האחדות הספרדית נשחקת |

ניצחון לבדלנים הבאסקים בבחירות המחוזיות

למרות החששות, הצליחה מפלגתו של ראש הממשלה, מריאנו ראחוי, לזכות בניצחון במחוז הולדתו גליסיה. בנובמבר בחירות בקטלוניה

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס וניו יורק טיימס

המפלגות הבאסקיות הבדלניות רשמו אתמול ניצחון גדול בבחירות המחוזיות, דבר שצפוי לחזק את הקריאות בחבל להקמת מדינה עצמאית שאינה קשורה לספרד. ממדגמים שפורסמו אמש עולה כי המפלגה הלאומית השמרנית הבאסקית (PNV) זכתה במספר הקולות הגדול ביותר, כשהיא מקדימה במעט את הקואליציה של מפלגות השמאל הבדלניות (Bildu).

שתי המפלגות צפויות להחזיק יחד ב-47-53 מושבים בפרלמנט הבאסקי, בעוד שהגוש המצדד בשמירת האחדות עם ספרד (המפלגה הסוציאליסטית והמפלגה העממית) יחזיק ב-26-22 מושבים בלבד. לדברי פרשנים, השאלה המרכזית כעת היא אם Bildu, המייצגת את עמדותיה של המחתרת הבאסקית שהניחה את נשקה לפני כשנה, תצורף לממשלה. במצב שכזה, מעריכים הפרשנים, תועלה סוגיית הפרישה מספרד לראש סדר היום של הממשלה המחוזית.

בבחירות שהתקיימו בחבל גליסיה שבצפון-מערב ספרד זכתה מפלגת המרכז-ימין, אליה משתייך ראש הממשלה מריאנו ראחוי. מהמדגמים עולה כי המפלגה העממית (PP) של ראחוי זכתה ב-39-42 מתוך 75 המושבים בפרלמנט המקומי. המפלגה הסוציאליסטית הגיעה למקום השני עם 20-18 מושבים ואילו המפלגות הבדלניות זכו ב-18-15 מושבים.

הבחירות המחוזיות בספרד נתפשות כאבן בוחן למידת התמיכה של האזרחים בצעדי הצנע הקשים שמקדמת הממשלה ולמגמות הבדלנות הגוברות בחלקים של ספרד. בקטלוניה, שבה יתקיימו הבחירות המחוזיות בעוד כמה שבועות, מצביעים הסקרים על התחזקות משמעותית למפלגות המצדדות בפרישה מספרד. התחזקות זו באה לידי ביטוי בעצרת ההמונים שהתקיימה מוקדם יותר החודש.

ראחוי, יליד גליסיה, וחברי מפלגתו התגייסו עד הרגע האחרון כדי למנוע מפלה למפלגה העממית השמרנית שבשלטון. מבחינות רבות שימש מחוז גליסיה דגם ליישום תוכנית הצנע של הממשל המרכזי, ועל כן להפסד בו היו עלולות להיות השלכות קשות על קבלתה בשאר חלקי ספרד, המסויגים ממנה ממילא. 17 הממשלות האזוריות בספרד שרויות בחובות כבדים ושיעור האבטלה הארצי הממוצע עומד על 25%. בגליסיה עלה שיעור האבטלה מ-12% ב-2009 ל-21% השנה.

"הבחירות הללו היוו מבחן רציני לאמינותו של ראחוי, כי הוא הציג את גליסיה כחלון ראווה של תוכנית הצנע שלו", מסביר סנטיאגו לאגו פניאס, מרצה לכלכלה מאוניברסיטת ויגו. לדבריו, למרות הרוב שבו זכתה המפלגה העממית בגליסיה, המרוץ היה צמוד מאוד ומספר גדול של מצביעים הוגדרו "צפים" במשך זמן רב.

בחבל הבאסקים לראחוי היה הרבה פחות מה להפסיד, שכן לפוליטיקאים השמרנים ממדריד אין ממילא השפעה רבה על הבוחרים שם. ואולם, לדברי פניאס, לבחירות בחבל הבאסקים עלולות להיות השפעות משמעותיות, אם קואליציית השמאל Bildu תרשום התחזקות משמעותית. מדריד ניסתה בשנה שעברה בלא הצלחה להוציא את המפלגה אל מחוץ לחוק, אך נכשלה. התחזקותה של המפלגה, לצד המגמות הבדלניות הגוברות בקטלוניה, עלולה להתסיס את ספרד באופן שיקשה עליה להתגבר על מצוקותיה.

מקורות אירופים אמרו כי עקב הבחירות העדיף ראחוי לדחות את בקשת הסיוע הכלכלי מהאיחוד האירופי. זאת, מחשש שהקיצוץ החד בקצבאות והזינוק במסים יוביל להפסדו בבחירות בגליסיה. ממשלת ספרד קיבלה בחודש יוני הבטחה מהאיחוד האירופי לסיוע של 100 מיליארד אירו על מנת להבריא את הבנקים שהתמוטטו עקב התפוצצות בועת הנדל"ן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ