"הקשר הצרפתי" קטלני מתמיד

מלחמות הסמים של מרסיי הביאו ל-20 הרוגים בתשעה חודשים. הבעיה הפכה לחמורה כל כך, שראש העיר ביקש להציב כוחות צבא

מאיה דה לה בום, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיה דה לה בום, ניו יורק טיימס

בשעת ערב של אחד מימי רביעי האחרונים, עצרו וליד מרזוקי וחברתו את מכונית הרנו השחורה שלהם ברמזור בשדרות קזנובה השוממות. מכונית אחרת נעצרה לצדם. נהגה פתח את חלונו, שלף רובה אוטומטי, ירה יותר מ‑20 יריות לעבר מרזוקי והרג אותו. מרזוקי היה סוחר סמים בן 25 ממרסיי. "שמעתי קולות ירי חזקים", סיפרה נינה למראוי, עקרת בית בת 31 המתגוררת בסמוך למקום ההתקפה. "פחדתי כל כך לשלום הילדים שלי שאמרתי להם שהיתה תאונת דרכים".

מרזוקי הוא הקורבן ה‑14 בגל הפשיעה האלים ביותר של מלחמת כנופיות שפקד אי פעם את מרסיי. חברתו נפצעה פצעים קלים וניצלה; לדברי המשטרה, בתשעת החודשים האחרונים נהרגו 20 בני אדם בעיר ובסביבתה.

היקף האלימות, שרובה מעשי ידיהם של סוחרי סמים המשתמשים בכלי נשק מלחמתיים, דחף את ממשלתה הסוציאליסטית החדשה של צרפת לגבש תוכנית יומרנית להבאת מזור לעיר השרויה לדברי שר הפנים מנואל ואלס במצוקה קשה.

חוקרי מחלק הרצח של משטרת מרסיי ליד גופה של גבר בעיר, בשבוע שעבר צילום: רויטרס

הממשלה נדחפה לעשות מעשה גם בעקבות קריאתה של סמיה גאלי, ראש העירייה הסוציאליסטית של הרובע ה‑15 וה‑16 של העיר, שביקשה להציב במרסיי כוחות צבא. הקריאה, שנשמעה לרבים מרחיקת לכת, מיקדה עם זאת את תשומת לב התקשורת בבעיית מלחמת הכנופיות המתנהלת במרסיי. המשטרה אומרת שתעלומת רצח מרזוקי לא נפתרה, אבל היא מייחסת את מעשי ההרג האחרונים לבעיית הסחר בסמים ולסוחרים זועמים מקרטייה נור, שכונה ענייה בצפונה של מרסיי המאוכלסת בעיקר במהגרים.

הסוחרים יכולים להרוויח בין 100 ל‑300 אלף אירו בחודש והם נוקטים לעתים קרובות באלימות וברצח כדי להפחיד אחרים או להגן על הטריטוריה שלהם, אומרת המשטרה. בניגוד לארה"ב, יש באירופה פיקוח מחמיר על החזקת נשק, ואולם הכנופיות המקומיות חימשו עצמן בנשק שהשיגו בשוק השחור.

"זה מתחיל להיות מבהיל כי אין לזה שום גבול", אומר ז'אן לואי מרטיני, דובר סינרז'י, אחד מאיגודי השוטרים הגדולים בצרפת. מרסיי, אחת הערים העניות בצרפת, היא כבר זמן רב קרקע פורייה לפעילות של כנופיות והיתה בעבר מרכז הברחות הרואין של כנופיית "הקשר הצרפתי", שפעולותיה הונצחו בסרט בשם זה שיצא ב‑1971; כמו ערי נמל עניות רבות אחרות, גם היא מזוהה עם עבריינות ושחיתות פוליטית.

לדברי מומחים ובכירים במשטרה, היקף הפשיעה הקשורה ברובה לסחר במריחואנה לא עלה משמעותית בשנה האחרונה, אבל הפשעים נעשו אלימים הרבה יותר. רשתות הסחר בסמים גדולות היום יותר ומאורגנות פחות. "קשה לנו לרסק את הארגונים האלה", אומר דוד אוליווייה רוורדי, איש משטרה לשעבר. "אנחנו רק עוקבים אחר פשעים וסופרים מתים".

בביקור שערך במרסיי בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה, ז'אן מארק ארו, על תוכנית חדשה להגדלת מספר השוטרים בשכונות מוכות פשע וסחר בסמים ועל יוזמה ארוכת טווח לצמצום העוני בהן.

היוזמה התקבלה בברכה בידי מומחים. "עלינו להפסיק לחשוב שמעשי עבריינות מתרחשים מעצמם ושאנשים נולדים עם הנגע הזה בתוכם", כתב הסוציולוג לורן מוקיילי בעיתון לה פואן. "עלינו להתמודד עם הכישלון בבתי הספר, עם האבטלה ועם התרוקנותם של רבעים מסוימים". על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה של צרפת, שיעורי האבטלה של הגברים בני 15 עד 29 הגיעו ב‑2009 בכמה משכונותיה העניות של מרסיי ל‑45%.

מעגל הפשיעה מתרחב לדברי המשטרה על פי דפוס קבוע: צעירים נושרים מבית הספר, הופכים ל"שוף", צופה המזהיר את סוחרי הסמים מפני התקרבות המשטרה עבור כ‑65 דולר ביום, ומקבלים הזדמנות "להתקדם במסלול המהיר".

זה גם הנתיב שבו הלך מרזוקי, בן לאם שעסקה בניקיון בתים ולאב שהחליף עבודות בלי הרף. "וליד היה בחור נחמד", אומרת אינס, אחות בית חולים בת 20 שלמדה עם מרזוקי בבית ספר שממנו נשר בגיל 13. "אנחנו רגילים פה לרצח, זה ‘מכתוב'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ