נהרג בנו הצעיר של שליט לוב לשעבר קדאפי

שנה לאחר מותו של מועמר קדאפי, נלכד דוברו של הרודן שנעלם איתו לאחר נפילת ארמונו. מוסא איברהים היה צמוד אליו זמן קצר לפני הריגתו

חמיס קדאפי, בנו הצעיר של שליט לוב לשעבר מועמר קדאפי, נהרג באחרונה בקרבות בעיר באני וואליד שנה לאחר מות אביו. הדיווח על מותו של חמיס קדאפי, בן 28, אומת על ידי דובר בקונגרס הלובי עומר חמדאן. גופתו נמצאה באזור הלחימה כמה ימים לאחר מותו. מדיווחי הממשלה, לפחות 13 בני אדם נוספים נהרגו ולמעלה מ-120 נפצעו ביום הרביעי לקרבות על שליטה על העיר.

הדיווח הגיע במקביל לידיעה על לכידתו של מוסא איברהים, אחד השרידים האחרונים למשטרו של מועמר קדאפי. איברהים נלכד אתמול, שנה בדיוק אחרי הריגתו של שליט לוב בעיר הולדתו סירת. משרד הפנים בטריפולי מסר כי איברהים, ששימש כדוברו של קדאפי לאורך תקופת ההתקוממות בלוב, נלכד בעיר טארהונה, כ-70 ק"מ דרומית לבירה. בהודעה נמסר עוד כי איבהרהים נתפס על ידי כוחות הממשלה וכי הוא הועבר לחקירה בטריפולי.

איברהים, הדובר אנגלית שוטפת, נהג לערוך מסיבות עיתונאים תכופות במלון המפואר בטריפולי שבו התאחסנו עיתונאים בתקופת המלחמה בלוב. הוא נעלם יחד עם קדאפי לאחר נפילת ארמונו באב אל-עזזייה והיה צמוד אליו ככל הנראה עד זמן קצר לפני הריגתו. לאחר מותו של קדאפי, נשמע קולו של איברהים מספר פעמים בודדות עד שנעלם לחלוטין. מדי פעם נפוצו דיווחים על תפיסתו.

במלאת שנה למותו של קדאפי קיים אתמול נשיא לוב מוחמד מגריף מסיבת עיתונאים בה הזהיר כי למרות חילופי השלטון בלוב, לא כל אזורי המדינה "השתחררו במלואם". לדבריו, למרות השינויים במערכת הפוליטית ומערכת הבחירות הדמוקרטית שהתקיימה במדינה, הממשל החדש עדיין נאבק לאכוף את סמכותו ולאסוף את הנשק הרב שנמצא בידי אזרחים ומליציות שונות.

מגריף, המכהן כנשיא הקונגרס הלאומי, נתן כדוגמה את העיירה באני ואליד, השוכנת במרחק של כ‑160 ק"מ דרומית לטריפולי, והיתה אחד ממעוזיו של קדאפי עד לשלבים מאוחרים בהתקוממות. לדבריו, גם כיום, שנה אחר נפילת קדאפי, בעיירה מתחוללים קרבות קשים. "המאבק לשחרור המדינה עוד לא הסתיים", אמר מגריף והדגיש את העיכובים בבנייתם מחדש של הצבא והמערכת הפוליטית וכן את כישלון המאמצים לפרק את המורדים לשעבר מנשקם ולשלב אותם במערכת החדשה. "כתוצאה, התפשט הכאוס שפיתה את אנשי המשטר הישן לחדור למוסדות המדינה, ולזמום מזימות עם נאמני המשטר המצויים בחו"ל", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ