בנות פוסי ריוט שהורשעו נשלחו למחנות כליאה מרוחקים

שתיים מחברות הלהקה שהורשעו בהתפרעות, ונידונו לשנתיים מאסר, נשלחו לבתי סוהר במרחק מאות קילומטרים ממוסקווה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שתיים מחברות להקת הפאנק הרוסית פוסי ריוט, שהורשעו בגין הופעת מחאה שהעלו נגד הנשיא ולדימיר פוטין בקתדרלה, נשלחו לבתי כלא הרחוקים ממוסקווה, אף על פי שביקשו לרצות את עונשיהן בבירה. כך מסר אתמול (שני) עורך דינן של מריה אליוכינה, 24, ונדז'דה טולוקוניקובה, 22, שהורשעו באוגוסט ב"חוליגניות המונעת משנאה דתית", ונידונו לשנתיים מאסר.

מחאתן, שכללה פריצה לקתדרלה המרכזית של הכנסייה האורתודוקסית הרוסית וקריאה לאם הקדושה מריה לסלק את פוטין למען רוסיה, עוררה זעם בכנסייה ובקרב רוסים רבים. מנגד, מתנגדי הקרמלין טוענים שמשפט שלהן היה חלק ממערכה של דיכוי שמנהל פוטין, שבמאי התמנה לכהונה נוספת של שש שנים כנשיא. ב-10 באוקטובר נדחו הערעורים שהגישו שתי הנשים.

עורכי הדין שלהן אמרו שהן ביקשו לאפשר להן לרצות את עונשיהן במוסקווה, בנימוק שזה יאפשר להן להיות קרובות לילדיהן הקטנים. הן גם ציינו חששות לגבי אפשרות של פגיעה בבריאותן וביטחונן במחנות כליאה מרוחקים.

מחנה כליאה של נשים בסראפול, שבמרכז רוסיהצילום: אי-פי

"הן נשלחו (לכלא)", אמר אחד מעורכי הדין שלהן, מארק פייגין, והוסיף כי אינו יודע לאן בדיוק הן נשלחו. לפי החוק ברוסיה, יש ליידע קרובי משפחה ברגע שאדם שהורשע מגיע לבית הכלא, אלא שהנסיעה לשם יכולה לארוך ימים. אחד מבתי הכלא לנשים נמצא כ-100 קילומטרים ממוסקווה, אבל רוב בתי הכלא הרבה יותר רחוקים.

פעילים לשעבר בקבוצה העוסקת באמנות רחוב צייצו בטוויטר, כי טולוקוניקובה נשלחה למורדוביה, כ 500 קילומטרים ממזרח למוסקווה, ואליוכינה נשלחה לאזור סַרם, ליד הרי אוראל, כ-1,000 קילומטרים ממזרח לבירה. לדיווחים אלה לא ניתן אישור. השתיים הוחזקו במתקן מעצר במוסקווה מאז שנעצרו במארס. ממשלות ומוסיקאים מערביים, בהם מדונה, אמרו כי העונשים שנגזרו עליהן אינם מידתיים. פוטין מנגד צידד בעונשים ואמר כי על המדינה להגן על רגשות המאמינים. הכנסייה האורתודוקסית הרוסית תיארה את מחאת חברות הלהקה כחלק ממתקפה מאורגנת נגד הכנסייה והמסורות הרוסיות.

חברת להקה שלישית, יקטרינה סמוצביץ', שוחררה בעקבות ערעור שהגישה. בית המשפט הורה להשהות את ביצוע עונשה, אחרי שעורך הדין שלה טען כי הורחקה ממזבח הקתדרלה בטרם החלו חברות הלהקה לבצע את שיר המחאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ