האפיפיור הכריז על האינדיאנית הקדושה הראשונה

בוותיקאן מייחסים לקאטרי טקאקוויתה, שנודעה בכינוי "לילי בת המוהוקים", את החלמתו של ילד בן 12 מחיידק טורף. שישה קדושים נוספים התווספו לכנסייה

רויטרס
רויטרס

הראשונה בהיסטוריה של הכנסייה הקתולית, הכריז אתמול האפיפיור בנדיקטוס ה-16 על אשה אינדיאנית כקדושה. רבבות צליינים נאספו בכיכר פטרוס הקדוש בוותיקאן כדי לצפות בטקס ההכרזה על קאטרי טקאקוויתה, שהתנצרה במאה ה‑16 ונודעה בין היתר בשם "לילי בת המוהוקים". בנוסף לטקאקוויתה, הכריז האפיפיור על שישה קדושים נוספים ממדינות שונות.

ההחלטה להכריז על קדושים ממקומות שונים בעולם נתפשת כצעד שנועד לקרב את המאמינים לנצרות, להרחיקם מהחילוניות ולהשכיח במידת-מה את שערוריות ההתעללות המינית שפקדו בשנים האחרונות את הכנסייה הקתולית.

תמונותיהם של שבעת הקדושים החדשים נתלו על חזית הקתדרלה וההמונים הריעו כשהוקרא כל שם. אחד הבאים לכיכר היה ילד בן 12, שנותר בחיים למרות שחלה בחיידק טורף, והחלמתו מיוחסת על ידי הוותיקאן להתערבותה של הקדושה טקאקוויתה.

מאמינה מחזיקה בתמונתה של הקדושה קאטרי, אתמול בוותיקאן צילום: אי-אף-פי

טקאקוויתה נולדה ב‑1656, באזור הנמצא כיום במדינת ניו יורק, לאב משבט מוהוק ולאם משבט אלגונקווין. היא הרשימה מיסיונרים במסירותה לדת, ונשבעה לשמור על פרישות כל חייה. בין השאר, היא נהגה להעניש את עצמה בשינה על מיטת קוצים ובהכנסת פחמים לוהטים בין אצבעות רגליה.

עם מותה של קאטרי, בגיל 24 באזור הנמצא כיום בקנדה, סיפרו עדי ראייה כי צלקות האבעבועות שהיו על פניה נעלמו, ולאחר מכן החלו אנשים לדווח שראו אותה בחזיונות. היא הפכה מושא הערצה, במסורת שנמשכת מאות שנים והגיעה כעת לשיא בהקדשתה. "קאטרי הקדושה, פטרונית קנדה והקדושה האינדיאנית הראשונה, אנחנו מפקידים בידייך את החייאת אמונתם של בני האומות הראשונות בצפון אמריקה", אמר בנדיקטוס, שדיבר לסירוגין בצרפתית, אנגלית, גרמנית ואיטלקית.

בכיכר פטרוס הקדוש הצטופפו גם צליינים רבים מהפיליפינים ואחזו בתמונותיו של פדרו קלונגסוד, מיסיונר שנרצח ב‑1672 והפך אתמול לקדוש הפיליפיני השני בהיסטוריה. אליהם הצטרפו גם מאמינים רבים מגרמניה שהריעו לאפיפיור בעת שזה נאם בשפתם. 

דמויות אחרות שהוקדשו אתמול בטקס שהתקיים בוותיקאן הן: הנזירה הפרנצסקנית מריה אנה קופ, שטיפלה בחולי צרעת בהוואי במאה ה-19 ונודעה בכינוי "האם מרים ממולוקאי"; המיסיונר הצרפתי ז'אק ברטיו, שהוצא להורג ב-1896 במדגסקר; המטיפה הגרמנית מריה שאפר שמתה ב-1925; הכומר האיטלקי ג'ובאני בטיסטה פיאמרטה, שבשלהי המאה ה-19 הקדיש את חייו לסיוע לצעירים נזקקים, והנזירה הספרדית מריה דל כרמן, שהקימה קהילה דתית שעסקה בסיוע לנשים עניות, במאה ה-19.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ