-15 השנים האחרונות חייתי בבידוד מאחורי מסכת מנתחים, וערכתי את רוב הקניות בלילה כשיש פחות אנשים בחוץ", אמר נוריס בהודעה שפרסם ביום שלישי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד. "עכשיו אני יכול להסתובב בחוץ מבלי שינעצו בי מבטים ובלי לשמוע הערות. אנשים היו נועצים בי מבטים בגלל העיוות שלי. עכשיו הם יכולים לבהות בי בתדהמה על השינוי שעברתי. אני מסוגל כעת לחלוף על פני אנשים מבלי שאף אחד ייתן בי אפילו מבט נוסף. החברים שלי המשיכו הלאה בחייהם, בנו משפחות וקריירות. עכשיו אני יכול להתחיל לבנות את החיים החדשים שקיבלתי בחזרה".

בינתיים, הוא משחק גולף ומבלה עם משפחה וחברים - בין טיפולי פיזיותרפיה יסודיים להשיב לו את כושר הדיבור ולאמן את שרירי פניו החדשים. נוסף על לסתות, שיניים, אף ולשון, הושתל בפניו של נוריס עור מאחורי ראשו, כולל תאי עצב סנסוריים ומוטוריים כדי להשיג תחושה ותפקוד באיברים החדשים.

כיום חל שיפור מתמיד בדיבור של נוריס, התחושה בפניו גוברת והוא מסוגל לחייך ולעשות הבעות. רופאיו אמרו בהודעה שהתפקוד המוטורי בפן הימיני נורמלי בכ-80 אחוז, וב-40 אחוז בפן השמאלי, וכי הוא אוכל בעיקר דרך הפה ומסוגל לחוש טעם וריח. הוא נתון במעקב מתמיד ובטיפול למניעת דחיית ההשתלה על ידי המערכת החיסונית. "מגיע לו קרדיט על אינספור שעות של התאמנות על הדיבור שלו ועל חיזוק שרירי פניו החדשים", אמר רודריגז. "הוא אחד האנשים הכי אמיצים ומסורים שאני מכיר".

נוריס הגיע לראשונה להתייעצות באוניברסיטת מרילנד בשנת 2005. ההשתלה המקיפה, בהובלת פרופ' אדוארדו רודריגז, התאפשר הודות לעשר שנים של מחקר על התגובות של מערכת החיסון להשתלת פנים - מחקר שהתחיל, כפי שסיפר חבר הצוות וראש מחלקת הניתוח באוניברסיטה ד"ר סטיבן ברטלט, "כשראינו את הפציעות הקשות שספגו חיילים בעיראק ובאפגניסטאן מחומרי נפץ מאולתרים". "עכשיו, כשראינו איך הניתוח שינה את חייו של ריצ'ארד, אנחנו מגויסים אפילו יותר לגילוי דרכים חדשות לשפר השתלות פנים ולעזור לחולים נוספים, כולל יוצאי צבא, לחזור לחיים נורמלים", הוסיף ד"ר ברטלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ