אל תמהרו להיפטר מהנייר

יש הטוענים שזמנם של העיתונות המודפסת ושל ספרי הלימוד קצוב, אבל ההיסטוריה מראה שטכנולוגיה חדישה לא בהכרח משפרת את חיינו

ג'אסטין ב. הולנדר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'אסטין ב. הולנדר, ניו יורק טיימס

בנאום שנשא לפני כשבועיים שר החינוך של ארצות הברית, ארני דאנקן, במועדון העיתונות הארצי, הוא הכריז מלחמה על ספרי הלימוד המודפסים. "בשנים הקרובות", אמר, "ספרי לימוד מודפסים יהפכו לנחלת העבר". את מקומם יחליף מגוון רחב של עזרי לימוד דיגיטליים כמו קוראי ספרים אלקטרוניים ואתרים עשירים במולטימדיה.

לטכנולוגיות כאלה בהחלט יש מקום. אבל שר החינוך מאיים להדליק מדורה שתכלה את הנייר - טכנולוגיה אמינה ומוכרת, שהיתה הבסיס לאחת ממערכות החינוך הטובות בעולם. שעה שקוראי ספרים אלקטרוניים ואתרי מולטימדיה נשמעים מבטיחים, עצם המחשבה להחליף טכנולוגיה יעילה על רקע ההתלהבות מכלים שטרם עמדו במבחן הזמן, מאוד מסוכנת.

במחקר שעורכת לאחרונה מריאן וולף, מומחית בתחומי קריאה, נבחנת השפעת הקוראים האלקטרונים על הלמידה. עד עתה התוצאות שהתקבלו אינן מובהקות. וולף חוששת כי הסחת הדעת הפוטנציאלית של חוויית הקריאה באינטרנט, תאפיל על יתרונות הרשת והקוראים האלקטרוניים עבור התלמידים. הגם שתעשיית ההיי-טק מימנה מחקרים רבים לבחינת יתרונות הלמידה המקוונת, עדיין חסרים מחקרי ארוכי טווח שיצביעו על מכלול ההשפעות.

לטענת חסידי הקריאה הדיגיטלית, משקלם הקל של ספרים אלקטרוניים ישמור על גב התלמידים ויחסוך עלויות לבתי הספר. אך דומה שעגלות היד ("טרולי") לילדים כבר פתרו את בעיית המשקל, ואילו ציוד כל תלמיד ותלמידה בקורא ספרים אלקטרוני יעלה הון. זאת, מבלי שציינו עדיין את העלויות הכרוכות בתמיכה טכנית ועדכוני תוכנה. כל אלה עתידים להפוך את ספר הלימוד האלקטרוני לאפשרות יקרה ולא משתלמת.

קינדלצילום: בלומברג

כמורה הנעזר בספרי לימוד מודפסים בעבודה וכסטודנט להיסטוריה עירונית, איני יכול שלא לתהות באשר לנקודות ההשקה בין תחום העיסוק שלי לבין התפוצה הפתאומית והנרחבת לה זכה הנייר.

אם חושבים לדוגמה על התקופה שבה מכוניות החלו להיות נפוצות על כבישי ארצות-הברית וקמה תשתית של דרכים מהירות, ערים מיהרו לפרק את מערך הרכבות. קווי חשמליות הוסרו מהרחובות. במקרים רבים, התוצאה של שילוב דרכים מהירות במרכזי ערים ביזר את המרחב העירוני ורק האיץ את שטף ההגירה השלילית של אוכלוסיות ועסקים לשוליהן.

אולם בשנים האחרונות, תשתית הנתיבות הישנה הורחבה בערים כמו פיטסבורג, ג'רזי סיטי ופיניקס או שהוקמו בהן קווי רכבת קלה. בערים אלה, דווקא הטכנולוגיה המודרנית מפנה את מקומה לטובת טכנולוגיה ישנה.

שיעור זה בהכחדה שמקורה בטכנולוגיה רלוונטי להיבטים נוספים בחיינו: המצאת התקליטור גררה העלמות כמעט מוחלטת של הפטפון; האופניים נדחקו הצידה באמצע המאה העשרים, הופעתן של המצלמות הדיגיטלית קידמה את סגירת עסקי הפילם של חברת פולרואיד.

אין הכוונה לומר כמובן, שכל ההתפתחויות הטכנולוגיות רעות באשר הן או מועדות להחלפה. ההפך, כולנו נהנים מהפיתוחים האחרונים בתחומי הרפואה התקשורת או המחשוב, וכן מחידושים שבאו על חשבון טכנולוגיות מוכרות.

מצלמת הפולרואיד היא מכשיר נפלא לכשעצמו, אך בעת יציאתה לשוק הייתה בגדר חידוש, וכך היא גם תיזכר. מאידך, הצליל האנלוגי החם של התקליט זוכה בימים אלה לעדנה מחודשת בקרב דורות צעירים על ידי טכנולוגיות מתקדמות יותר שמצליחות לשחזר אותו.

במילים אחרות, אין סיבה לקפוץ על כל טכנולוגיה חדשה רק בשל היתרונות שהיא מציעה. רק הזמן ולימוד נוסף יוכלו להצביע על חסרונות וכשלים אפשריים שיאירו מחדש את ערך הטכנולוגיות שנזנחו מאחור.

ובהקשר זה נחזור אל הנייר. כמוצר בעל חוזק ועמידות המאפשרים כושר הישרדות לאורך אלפי שנים, הנייר יכול לשמש מצע אמין לשימור מידע. אין בו בעיות בסגנון מידע חשוב שנשמר על דיסקטים בלתי קריאים או אבד אי-שם באתרים מבוססי טכנולוגיית ענן.

ניתן לאחסן ספרי לימוד מנייר ולהסתייע בהם בעת הצורך. קריאת חומר שנכתב או הודפס על נייר מציעה פשטות וזמינות, ולמעשה כל שדרוש הוא לשלוח יד למדף קרוב ולעיין בהם. נייר מציע חווית קריאה קלה ואינו פועל על סוללות או חשמל. הגם שחל שיפור ניכר באיכות המסכים של מחשבי iPad וקוראי ספרים אלקטרוניים, יש משהו לא נוח במחשבה שבעתיד הקרוב כל קריאה של ספר, עיתון או מגזין תלווה בצריכת אנרגיה.

דגימה דיגיטלית של מידע נושאת בצידה יתרונות חשובים, כמו זמינות, אפשרויות חיפוש טובות והפצה רחבה. אך לפני שקורעים את מחברת הלימוד האחרונה מנייר, כדאי לעצור לרגע ולחשוב על אותן חשמליות, וכמה נחמד היה אם הן עדיין היו כאלה בסביבה העירונית.

ג'אסטין ב. הולנדר משמש כמרצה לתכנון עירוני וסביבתי באוניברסיטת טאפט ומחבר הספר “Sunburnt Cities: The Great Recession, Depopulation and Urban Planning in the American Sunbelt.”

תרגום: יותם מורציאנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ