מבוכה לדיוויד קמרון |

בכיר בריטי כינה שוטרים "אספסוף" ונאלץ להתפטר

אנדרו מיטשל, שכיהן כמצליף השמרני בפרלמנט, לעג לשוטרים בגלל שמנעו ממנו לעבור סמוך לדאונינג 10. רה"מ גיבה אך הביקורת הפכה את ההחלטה

ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס

לונדון. אחרי חודש של היסוסים, קיבל בסוף השבוע ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, את התפטרותו של בכיר במפלגתו, שפנה בלשון מעליבה לשוטרים המאבטחים את מעונו ומשרדו של ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בלונדון וכינה אותם "אספסוף" (plebs).

בחודש שעבר דיווחו הצהובונים בבריטניה כי אנדרו מיטשל, בן 56, המשמש בין היתר כאחראי על המשמעת הסיעתית בבית הנבחרים, התעמת מילולית עם שוטרים משום שסירבו לפתוח בפניו את השערים המפרידים בין משכנו ומשרדו של ראש הממשלה לבין וייט הול, השדרה המובילה לפרלמנט בווסטמינסטר. מיטשל ביקש לעבור במקום עם אופניו.

על אף שהחשיפה עוררה סערה גדולה בבריטניה, המשיך מיטשל לכהן בתפקידו במשך כמה שבועות ואף זכה לגיבוי מקמרון. אלא שביקורת הולכת וגוברת מצד האופוזיציה ומספסלי המפלגה השמרנית עצמה, הובילו את ראש הממשלה לשנות את דעתו ולקבל את ההתפטרות.

אנדרו מיטשל. ההתנצלות לא הספיקהצילום: רויטרס

במכתב שהעביר לקמרון הציג מיטשל את גרסתו לאירועים ואמר כי השוטרים הורו לו לרדת מהאופניים ולצאת דרך שער הולכי רגל. הוא הכחיש שכינה אותם "אספסוף", אך הודה שהשתמש בביטוי עממי מעליב אחר וסינן לעברם: "חשבתי שאתם אמורים לעזור לנו". "ברור ששגיתי כשהשתמשתי בלשון בוטה שכזו", כתב מיטשל.

מפלגת הלייבור שבאופוזיציה מיהרה להציג את האירוע כדוגמה להתנשאות מצד קמרון ואחרים בממשלה השמרנית, בימים שבהם היא מבקשת להעביר תוכנית צנע כואבת על חשבון מעמד הביניים.

קמרון מצדו, העניק כאמור גיבוי למיטשל וטען כי הוא כבר התנצל בפני השוטרים ושבכך נסתם הגולל על הפרשה. הוא חזר בו בעקבות אחרי ששרים בכירים ושדולה רבת השפעה של שמרנים צעירים בבית הנבחרים, טענו כי המשך נוכחותו של מיטשל בתפקיד כה בכיר מכרסמת בתמיכת הציבור במפלגה השמרנית. גם איגוד השוטרים, המייצג כ 125 אלף לובשי מדים בבריטניה, להתפטרותו של מיטשל.

המבוכה סביב התבטאותו של מיטשל סגרה שבוע לא פשוט למפלגה השמרנית בכלל ולדיוויד קמרון בפרט. יממה קודם לכן נחשף כי שר האוצר הבריטי, ג'ורג' אוסבורן, נתפס יושב בקרון מחלקה הראשונה ברכבת למרות שהחזיק בכרטיס רגיל בלבד. במקביל נודע כי לשכת דאונינג 10 אישרה שינויים במדיניות האנרגיה של בריטניה מבלי שראשי משרד האנרגיה היו מודעים למהלך.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ