איטליה: מדענים נשלחו ל-6 שנות מאסר כיוון שלא התריעו על רעידת אדמה

המדענים, שחלקם הורשעו בהריגה, מואשמים כי בעקבות רעשים חלשים שנמדדו, היו צריכים להתריע על רעידת אדמה חזקה יותר בעיר ל'אקוילה ב-2009

רויטרס
רויטרס

שישה מדענים ועובד מדינה בכיר נידונו לשש שנות מאסר לאחר שהורשעו אתמול (שני) באי מתן אזהרה הולמת על רעידת האדמה שפקדה את העיר ל'אקוילה שבאיטליה ב-2009. השבעה, כולם חברי "הוועדה הלאומית לניבוי ולמניעת סכנות חמורות" הואשמו בהזנחה וברשלנות מקצועית בהערכת הסכנה.

המשפט עורר גינויים רבים מצד גופים בינלאומיים, כולל האיגוד הגיאופיזי האמריקאי, שציין כי החשש ממשפט עלול למנוע מדענים לייעץ לממשלות או אפילו לעבוד בסיסמולוגיה ובהערכת סיכונים סיסמיים. "אל לנו לשלוח לכלא מדענים אחראים, שסיפקו מידע מדוד ומדויק מדעית", אמר ריצ'רד וולטרס מהחוג למדעי כדור הארץ באוניברסיטת אוקספורד. "זה קובע תקדים מסוכן מאוד, ואני חושש שימנע ממדענים אחרים להציע את עצתם בנושאים הקשורים לסכנות טבע".

הרעש שעוצמתו היתה 6.3 בסולם ריכטר, פגע בל'אקוילה, במחוז אברוצו, ב-6 באפריל 2009 ב-3:32 לפנות בוקר. 300 בני אדם נהרגו ויותר מאלף נפצעו ועשרות אלפי בניינים נהרסו. המשפט נסב בעיקר על השאלה אם המומחים מטעם הממשלה ציירו תמונה אופטימית מדי בנוגע לסכנה הצפויה לעיר, שבה היו הרבה בניינים עתיקים ורעועים, מה גם שהיא נהרסה חלקית בעבר שלוש פעמים מרעידות אדמה. יותר משלוש שנים אחרי הרעש, חלק גדול מהעיר, שנבנתה בימי הביניים, עדיין הרוס ואלפים מתושביה אינם יכולים לשוב לבתיהם.

התביעה טענה כי רעשים לא-חזקים שפקדו את האזור בחודשים שקדמו לרעש הגדול היו צריכים להזהיר את המומחים שעלולה להתחולל רעידת אדמה חזקה, ושהוועדה נתנה מידע "חלקי, לא מדויק ומנוגד" על הסכנה, לאחר ישיבה שנערכה ב-31 במארס 2009, יומיים בלבד לפני הרעש.

פרקליטי הנאשמים אמרו כי החלטת בית המשפט שגויה "מבחינה עובדתית ומשפטית כאחד", אך קרובי הנפגעים קידמו אותה בברכה. "אנחנו לא מעוניינים בנקמה, אבל אחותנו לא תחזור יותר", אמרה קלאודיה קארוסי. פרנקו קופי, אחד מפרקליטי ההגנה, אמר לפני הקראת פסק הדין כי אי אפשר לחזות רעידת אדמה, ולכן קשה להבין כיצד אפשר לדבר על כישלון בניבוי הסכנה".

תגיות:

תגובות