מת הסמל הדמוקרטי האמריקאי ג'ורג' מקגוורן

הסנאטור לשעבר לחם במרץ נגד מלחמות ונגד העוני והיה המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב שלוש פעמים. הוא הלך לעולמו בגיל 90

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מת הסנטור האמריקאי לשעבר ג'ורג' מקגוורן, דמוקרט ליברל שנאבק בלהט נגד מלחמת וייטנאם. הוא היה בן 90 במותו. "אנחנו מאושרים שאבינו חי חיים ארוכים ומצליחים. הוא היה קולם של מיליונים בשאיפתם לשלום ונאבק בעוני. הוא המשיך לנאום, לכתוב ולייעץ עד אחרי יום הולדתו ה-90", נכתב בהודעה שפרסמה משפחתו.

מקגוורן היה טייס קרב במלחמת העולם השניה וקיבל אותות הצטיינות רבים. הוא היה מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית שלוש פעמים, אך הובס פעם אחר פעם. הוא סייע בהקמת התוכנית "מזון תמורת שלום", ומעולם לא נרתע מהתואר "ליברל", על אף שהרפובליקאים השתמשו בו כקללה.

האזרחים האמריקאים שבחרו ב-1972 את ריצ'רד ניקסון ידעו על הפריצה לבניין ווטרגייט. מקגוורן ניסה להעלות את הפרשה אל ראש סדר היום, אך הפרטים המרשיעים התגלו רק אחרי הבחירות לנשיאות. בסופו של דבר, מקגרוון הובס ברוב עצום (הוא זכה ברוב הקולות רק באזור העיר וושינגטון ובמסצ'וסטס).

מקגוורן, בנו של כומר מתודיסטי, נולד ב-1922 בחווה קטנה בדרום דקוטה. אחרי התקפת היפאנים על פרל הארבור, הוא יצא לגיחות רבות כטייס. מטוסו נפגע מספר פעמים אך הוא הצליח תמיד לחזור לבסיסו בשלום.

ב-1956 נבחר לקונגרס אבל אחרי שתי קדנציות פרש. הנשיא ג'ון קנדי מינה את מקגרוון לעמוד בראש התוכנית "מזון בתמורה לשלום", וב-1962 נבחר לסנאט, שבו פעל ללא הרף נגד המלחמה בוייטנאם.

לאחר תבוסתו מול ניקסון, מקגוורן שב לסנט ופעל לצמצום הרעב בארה"ב ובחו"ל. לאחר שפרש מהפוליטיקה הוא פנה להרצות באוניברסיטאות. ב-1992 דיבר בפעם האחרונה על ריצה לנשיאות, אך לבסוף ויתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ